ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատում ունեցած ելույթում ասել է, որ էներգետիկ անվտանգության շուրջ ՀՀ-ԱՄՆ համապարփակ երկկողմ գործընկերության փոխըմբռնման հուշագիրը նպատակ ունի մեծացնել Հայաստանի էներգետիկ դիմակայունությունը՝ արդիականացնելով ու ընդլայնելով արտադրությունը:
«Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության առանցքային գործոններից են քաղաքացիական միջուկային էներգետիկայի մասով կարողությունները։ Այս նպատակով ԱՄՆ–ն ու Հայաստանը բանակցություններ են վարում այսպես կոչված «123 համաձայնագրի» շուրջ, որը ԱՄՆ–ին թույլ կտա Հայաստան արտահանել քաղաքացիական միջուկային տեխնոլոգիաներ»,-ասել է նա, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Ըստ դեսպանի՝ այս համաձայնագիրը կնպաստի համագործակցությանը, քանի որ Հայաստանը դիտարկում է Մեծամորի միջուկային ռեակտորից ժամանակակից, ճկուն համակարգերի անցում կատարելու հեռանկարը։
«Միացյալ Նահանգները, լինելով միջուկային էներգիայի ժամանակակից արդյունաբերության ոլորտի առաջատար, Հայաստանին առաջարկում է միջուկային էներգիայի ապահով և անվտանգ շահագործման ապահովման և էներգետիկ անկախության բազմաթիվ հնարավորություններ՝ ապագայի համար։
Էներգետիկ անվտանգության շուրջ մեր գործընկերությունը կնպաստի Հայաստանի էներգետիկ ռեսուրսների բազմազանեցմանը, ցանցի արդիականացմանը և բիզնեսի ու համայնքների համար հուսալի էներգիայի մատակարարումներին»,-ասել է նա։
Դեսպանը հիշեցրել է, որ օգոստոսի 8-ին կայացած գագաթնաժողովի ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Թրամփը ստորագրել է 3 փոխըմբռնման հուշագիր Հայաստանի հետ, որոնցից յուրաքանչյուրում հստակ գծագրվել է երկկողմ հարաբերությունների ապագա ուղղվածությունն ու Հայաստանի դերը՝ որպես տարածաշրջանում առաջատար ուժ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ըստ դեսպանի՝ հուշագրերը կենտրոնացած են երկու առանցքային ոլորտների վրա՝ բիզնես և անվտանգություն, որոնք փոխլրացնում են միմյանց և ձևավորում կայուն համագործակցության հիմք։
«Գոհունակությամբ ուզում եմ փաստել, որ հուշագրերի իրականացման ուղղությամբ արդեն իսկ առկա է նշանակալի առաջընթաց»,-ասել է նա։
Նա խոսել է նաև «Թրամփի ուղու» մասին՝ նշելով, որ այն Հայաստանի և ամբողջ տարածաշրջանի համար բացում է նոր դարաշրջան առևտրային հնարավորությունների ու կապուղիների ոլորտում, գրում է Factor.am-ը։
Դեսպանը հավելել է, որ «Թրամփի ուղու» ներքո Հայաստանն արդեն սկսել է ամրապնդել իր կապը գլոբալ շուկաների հետ՝ ձեռք բերելով ինքնուրույնություն՝ ընտրելու առևտրային գործընկերներ և առավել շահեկան պայմաններով համաձայնագրեր կնքելու հնարավորություն։ Դեսպանը նշել է, որ այս նախաձեռնությունը ոչ միայն նպաստում է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ընդլայնմանը, այլ նաև հանդիսանում է հզոր խթան Հայաստանի տնտեսության վերակառուցման և միջազգային ներդրումների ներգրավման համար։
Նա կոչ է արել գործարար համայնքին միանալ այս նոր հնարավորություններին և դառնալ Հայաստանի վերածնվող տնտեսական ուղու ակտիվ մասնակից։

9 Декабрь 2025 - 15:02 AMT
Посол США в Армении Кристина Квин в ходе выступления в Американской торговой палате в Армении сообщила, что подписанный Меморандум о взаимопонимании по всестороннему энергетическому сотрудничеству между США и Арменией направлен на укрепление энергетической устойчивости Армении путём модернизации и расширения производства.
«Одним из ключевых факторов энергетической безопасности Армении являются возможности в сфере гражданской ядерной энергетики. В этом контексте США и Армения ведут переговоры о так называемом “123 соглашении”, которое позволит Соединённым Штатам экспортировать в Армению гражданские ядерные технологии», — отметила посол, передаёт Auroranews.am.
По её словам, соглашение откроет путь к переходу от Мецаморской АЭС к современным и гибким энергетическим системам. США, как лидер в сфере безопасной эксплуатации ядерной энергии, предоставляют Армении уникальные возможности для достижения энергетической независимости и надёжного функционирования ядерной инфраструктуры.
«Сотрудничество в сфере энергетической безопасности способствует диверсификации ресурсов, модернизации сетей и надёжному энергоснабжению как для бизнеса, так и для местных сообществ», — добавила Квин.
Посол напомнила, что на саммите 8 августа президент США Дональд Трамп подписал три Меморандума о взаимопонимании с Арменией, в которых были чётко обозначены приоритетные направления двухстороннего взаимодействия и роль Армении как регионального лидера. Эти меморандумы охватывают два ключевых направления — бизнес и безопасность, которые, по её словам, дополняют друг друга и формируют основу устойчивого партнёрства.
«С удовлетворением отмечаю, что уже достигнут значительный прогресс в реализации положений этих соглашений», — заявила она.
Говоря о проекте «Путь Трампа», Квин подчеркнула, что он открывает для Армении и региона новую эру торговых возможностей и транспортных маршрутов. По её словам, Армения уже начала укреплять связи с глобальными рынками, приобретая самостоятельность в выборе торговых партнёров и заключении выгодных соглашений.
«Эта инициатива не только расширяет региональную связанность, но и становится мощным стимулом для восстановления экономики Армении и привлечения международных инвестиций», — подчеркнула она, призвав бизнес-сообщество активно участвовать в этих новых возможностях.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию. Министры иностранных дел Армении и Азербайджана — Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов — в присутствии лидеров предварительно подписали проект мирного соглашения между двумя странами.