ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատում ունեցած ելույթում ասել է, որ էներգետիկ անվտանգության շուրջ ՀՀ-ԱՄՆ համապարփակ երկկողմ գործընկերության փոխըմբռնման հուշագիրը նպատակ ունի մեծացնել Հայաստանի էներգետիկ դիմակայունությունը՝ արդիականացնելով ու ընդլայնելով արտադրությունը:
«Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության առանցքային գործոններից են քաղաքացիական միջուկային էներգետիկայի մասով կարողությունները։ Այս նպատակով ԱՄՆ–ն ու Հայաստանը բանակցություններ են վարում այսպես կոչված «123 համաձայնագրի» շուրջ, որը ԱՄՆ–ին թույլ կտա Հայաստան արտահանել քաղաքացիական միջուկային տեխնոլոգիաներ»,-ասել է նա, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Ըստ դեսպանի՝ այս համաձայնագիրը կնպաստի համագործակցությանը, քանի որ Հայաստանը դիտարկում է Մեծամորի միջուկային ռեակտորից ժամանակակից, ճկուն համակարգերի անցում կատարելու հեռանկարը։
«Միացյալ Նահանգները, լինելով միջուկային էներգիայի ժամանակակից արդյունաբերության ոլորտի առաջատար, Հայաստանին առաջարկում է միջուկային էներգիայի ապահով և անվտանգ շահագործման ապահովման և էներգետիկ անկախության բազմաթիվ հնարավորություններ՝ ապագայի համար։
Էներգետիկ անվտանգության շուրջ մեր գործընկերությունը կնպաստի Հայաստանի էներգետիկ ռեսուրսների բազմազանեցմանը, ցանցի արդիականացմանը և բիզնեսի ու համայնքների համար հուսալի էներգիայի մատակարարումներին»,-ասել է նա։
Դեսպանը հիշեցրել է, որ օգոստոսի 8-ին կայացած գագաթնաժողովի ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Թրամփը ստորագրել է 3 փոխըմբռնման հուշագիր Հայաստանի հետ, որոնցից յուրաքանչյուրում հստակ գծագրվել է երկկողմ հարաբերությունների ապագա ուղղվածությունն ու Հայաստանի դերը՝ որպես տարածաշրջանում առաջատար ուժ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ըստ դեսպանի՝ հուշագրերը կենտրոնացած են երկու առանցքային ոլորտների վրա՝ բիզնես և անվտանգություն, որոնք փոխլրացնում են միմյանց և ձևավորում կայուն համագործակցության հիմք։
«Գոհունակությամբ ուզում եմ փաստել, որ հուշագրերի իրականացման ուղղությամբ արդեն իսկ առկա է նշանակալի առաջընթաց»,-ասել է նա։
Նա խոսել է նաև «Թրամփի ուղու» մասին՝ նշելով, որ այն Հայաստանի և ամբողջ տարածաշրջանի համար բացում է նոր դարաշրջան առևտրային հնարավորությունների ու կապուղիների ոլորտում, գրում է Factor.am-ը։
Դեսպանը հավելել է, որ «Թրամփի ուղու» ներքո Հայաստանն արդեն սկսել է ամրապնդել իր կապը գլոբալ շուկաների հետ՝ ձեռք բերելով ինքնուրույնություն՝ ընտրելու առևտրային գործընկերներ և առավել շահեկան պայմաններով համաձայնագրեր կնքելու հնարավորություն։ Դեսպանը նշել է, որ այս նախաձեռնությունը ոչ միայն նպաստում է տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ընդլայնմանը, այլ նաև հանդիսանում է հզոր խթան Հայաստանի տնտեսության վերակառուցման և միջազգային ներդրումների ներգրավման համար։
Նա կոչ է արել գործարար համայնքին միանալ այս նոր հնարավորություններին և դառնալ Հայաստանի վերածնվող տնտեսական ուղու ակտիվ մասնակից։

9 December 2025 - 15:01 AMT
U.S. Ambassador to Armenia Kristina Kvien announced that a Memorandum of Understanding (MoU) on comprehensive U.S.-Armenia bilateral energy cooperation aims to enhance Armenia’s energy resilience through modernization and expanded production.
Speaking at the American Chamber of Commerce in Armenia, she emphasized the role of civilian nuclear capabilities in achieving energy security.
“To this end, the U.S. and Armenia are negotiating the so-called ‘123 Agreement,’ which will allow the United States to export civilian nuclear technologies to Armenia,” Kvien said, as reported by Auroranews.am.
She noted that the agreement will support Armenia’s shift from the aging Metsamor nuclear plant to modern, flexible systems. As a leader in safe, civilian nuclear energy, the U.S. offers Armenia long-term opportunities to build energy independence and operate nuclear systems securely.
“Our cooperation on energy security will contribute to resource diversification, grid modernization, and reliable energy delivery for businesses and communities,” the ambassador added.
Kvien also recalled that during the August 8 summit, U.S. President Donald Trump signed three MoUs with Armenia, outlining the future of bilateral ties and Armenia’s emerging role as a regional leader. These agreements focus on two key areas—business and security—which she described as mutually reinforcing pillars of sustainable cooperation.
“I’m pleased to note that there has already been significant progress in implementing the MoUs,” she stated.
Referring to the “Trump Route” project, Kvien said it ushers in a new era of trade and connectivity for Armenia and the region. Armenia, she added, has begun strengthening links with global markets, gaining greater autonomy in choosing trade partners and negotiating deals on favorable terms.
“This initiative not only broadens regional integration but also serves as a powerful engine for Armenia’s economic renewal and international investment,” she said, urging the business community to actively participate in these new opportunities.
At the August 8 White House summit, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration. Armenian and Azerbaijani foreign ministers Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov also initialed a draft peace agreement between the two countries, in the presence of their leaders.