9 Դեկտեմբեր 2025 - 14:18 AMT
Հայաստանում 2025 թվականի հունվարից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում իրականացվել է 551 մլրդ 434.5 մլն դրամի շինարարություն, ինչը 2024-ի նույն ամիսների համեմատությամբ աճել է 20.6 տոկոսով։ Տվյալները ներկայացրել է Վիճակագրական կոմիտեն։
Ընդհանուր շինարարական ծավալի 26.3 տոկոսն իրականացվել է պետական բյուջեի հաշվին, կազմելով 145 մլրդ 202.2 մլն դրամ, ինչը 38.2 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Համայնքների ֆինանսավորմամբ կատարված շինարարության ծավալը կազմել է 27 մլրդ 913.2 մլն դրամ՝ աճելով 28.4 տոկոսով։ Այս ուղղությունը կազմում է ամբողջական շինարարության 5.1 տոկոսը։
Կազմակերպությունների կողմից կատարված շինարարությունը հասել է 256 մլրդ 321.6 մլն դրամի՝ ապահովելով ընդհանուր ծավալի 46.5 տոկոսը։ Այս ցուցանիշն աճել է 15.5 տոկոսով՝ համեմատած 2024-ի նույն ժամանակահատվածի հետ։ Միևնույն ժամանակ, օտարերկրյա ներդրողների հաշվին իրականացված շինարարության ծավալը նվազել է 2.4 տոկոսով՝ հասնելով 1 մլրդ 272 մլն դրամի։
Բնակչության կողմից կատարված շինարարությունը կազմել է 120 մլրդ 117.2 մլն դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 14.9 տոկոսով։ Այս ուղղությունը ներկայացնում է ընդհանուր շինարարության 21.8 տոկոսը։

9 Декабрь 2025 - 15:17 AMT
С января по октябрь 2025 года в Армении выполнено строительных работ на сумму 551 млрд 434,5 млн драмов, что на 20,6% превышает показатель аналогичного периода 2024 года, сообщает Статистический комитет.
26,3% от общего объёма строительства — 145 млрд 202,2 млн драмов — профинансированы из государственного бюджета, что на 38,2% больше, чем в прошлом году.
За счёт средств общин реализовано строительство на сумму 27 млрд 913,2 млн драмов (рост на 28,4%), что составляет 5,1% от общего объёма.
Организации осуществили строительные работы на сумму 256 млрд 321,6 млн драмов, что составляет 46,5% от общего показателя и на 15,5% больше, чем годом ранее. Объёмы строительства за счёт иностранных инвесторов сократились на 2,4%, составив 1 млрд 272 млн драмов.
Объём строительства, профинансированного населением, составил 120 млрд 117,2 млн драмов, увеличившись на 14,9% и составив 21,8% от общего показателя.