9 Դեկտեմբեր 2025 - 14:18 AMT
Հայաստանում 2025 թվականի հունվարից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում իրականացվել է 551 մլրդ 434.5 մլն դրամի շինարարություն, ինչը 2024-ի նույն ամիսների համեմատությամբ աճել է 20.6 տոկոսով։ Տվյալները ներկայացրել է Վիճակագրական կոմիտեն։
Ընդհանուր շինարարական ծավալի 26.3 տոկոսն իրականացվել է պետական բյուջեի հաշվին, կազմելով 145 մլրդ 202.2 մլն դրամ, ինչը 38.2 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Համայնքների ֆինանսավորմամբ կատարված շինարարության ծավալը կազմել է 27 մլրդ 913.2 մլն դրամ՝ աճելով 28.4 տոկոսով։ Այս ուղղությունը կազմում է ամբողջական շինարարության 5.1 տոկոսը։
Կազմակերպությունների կողմից կատարված շինարարությունը հասել է 256 մլրդ 321.6 մլն դրամի՝ ապահովելով ընդհանուր ծավալի 46.5 տոկոսը։ Այս ցուցանիշն աճել է 15.5 տոկոսով՝ համեմատած 2024-ի նույն ժամանակահատվածի հետ։ Միևնույն ժամանակ, օտարերկրյա ներդրողների հաշվին իրականացված շինարարության ծավալը նվազել է 2.4 տոկոսով՝ հասնելով 1 մլրդ 272 մլն դրամի։
Բնակչության կողմից կատարված շինարարությունը կազմել է 120 մլրդ 117.2 մլն դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 14.9 տոկոսով։ Այս ուղղությունը ներկայացնում է ընդհանուր շինարարության 21.8 տոկոսը։

9 December 2025 - 15:17 AMT
Between January and October 2025, Armenia recorded AMD 551.4 billion in construction work, marking a 20.6% increase compared to the same period in 2024, according to the Statistical Committee.
Of the total volume, 26.3%, or AMD 145.2 billion, was funded through the state budget, representing a 38.2% year-on-year rise.
Construction financed by local communities totaled AMD 27.9 billion, accounting for 5.1% of the overall figure and increasing by 28.4% compared to the same period last year.
Private sector construction by organizations reached AMD 256.3 billion, or 46.5% of the total volume, an increase of 15.5%. Meanwhile, foreign investor-funded construction fell by 2.4%, totaling AMD 1.27 billion.
Individual-funded construction rose by 14.9% to AMD 120.1 billion, representing 21.8% of total construction.