Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ու Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը Դոհայում համատեղ հարցազրույց են տվել Euronews-ին:
Նրանք պատմել են բանակցությունների ընթացքի մասին՝ նշելով, որ դրանք մեկնարկել են 2020 թվականին՝ աջակցություն ստանալով ԵՄ կողմից, և ավարտվել պատմական խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրմամբ՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ։
«Ծանր պատերազմի ու լարվածության մեջ գտնվող տարածաշրջանում, որտեղ հաշտեցումը դեռ վերջերս անհնար էր թվում, երկու երկրներն ընդհանուր լեզու են գտել ոչ միայն հանուն խաղաղության, այլև համատեղ տնտեսական վերելքի»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Գրիգորյանը հարցազրույցում նշել է, որ բոլոր հակամարտություններում կողմերը միմյանց չեն վստահում, սակայն Հայաստանն ու Ադրբեջանն այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են տանում։
«Ինչպես ասվում է հայտնի երգում, «սա ևս մեկ աղյուս է պատի մեջ»՝ այս մեջբերման դրական իմաստով։ Մենք աշխատում ենք դրա վրա՝ փորձելով կառուցել այդ վստահության պատը, փորձելով շարժվել այդ ուղղությամբ»,- նշել է նա։
Հաջիևն իր հերթին ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը հաջողության պատմություն է աշխարհում շարունակվող հակամարտությունների ու պատերազմներրի ֆոնին, քանի որ այս կոնֆլիկտի էջը փակված է, և տեղում իրական խաղաղություն է հաստատված, իսկ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միասին անցում են կատարում տարածաշրջանի մասշտաբային տնտեսական զարգացմանը, ինչը բխում է երկու երկրների շահերից։
Գրիգորյանը վստահություն է հայտնել, որ տարածաշրջանային տնտեսական նախագծերի իրականացումը կբարձրացնի փոխկախվածությունը, կամրապնդի խաղաղությունը և տնտեսական օգուտներ կբերի։
ՀՀ և Ադրբեջանի ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ խաղաղ գործընթացն ապագա սերունդների համար է և անշրջելի է, և որ երկու կողմերն աշխատում են փոխվստահությունն ամրապնդելու ուղղությամբ։
Խոսելով «Թրամփի ուղի» նախագծի մասին՝ նրանք ասել են, որ դրա իրագործումը «կարող է ամբողջությամբ փոխել եվրասիական մայրցամաքի տրանսպորտային քարտեզը»։
Գրիգորյանն ու Հաջիևն ասել են, որ այժմ երկու երկրները պետք է դեպի համատեղ ապագա նայեն։
Արմեն Գրիգորյանն ու Հիքմեթ Հաջիևը Դոհայում միասին պանելային քննարկման են մասնակցել «Հայաստան-Ադրբեջան տևական խաղաղություն. Վաշինգտոնյան համաձայնագիրը և համատեղ ապագան» թեմայով։

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян и помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев дали совместное интервью телеканалу Euronews в Дохе, подтвердив готовность двух стран к совместным действиям.
Стороны рассказали, что переговорный процесс начался в 2020 году при поддержке Европейского союза и завершился предварительным подписанием исторического мирного соглашения при содействии президента США Дональда Трампа.
«В регионе, где недавно казалось невозможным достичь примирения, страны нашли общий язык не только ради мира, но и ради совместного экономического подъема», — говорится в публикации.
Григорян отметил, что в любом конфликте сторонам сложно доверять друг другу, но Армения и Азербайджан уже ведут работу в этом направлении.
«Как говорится в известной песне, “еще один кирпич в стене” — в положительном смысле. Мы пытаемся выстроить эту стену доверия и двигаться дальше», — сказал он.
В свою очередь, Гаджиев назвал мирный процесс между Арменией и Азербайджаном примером успешного урегулирования на фоне продолжающихся конфликтов в мире. По его словам, страница конфликта закрыта, в регионе установился реальный мир, а обе страны приступили к масштабному экономическому развитию, отвечающему интересам обеих сторон.
Григорян выразил уверенность, что реализация региональных экономических проектов укрепит взаимозависимость, усилит мир и принесет экономическую выгоду.
Представители Армении и Азербайджана подчеркнули, что мирный процесс рассчитан на будущее поколение и носит необратимый характер, а также подтвердили, что работают над укреплением взаимного доверия.
Говоря о проекте «Путь Трампа», они заявили, что его реализация «может полностью изменить транспортную карту Евразийского континента».
В завершение Григорян и Гаджиев отметили, что Армения и Азербайджан должны смотреть в совместное будущее.
Армен Григорян и Хикмет Гаджиев также приняли участие в панельной дискуссии на тему «Армяно-азербайджанский устойчивый мир: Вашингтонское соглашение и общее будущее».