Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ու Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը Դոհայում համատեղ հարցազրույց են տվել Euronews-ին:
Նրանք պատմել են բանակցությունների ընթացքի մասին՝ նշելով, որ դրանք մեկնարկել են 2020 թվականին՝ աջակցություն ստանալով ԵՄ կողմից, և ավարտվել պատմական խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրմամբ՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ։
«Ծանր պատերազմի ու լարվածության մեջ գտնվող տարածաշրջանում, որտեղ հաշտեցումը դեռ վերջերս անհնար էր թվում, երկու երկրներն ընդհանուր լեզու են գտել ոչ միայն հանուն խաղաղության, այլև համատեղ տնտեսական վերելքի»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Գրիգորյանը հարցազրույցում նշել է, որ բոլոր հակամարտություններում կողմերը միմյանց չեն վստահում, սակայն Հայաստանն ու Ադրբեջանն այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են տանում։
«Ինչպես ասվում է հայտնի երգում, «սա ևս մեկ աղյուս է պատի մեջ»՝ այս մեջբերման դրական իմաստով։ Մենք աշխատում ենք դրա վրա՝ փորձելով կառուցել այդ վստահության պատը, փորձելով շարժվել այդ ուղղությամբ»,- նշել է նա։
Հաջիևն իր հերթին ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը հաջողության պատմություն է աշխարհում շարունակվող հակամարտությունների ու պատերազմներրի ֆոնին, քանի որ այս կոնֆլիկտի էջը փակված է, և տեղում իրական խաղաղություն է հաստատված, իսկ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միասին անցում են կատարում տարածաշրջանի մասշտաբային տնտեսական զարգացմանը, ինչը բխում է երկու երկրների շահերից։
Գրիգորյանը վստահություն է հայտնել, որ տարածաշրջանային տնտեսական նախագծերի իրականացումը կբարձրացնի փոխկախվածությունը, կամրապնդի խաղաղությունը և տնտեսական օգուտներ կբերի։
ՀՀ և Ադրբեջանի ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ խաղաղ գործընթացն ապագա սերունդների համար է և անշրջելի է, և որ երկու կողմերն աշխատում են փոխվստահությունն ամրապնդելու ուղղությամբ։
Խոսելով «Թրամփի ուղի» նախագծի մասին՝ նրանք ասել են, որ դրա իրագործումը «կարող է ամբողջությամբ փոխել եվրասիական մայրցամաքի տրանսպորտային քարտեզը»։
Գրիգորյանն ու Հաջիևն ասել են, որ այժմ երկու երկրները պետք է դեպի համատեղ ապագա նայեն։
Արմեն Գրիգորյանն ու Հիքմեթ Հաջիևը Դոհայում միասին պանելային քննարկման են մասնակցել «Հայաստան-Ադրբեջան տևական խաղաղություն. Վաշինգտոնյան համաձայնագիրը և համատեղ ապագան» թեմայով։

10 December 2025 - 08:05 AMT
Armenian Security Council Secretary Armen Grigoryan and Hikmet Hajiyev, advisor to the President of Azerbaijan, gave a joint interview to Euronews in Doha, reaffirming both countries’ “willingness to act jointly.”
They detailed the peace negotiations, noting they began in 2020 with support from the European Union and culminated in a preliminary peace agreement backed by U.S. President Donald Trump.
“In a region long mired in war and tension, where reconciliation once seemed impossible, the two nations have found common ground, not just for peace, but for shared economic revival,” the article stated.
Grigoryan acknowledged that mistrust is a common trait in conflicts but emphasized ongoing efforts by both Armenia and Azerbaijan to build mutual trust.
“As the famous song says, ‘just another brick in the wall’, in the positive sense of the phrase,” he said. “We are trying to build that wall of trust and move forward.”
Hajiyev described the Armenia-Azerbaijan peace process as a global success story against a backdrop of ongoing wars, stating the conflict’s chapter is closed and lasting peace is in place. He added both countries are now transitioning toward major regional economic development, aligning with their mutual interests.
Grigoryan expressed confidence that implementing regional economic projects would increase interdependence, strengthen peace, and bring economic benefits.
Both officials stressed that the peace process is designed for future generations and is irreversible. They underlined joint efforts to reinforce mutual trust.
Discussing the Trump Route project, they said its realization could “completely reshape the transport map of the Eurasian continent.”
Grigoryan and Hajiyev concluded by stating the two countries must now look toward a shared future.
Armen Grigoryan and Hikmet Hajiyev also participated in a panel titled “Armenia-Azerbaijan lasting peace: The Washington Agreement and the shared future.”