10 Դեկտեմբեր 2025 - 08:18 AMT
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն Կիպրոս կատարած այցի ժամանակ Կիպրոսի ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ արքեպիսկոպոս Գեորգիոս Գ-ի հետ քննարկել է Կիպրոսի օկուպացված հատվածում գտնվող եկեղեցիների վիճակը, հայտնում է կաթողիկոսությունը։
Ընդգծվել է, որ հնարավորության դեպքում անհրաժեշտ է իրականացնել այդ տաճարների իրավական կարգավիճակի հստակեցում և նախաձեռնել վերականգնման աշխատանքներ։
Արամ Ա-ն և Գեորգի Գ-ն քննարկել են նաև աստվածաբանական մի շարք թեմաներ՝ կարևորելով համատեղ դիրքորոշումների ձևավորումը տարբեր հարցերում։
Հանդիպման ավարտին Կիլիկիո կաթողիկոսը Գեորգի Գ-ին է հանձնել Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» ձեռագրի կրկնօրինակը, իսկ արքեպիսկոպոսը Արամ Ա-ին նվիրել է սրբապատկեր։

Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia, during his visit to Cyprus, met with Archbishop Georgios III, head of the Orthodox Church of Cyprus, to discuss the condition of churches located in the Turkish-occupied part of the island, according to the Catholicosate.
The two emphasized the importance of clarifying the legal status of these churches and, where possible, initiating restoration work.
They also explored several theological topics, highlighting the significance of forming unified positions on various matters.
At the end of the meeting, Aram I presented Georgios III with a replica manuscript of Grigor Narekatsi’s “Book of Lamentations,” while the Archbishop gifted Aram I an icon.