10 Դեկտեմբեր 2025 - 08:18 AMT
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն Կիպրոս կատարած այցի ժամանակ Կիպրոսի ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ արքեպիսկոպոս Գեորգիոս Գ-ի հետ քննարկել է Կիպրոսի օկուպացված հատվածում գտնվող եկեղեցիների վիճակը, հայտնում է կաթողիկոսությունը։
Ընդգծվել է, որ հնարավորության դեպքում անհրաժեշտ է իրականացնել այդ տաճարների իրավական կարգավիճակի հստակեցում և նախաձեռնել վերականգնման աշխատանքներ։
Արամ Ա-ն և Գեորգի Գ-ն քննարկել են նաև աստվածաբանական մի շարք թեմաներ՝ կարևորելով համատեղ դիրքորոշումների ձևավորումը տարբեր հարցերում։
Հանդիպման ավարտին Կիլիկիո կաթողիկոսը Գեորգի Գ-ին է հանձնել Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» ձեռագրի կրկնօրինակը, իսկ արքեպիսկոպոսը Արամ Ա-ին նվիրել է սրբապատկեր։

Католикос Великого дома Киликии Арам I в ходе визита на Кипр обсудил с предстоятелем Православной церкви Кипра архиепископом Георгием III состояние церквей, расположенных на оккупированной Турцией части острова, сообщает католикосат.
Стороны подчеркнули необходимость, по возможности, определить юридический статус этих храмов и инициировать их восстановление.
Арам I и Георгий III также обсудили ряд богословских тем, отметив важность выработки общих подходов по различным вопросам.
В завершение встречи католикос Киликии подарил архиепископу копию рукописи «Книги скорбных песнопений» Григора Нарекаци, а Георгий III вручил Араму I икону.