Սյունիքի մարզի Խոտ – Որոտան ճանապարհի կառուցումն ավարտվել է։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
«Սյունիքի մարզի Խոտ–Որոտան ճանապարհի կառուցումն ավարտվել է, 10 կմ երկարությամբ ճանապարհի արժեքը 5.2 մլիլարդ դրամ է»,–նշել է նա։
Խոտ-Որոտան ճանապարհի վերակառուցման անհրաժեշտությունը ծագել է այն ժամանակ, երբ Գորիս-Կապան մայրուղու մի հատված, որն անցնում էր Որոտան գյուղով, փոխանցվել է Ադրբեջանին։
Դեռ 2023-ին արձանագրվել էր, որ նոր կառուցվող Խոտ-Որոտան ճանապարհի որոշ հատվածներ կրկին պետք է ասֆալտապատվեն, քանի որ դրանք վնասվել էին սելավների հետևանքով։ Անձրևների ինտենսիվության պատճառով լանջային հողազանգվածները գերխոնավացել էին, ինչի հետևանքով առաջացել էին փլուզումներ։ 2024 թվականի հունիսի վերջին պարզ էր դարձել, որ ևս մեկ հատված է վնասվել հորդառատ տեղումների պատճառով։

Завершено строительство дороги Хот–Воротан в Сюникской области Армении. Об этом сообщил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян на своей странице в Facebook.
«Строительство дороги Хот–Воротан в Сюнике завершено, её протяжённость составляет 10 км, стоимость — 5,2 миллиарда драмов», — написал он.
Необходимость реконструкции возникла после того, как участок трассы Горис–Капан, проходивший через село Воротан, был передан Азербайджану.
Ещё в 2023 году сообщалось, что некоторые участки новой дороги требуют повторного асфальтирования из-за повреждений, вызванных селеотоками. Из-за интенсивных дождей почва на склонах переувлажнилась, что привело к обрушениям. В конце июня 2024 года стало известно, что ещё один участок пострадал в результате осадков.