Սյունիքի մարզի Խոտ – Որոտան ճանապարհի կառուցումն ավարտվել է։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
«Սյունիքի մարզի Խոտ–Որոտան ճանապարհի կառուցումն ավարտվել է, 10 կմ երկարությամբ ճանապարհի արժեքը 5.2 մլիլարդ դրամ է»,–նշել է նա։
Խոտ-Որոտան ճանապարհի վերակառուցման անհրաժեշտությունը ծագել է այն ժամանակ, երբ Գորիս-Կապան մայրուղու մի հատված, որն անցնում էր Որոտան գյուղով, փոխանցվել է Ադրբեջանին։
Դեռ 2023-ին արձանագրվել էր, որ նոր կառուցվող Խոտ-Որոտան ճանապարհի որոշ հատվածներ կրկին պետք է ասֆալտապատվեն, քանի որ դրանք վնասվել էին սելավների հետևանքով։ Անձրևների ինտենսիվության պատճառով լանջային հողազանգվածները գերխոնավացել էին, ինչի հետևանքով առաջացել էին փլուզումներ։ 2024 թվականի հունիսի վերջին պարզ էր դարձել, որ ևս մեկ հատված է վնասվել հորդառատ տեղումների պատճառով։

Construction of the Khot–Vorotan road in Armenia’s Syunik Province has been completed, according to Territorial Administration and Infrastructure Minister Davit Khudatyan.
“The Khot–Vorotan road in Syunik Province is now complete. The 10-kilometer section cost 5.2 billion drams,” Khudatyan said.
The need to reconstruct this road emerged after a section of the Goris–Kapan highway passing through Vorotan village was handed over to Azerbaijan.
Already in 2023, it was reported that some parts of the newly constructed road needed to be resurfaced, as they were damaged by landslides triggered by flash floods. Intense rainfall had oversaturated the slopes, causing collapses. By late June 2024, another section had sustained damage due to heavy downpours.