11 Դեկտեմբեր 2025 - 07:13 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Համբուրգում լրագրողների հետ զրույցում ամփոփել է Գերմանիա իր այցի արդյունքները՝ ներկայացնելով հայ-գերմանական տնտեսական համագործակցության հեռանկարներն ու ընթացիկ զարգացումները։
Նա հայտնել է, որ Համբուրգի նավահանգիստը հետաքրքրված է Գյումրիում «չոր նավահանգիստ» ստեղծելու հարցով, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Նրանք այսօր էլ վերահաստատեցին, որ այդ հետաքրքրությունն առավելևս հիմա՝ տարածաշրջանային պայմաններում, ավելի է ակտիվացել»,- նշել է ՀՀ վարչապետը։
Նա ընդգծել է, որ Եվրոպական Միությունը նախատեսում է զարգացնել ուղիներ՝ Կենտրոնական Ասիայից և Հարավային Կովկասից դեպի իր տարածք կանաչ ջրածնի արտահանման նպատակով։
«Մենք այցի արդյունքներով հասկացանք, որ պետք է շատ մեծ ուշադրություն դարձնենք այս ոլորտին։ Լավ լուրն այն է, որ դեռ նախորդ տարի կամ, գուցե, մի քիչ էլ առաջ, ես կանաչ ջրածնի արտադրության հարցերն ուսումնասիրելու հարցով աշխատանքային խումբ եմ ստեղծել։ Իմ նախորդ այցից հետո պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ այդ խումբը գերմանական «Ֆիխտներ» ընկերության հետ համագործակցություն է ծավալելու։
Գիտեք նաև, որ Հայաստանում հիմա արևային էներգետիկան շատ լուրջ զարգացում է ապրել։ Հիմա արևային կայանները իրենց հզորությամբ եռակի անգամ ավելի են մեր ատոմակայանից։ Բայց շատ կարևոր է, որ մենք նաև կուտակիչ կայաններ ստեղծելու հնարավորություն ունենանք, որովհետև արևային էներգիան լավ է, բայց գիշերն արև չկա, հարկավոր է արևային էներգիան ցերեկը կուտակել՝ գիշերն օգտագործելու համար, ինչը շատ մեծ հեռանկարներ է բացում մեր երկրի էներգետիկ անկախությունը ապահովելու համար»,- մանրամասնել է Փաշինյանը։
Նա հայտնել է նաև, որ այցի ընթացքում քննարկումներ են անցկացվել «Թրամփի ուղի» ծրագրի շուրջ, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմաններում բացվող տնտեսական հեռանկարների մասին։ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այժմ գնացքներ են անցնում Ադրբեջանի տարածքով՝ Հայաստան։
«Քննարկել ենք այն, որ մենք սպասում ենք, որ Թուրքիայի հետ սահմանի բացման ուղղությամբ աշխատանքներն արդյունախագծերինք կտան»,- ասել է Փաշինյանը։
Գյումրիում «չոր նավահանգիստ» նախագծի մասին հայտարարվել է դեռ 2021–ին։ 2023–ին MTBS հոլանդական ընկերությունը պատրաստել էր «չոր նավահանգստի» տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորումը, 2024 թվականին Ներդրումային կոմիտեն հավանություն տվեց նախագծին, շինարարությունը նախատեսվում էր սկսել 2024 թ․ երկրորդ կեսին, սակայն մինչ օրս ոչ մի բան արված չէ։

11 Декабрь 2025 - 07:32 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в беседе с журналистами в Гамбурге подвёл итоги своего визита в Германию, обозначив перспективы армяно-германского экономического сотрудничества и текущие инициативы.
По словам Пашиняна, порт Гамбурга проявил заинтересованность в проекте создания «сухого порта» в Гюмри, сообщает «Арменпресс».
«Они сегодня подтвердили, что интерес остался в силе и даже усилился в нынешних региональных условиях», — отметил премьер-министр.
Он подчеркнул, что Европейский союз намерен развивать маршруты для экспорта «зелёного водорода» из Центральной Азии и Южного Кавказа в Европу.
«По итогам визита мы поняли, что этому направлению нужно уделить большое внимание. Хорошая новость в том, что ещё в прошлом году или даже раньше я создал рабочую группу по изучению вопросов производства зелёного водорода. После моего предыдущего визита было достигнуто соглашение о сотрудничестве этой группы с немецкой компанией Fichtner.»
Пашинян напомнил, что в Армении активно развивается солнечная энергетика: «Сегодня мощность солнечных станций втрое превышает мощности атомной электростанции. Но важно создать накопители, потому что ночью солнца нет, а накопленную днём энергию можно использовать ночью. Это откроет серьёзные перспективы для нашей энергетической независимости».
Он также сообщил, что во время визита обсуждался проект «Путь Трампа», а также экономические перспективы в условиях мира между Арменией и Азербайджаном.
Пашинян подчеркнул, что по территории Азербайджана уже ходят поезда в направлении Армении.
«Мы также обсудили, что ожидаем конкретных результатов в направлении открытия границы с Турцией», — добавил он.
О проекте «сухого порта» в Гюмри впервые объявили в 2021 году. В 2023 году нидерландская компания MTBS подготовила технико-экономическое обоснование. В 2024 году Инвестиционный комитет утвердил проект, и начало строительства было запланировано на вторую половину 2024 года. Однако до настоящего времени работа не началась.