11 Դեկտեմբեր 2025 - 09:43 AMT
Հայաստանում բազմազավակ ընտանիքների հիփոթեքի սուբսիդիաների ֆինանսավորումը կավելանա 20 %–ով կամ 400 մլն դրամով։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ։
2025–ին այդ ծրագրի համար հատկացվել էր 2․1 մլրդ դրամ, սակայն արդեն հոկտեմբերի վերջին միջոցները գրեթե սպառվել են և այդ նպատակով է որոշվել ավելացնել աջակցությունը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Այս տարի աջակցություն ստացել է ավելի քան 2500 ընտանիք: Նրանցից 495–ը ստացել է հիփոթեքային վարկի սուբսիդավորում մարզերում բնակարաններ ձեռքբերելու համար, 507–ը հիփոթեքի կանխավճարի ապահովագրության և 1535–ը` հիփոթեքի մարման համար:
Այս տարի ծրագրով նախատեսված ծախսերն աճել են՝ պայմանավորված բազմազավակ (3 և ավելի երեխա ունեցող) ընտանիքների դիմումների աննախադեպ աճով, որոնց աջակցությունը տրամադրվում է ավելացված ծավալով` մինչև 2 մլն դրամ:
Կառավարության կողմից հաստատված այս լրացուցիչ ֆինանսավորումը միտված է շարունակելու արձագանքել բնակարանային խնդիրների լուծման համար բազմազավակ ընտանիքների աճող պահանջարկին՝ ապահովելով ծրագրի անընդհատություն ու մատչելիություն։

Правительство Армении приняло решение увеличить финансирование программы ипотечной поддержки многодетных семей на 20% (400 миллионов драмов). Об этом сообщает «Sputnik Армения».
Изначально на 2025 год по программе было выделено 2,1 миллиарда драмов, однако уже к концу октября средства практически исчерпались, что и стало причиной дополнительного финансирования.
В текущем году помощь получили свыше 2500 семей. В том числе:
- 495 семей — субсидии на покупку жилья в регионах,
- 507 семей — страхование ипотечного первоначального взноса,
- 1535 семей — субсидии на погашение ипотечного кредита.
Рост расходов связан с беспрецедентным увеличением заявок от семей с тремя и более детьми, которым государство предоставляет поддержку в расширенном объёме — до 2 миллионов драмов.
Дополнительное финансирование направлено на то, чтобы программа продолжала эффективно функционировать, была доступной и могла удовлетворить растущие жилищные потребности многодетных семей.