2026 թ. հունվարի 5–ից մինչև 2026 թ. հուլիսի 5-ը ներառյալ ՀՀ–ից ժամանակավոր կարգելվի ավտոմեքենաների խլացուցիչների օգտագործված կատալիզատորների կերամիկական թափոնների արտահանումը։ Համապատասխան որոշումն ընդունվեց ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ։
«Որոշման ընդունումը պայմանավորված է ՀՀ–ում շրջակա միջավայրի պաշտպանության մակարդակի բարձրացումով՝ մասնավորապես առանց չեզոքացման համակարգի տրանսպորտային միջոցների շահագործման ժամանակ վնասակար նյութերն անարգել մթնոլորտային օդ արտանետումը նվազեցնելու մասով, ինչպես նաև ավտոմեքենաների վրա տեղադրված կատալիզատորների ապօրինի շրջանառությունը կանխելու անհրաժեշտությամբ»,– ասված է որոշման հիմնավորման մեջ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Այս արգելքի արդյունքում 2023 թվականից մինչ օրս արձանագրվել է ավտոմեքենայի խլացուցիչի կատալիզատորի գողության ընդամենը 3 դեպք, մինչդեռ 2021 թ. արձանագրվել է գողության 92, իսկ 2022 թվականին` 40 դեպք։

11 Декабрь 2025 - 10:36 AMT
Правительство Армении на сегодняшнем заседании приняло решение временно запретить вывоз использованных катализаторов из глушителей автомобилей. Запрет будет действовать с 5 января по 5 июля 2026 года, сообщает «Sputnik Армения».
Целью ограничения является повышение уровня охраны окружающей среды в стране, в частности снижение выбросов вредных веществ от транспортных средств без систем нейтрализации, а также необходимость предотвращения незаконного оборота катализаторов, установленных на автомобилях.
В пояснении к решению указано, что запрет направлен на сокращение загрязнения атмосферного воздуха и контроль за нелегальным оборотом автокомпонентов.
С момента внедрения подобных ограничений в 2023 году в Армении было зафиксировано лишь 3 случая кражи автокатализаторов. Для сравнения: в 2021 году их было 92, а в 2022-м — 40.