12 Դեկտեմբեր 2025 - 09:20 AMT
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ռուսական բիզնեսը սկսել է զգուշավոր վերաբերվել Հայաստանի հետ աշխատանքին՝ ընդգծելով, որ այս տարի երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը նկատելիորեն նվազել է։
Օվերչուկը նշել է, որ չնայած երկու երկրների միջև լավ կապերը պահպանվում են, 2025 թվականին արձանագրվել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառության էական նվազում, գրում է Interfax-ը։
«Մեր և Հայաստանի միջև տնտեսական ոլորտում այս տարի արձանագրվել է ապրանքաշրջանառության նվազում, եթե խոսենք Ռուսաստանի և Հայաստանի փոխադարձ ապրանքաշրջանառության մասին։ Անցյալ տարի, ինչպես հիշում եք, մեր երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմում էր $12․4 միլիարդ։ Այս տարի, ըստ ամենայնի, այն կկազմի մոտ $6 միլիարդ։ Սա շատ նկատելի անկում է», — ընդգծել է փոխվարչապետը։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը հայտնել է, որ 2025 թվականի առաջին ինը ամիսներին Հայաստանի և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 2022 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ 51%-ով, իսկ 2023 թվականի համեմատ գրանցվել է 2 տոկոսանոց աճ։ Ընդգծվել է, որ առևտրի ներկայիս դինամիկան պայմանավորված է ինչպես բազայի կայունացմամբ, այնպես էլ Հայաստանի և Միության երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության դրական միտումներով, հայտնում է Արմենպրեսը։
ԵՏՀ-ի փոխանցմամբ՝ 2024 թվականին Հայաստանի և ԵԱՏՄ գործընկերների միջև ապրանքաշրջանառությունը բնութագրվել է կտրուկ աճով, որը ձևավորվել է առանձին առևտրային գործարքների կարճաժամկետ և ոչ բնորոշ ակտիվության արդյունքում։ Սա, ըստ Հանձնաժողովի, ստեղծել էր բավական բարձր վիճակագրական բազա, ինչի հետևանքով 2025 թվականին սպասվում է վերադարձ ավելի չափելի և իրատեսական աճի տեմպերի, որոնք կհամապատասխանեն նախորդ տարիների զարգացումների տրամաբանությանը։
Ըստ ԵՏՀ-ի՝ ընթացիկ տարում դրական աճ է արձանագրվել Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանվող որոշ գյուղատնտեսական ապրանքների և սննդամթերքի ուղղությամբ։ Մասնավորապես, մեծացել են բանջարեղենի, մրգերի, ծաղիկների, պահածոյացված արտադրանքի արտահանման ծավալները, ինչպես նաև առանձին էլեկտրոնային սարքավորումների և կոշիկի արտահանումը։
Միևնույն ժամանակ, նկատվել է զգալի նվազում ֆերոհալվածքների, մոլիբդենի հանքաքարերի և կոնցենտրատների, ինչպես նաև տեքստիլ արդյունաբերության որոշ տեսակների արտահանման մեջ։
Հանձնաժողովի գնահատմամբ՝ 2026 թվականին սպասվում է առևտրի չափավոր, բայց կայուն աճ։ Դրանում վճռորոշ դեր կարող են ունենալ Հայաստանի տնտեսության բարձր տեմպերի պահպանումը, ԵԱՏՄ երկրների հետ փոխգործակցության խորացումը, ինչպես նաև լոգիստիկ համակարգերի աստիճանական կայունացումը։ Բարենպաստ գործոն կլինի նաև սպառողական պահանջարկի ամրապնդումը։
Հանձնաժողովում միաժամանակ նշել են, որ առկա են որոշակի ռիսկեր, սակայն ընդհանուր դրական կանխատեսումները պահպանվում են, և ձևավորվում են փոխադարձ առևտրի վերականգնման և հետագա ամրապնդման կայուն նախադրյալներ։

12 Декабрь 2025 - 09:38 AMT
Вице-премьер России Алексей Оверчук сообщил журналистам, что российский бизнес стал более осторожно подходить к работе с Арменией. Он также отметил заметное сокращение товарооборота между двумя странами, передаёт «Интерфакс».
«Несмотря на то, что между нашими странами сохраняются хорошие отношения, в этом году наблюдается снижение товарооборота. В прошлом году он составлял $12,4 млрд, а в этом ожидается около $6 млрд. Это очень заметное падение», — подчеркнул Оверчук.
В то же время Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) сообщила, что в первые девять месяцев 2025 года товарооборот между Арменией и государствами-членами ЕАЭС превысил показатели аналогичного периода 2022 года на 51% и увеличился на 2% по сравнению с 2023 годом. Это обусловлено стабилизацией базы и положительными тенденциями в торгово-экономическом сотрудничестве.
По данным ЕЭК, в 2024 году резкий рост товарооборота объяснялся краткосрочной и нетипичной активностью в отдельных сделках, что создало завышенную статистическую базу. Поэтому в 2025 году ожидается возврат к более реалистичным и устойчивым темпам роста.
Зафиксирован положительный рост экспорта из Армении в страны ЕАЭС по ряду аграрных и пищевых продуктов — овощам, фруктам, цветам, консервам, а также по отдельным видам электроники и обуви.
В то же время было отмечено снижение экспорта ферросплавов, молибденовых руд и концентратов, а также некоторых текстильных изделий.
По оценке ЕЭК, в 2026 году ожидается умеренный, но устойчивый рост торговли. Ключевую роль в этом сыграют сохранение высоких темпов роста армянской экономики, углубление взаимодействия с партнёрами по ЕАЭС и стабилизация логистики. Позитивным фактором станет и укрепление потребительского спроса.
При этом Комиссия признала наличие определённых рисков, однако в целом прогнозы остаются положительными, а предпосылки для восстановления и дальнейшего роста взаимной торговли — устойчивыми.