Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հաստատել է, որ օրեր առաջ Գաբալայում Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի հետ քննարկել են Ադրբեջանից Հայաստան նավթի ու նավթամթերքի արտահանման հարցը:
Այն հարցին ի պատասխան, թե արդյո՞ք Երևանն ու Բաքուն արդեն պայմանավորվել են Ադրբեջանից վառելիքի ներկրման շուրջ, փոխվարչապետը պատասխանել է. «Այո, քննարկումներ եղել են, համագործակցության հնարավորություններ կան», հայտնում է «Ազատությունը»։
«Վառելիքի հետ կապված հետագա ընթացքն արդեն մասնավոր արտահանողների և ներկրողների համագործակցության տիրույթում է, իսկ հնարավոր գործարքների պայմանները լինելու են շուկայական»,- ասել է փոխվարչապետը։
Գրիգորյանը կոնկրետ չի պատասխանել, թե փոխադարձ առևտրի էլ ի՞նչ ոլորտներ են քննարկում Հայաստանն ու Ադրբեջանը։
«Այլ ապրանքների գծով քննարկումները դեռ շարունակվում են»,–ասել է նա։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահի Արտաքին քաղաքական հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևն էր հայտարարել, որ սահամանզատման գործընթացին զուգահեռ փոխվարչապետերը քննարկել են նաև երկու երկրների միջև փոխադարձ առևտրի որոշակի ոլորտներ։ Եվ որ այժմ քննարկվող ոլորտներից մեկը նավթի և նավթամթերքի արտահանումն է Ադրբեջանից Հայաստան:

Вице-премьер Армении Мгер Григорян подтвердил, что несколько дней назад в Габале обсудил с вице-премьером Азербайджана Шахином Мустафаевым вопрос экспорта нефти и нефтепродуктов из Азербайджана в Армению.
В ответ на вопрос, достигли ли стороны договорённости о поставках топлива, Григорян заявил «Азатутюн»: «Да, обсуждения были, есть возможности для сотрудничества».
Он добавил, что дальнейшее развитие в этом направлении зависит от частных экспортёров и импортёров, а возможные сделки будут заключаться на рыночных условиях.
На вопрос о других торговых сферах, обсуждаемых Арменией и Азербайджаном, вице-премьер конкретного ответа не дал, отметив лишь, что «обсуждения по другим товарам продолжаются».
Ранее помощник президента Азербайджана по внешнеполитическим вопросам Хикмет Гаджиев заявил, что параллельно с процессом демаркации границы вице-премьеры двух стран обсуждают и определённые сферы взаимной торговли, в том числе экспорт азербайджанской нефти и нефтепродуктов в Армению.