13 Դեկտեմբեր 2025 - 09:11 AMT
Բաքվի դատարանում շարունակվել է հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու գործով դատավարությունը, որի ժամանակ մերժել է նրա փաստաբանի միջնորդությունները:
Նիստն անցել է դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ, Անար Ռզաևի և Ջամալ Ռամազանովի (պայմանական դատավոր՝ Գյունել Սամեդովա) մասնակցությամբ, հայտնում է Minval.az-ը։
Վարդանյանի փաստաբան Էմիլ Բաբիշովը ներկայացրել էր երկու միջնորդություն:
Առաջինով պաշտպանը խնդրել էր անհավաստի ճանաչել բոլոր ցուցմունքները, որոնք տրվել են նախաքննության ընթացքում, ինչպես նաև Կամո Հայրատեյանի, Մուշեգ Գրիգորյանի և այլոց ցուցմունքները, քանի որ նրանք որևէ կապ չունեն Վարդանյանի հետ, և չդիտարկել դրանք որպես ապացույցներ և հաշվի չառնել վճիռը կայացնելիս։
Երկրորդով Բաբիշովը նշել է, որ քննության ընթացքում ուսումնասիրվել են բազմաթիվ ապացույցներ, հարցաքննվել են կանչված տասնյակ «զոհեր և նրանց օրինական ժառանգներ», ներկայացվել են նաև այն անձանց ցուցմունքները, որոնք որևէ պատճառներով չեն մասնակցել նիստերին, ինչպես նաև այլ փաստաթղթեր, որոնցից պարզ է դարձել այն վնասը, որը պատճառվել է բազմաթիվ մարդկանց, սակայն, այդ անձանց ցուցմունքները որևէ առնչություն չունեն իր պաշտպանյալ Վարդանյանի հետ:
Նա նշել է, որ ցուցմունքներով ներկայացված դրվագների մի մասը վերաբերել է այն այն ժամանակահատվածին, երբ Վարդանյանը չէր հանդիսանում ՀՀ քաղաքացի, այլ որպես Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի աշխատում էր իր սեփական բիզնեսում: Այդ պատճառով դատարանում ներկայացված բոլոր ցուցմունքները վիճարկվել են որպես Վարդանյանի հետ որևէ կապ չունեցող ցուցմունքներ:
Վարդանյանը սատարել է այս միջնորդություններին:
Պետական մեղադրող Տարանե Մամեդովան նշել է, որ այս երկու միջնորդությունները ըստ էության նույնական են և չեն կարող բավարարվել։
Դատավարությունը շարունակվել է դատախազության ներկայացրած փաստաթղթերի ուսումնասիրմամբ:
Հաջորդ նիստը նշանակված է դեկտեմբերի 16-ին:
Ռուբեն Վարդանյանը հունվարի 16-ին իր ուղերձում նշել էր, որ ձերբակալման օրվանից ոչ մի ցուցմունք չի տվել, բացի իր անուն-ազգանունից։ Նա ընդգծել է, որ իր ստորագրությամբ կազմված բոլոր արձանագրությունները կեղծ են և հաստատել է, որ իրեն, իր փաստաբանին ու թարգմանչին ենթարկել են ճնշումների։

13 Декабрь 2025 - 09:31 AMT
На заседании бакинского суда по делу известного бизнесмена и благотворителя, бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна, суд отклонил ходатайства, представленные его адвокатом.
Заседание прошло под председательством судьи Зейнала Агаева при участии Анара Рзаева и Джамала Рамазанова (условный судья — Гюнэль Самедова), сообщает Minval.az .
Адвокат Варданяна Эмиль Бабишов представил два ходатайства:
В первом ходатайстве защитник просил признать недостоверными все показания, данные в ходе предварительного расследования, а также показания Камо Айратяна, Мушега Григоряна и других, поскольку они не имеют никакой связи с Вардоняном, и не рассматривать их в качестве доказательств при принятии решения.
Во втором ходатайстве Бабишов указал, что в ходе рассмотрения дела были изучены многочисленные доказательства, допрошены десятки «потерпевших и их законных наследников», а также представлены показания лиц, которые по разным причинам не участвовали в заседаниях. Он подчеркнул, что многие из этих документов отражают ущерб, причиненный многим людям, но такие показания не имеют отношения к его подзащитному Варданяну.
Он отметил, что часть эпизодов, упоминаемых в показаниях, относится к периоду, когда Варданян не был гражданином РА, а как гражданин Российской Федерации занимался собственным бизнесом. Поэтому все представленные в суде показания обжаловались как не связанные с Варданяном.
Варданян поддержал данные ходатайства.
Государственный обвинитель Таране Мамедова заявила, что оба ходатайства по сути идентичны и не могут быть удовлетворены.
Судебный процесс продолжился изучением представленных прокуратурой документов.
Следующее заседание назначено на 16 декабря.
В своем обращении от 16 января Рубен Варданян заявил, что со дня задержания не давал никаких показаний, кроме имени и фамилии. Он подчеркнул, что все протоколы с его подписью являются поддельными и подтвердил, что он, его адвокат и переводчик подвергались давлению.