13 Դեկտեմբեր 2025 - 09:11 AMT
Բաքվի դատարանում շարունակվել է հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու գործով դատավարությունը, որի ժամանակ մերժել է նրա փաստաբանի միջնորդությունները:
Նիստն անցել է դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ, Անար Ռզաևի և Ջամալ Ռամազանովի (պայմանական դատավոր՝ Գյունել Սամեդովա) մասնակցությամբ, հայտնում է Minval.az-ը։
Վարդանյանի փաստաբան Էմիլ Բաբիշովը ներկայացրել էր երկու միջնորդություն:
Առաջինով պաշտպանը խնդրել էր անհավաստի ճանաչել բոլոր ցուցմունքները, որոնք տրվել են նախաքննության ընթացքում, ինչպես նաև Կամո Հայրատեյանի, Մուշեգ Գրիգորյանի և այլոց ցուցմունքները, քանի որ նրանք որևէ կապ չունեն Վարդանյանի հետ, և չդիտարկել դրանք որպես ապացույցներ և հաշվի չառնել վճիռը կայացնելիս։
Երկրորդով Բաբիշովը նշել է, որ քննության ընթացքում ուսումնասիրվել են բազմաթիվ ապացույցներ, հարցաքննվել են կանչված տասնյակ «զոհեր և նրանց օրինական ժառանգներ», ներկայացվել են նաև այն անձանց ցուցմունքները, որոնք որևէ պատճառներով չեն մասնակցել նիստերին, ինչպես նաև այլ փաստաթղթեր, որոնցից պարզ է դարձել այն վնասը, որը պատճառվել է բազմաթիվ մարդկանց, սակայն, այդ անձանց ցուցմունքները որևէ առնչություն չունեն իր պաշտպանյալ Վարդանյանի հետ:
Նա նշել է, որ ցուցմունքներով ներկայացված դրվագների մի մասը վերաբերել է այն այն ժամանակահատվածին, երբ Վարդանյանը չէր հանդիսանում ՀՀ քաղաքացի, այլ որպես Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի աշխատում էր իր սեփական բիզնեսում: Այդ պատճառով դատարանում ներկայացված բոլոր ցուցմունքները վիճարկվել են որպես Վարդանյանի հետ որևէ կապ չունեցող ցուցմունքներ:
Վարդանյանը սատարել է այս միջնորդություններին:
Պետական մեղադրող Տարանե Մամեդովան նշել է, որ այս երկու միջնորդությունները ըստ էության նույնական են և չեն կարող բավարարվել։
Դատավարությունը շարունակվել է դատախազության ներկայացրած փաստաթղթերի ուսումնասիրմամբ:
Հաջորդ նիստը նշանակված է դեկտեմբերի 16-ին:
Ռուբեն Վարդանյանը հունվարի 16-ին իր ուղերձում նշել էր, որ ձերբակալման օրվանից ոչ մի ցուցմունք չի տվել, բացի իր անուն-ազգանունից։ Նա ընդգծել է, որ իր ստորագրությամբ կազմված բոլոր արձանագրությունները կեղծ են և հաստատել է, որ իրեն, իր փաստաբանին ու թարգմանչին ենթարկել են ճնշումների։

13 December 2025 - 09:31 AMT
During a Baku court session in the fabricated case of well‑known businessman and philanthropist and former State Minister of Artsakh Ruben Vardanyan, the court rejected the motions submitted by his lawyer.
The hearing was presided over by Judge Zeynal Aghayev, with participation from Anar Rzayev and Jamal Ramazanov (alternate judge — Gyunel Samedova), reports Minval.az .
Vardanyan’s attorney, Emil Babishov, presented two motions:
The first motion asked the court to declare all testimonies given during the pre‑trial investigation as unreliable, including statements by Kamo Hayrateyan, Mushegh Grigoryan, and others, on the grounds that they have no connection to Vardanyan and should therefore not be considered as evidence or taken into account when issuing a verdict.
The second motion argued that during the proceedings, numerous pieces of evidence were examined and dozens of “victims and their legal heirs” were interviewed, as well as testimonies from individuals who, for various reasons, did not participate in the hearings. Babishov asserted that many of these documents and testimonies show harm suffered by many people, but that none of the witnesses have any relevant connection to his client, Vardanyan.
He noted that part of the incidents referred to in the testimonies concern a period when Vardanyan was not an Armenian citizen but worked in his own business in the Russian Federation. For this reason, all the testimonies presented in court were challenged as unrelated to Vardanyan.
Vardanyan supported these motions.
State prosecutor Tarane Mamedova stated that the two motions were essentially identical and could not be granted.
The trial continued with the examination of documents presented by the prosecution.
The next hearing is scheduled for December 16.
In a January 16 message, Ruben Vardanyan stated that since his arrest, he had given no testimony other than his name. He emphasized that all records bearing his signature were forged and affirmed that he, his lawyer, and his interpreter were subjected to pressure.