Եվրամիության անդամ պետությունների ԱԳ նախարարները դեկտեմբերի 15–ին Բրյուսելում մասնակցելու են արտաքին գործերի խորհրդի տարվա վերջին նիստին, որտեղ կքննարկեն Ուկրաինային, Մերձավոր Արևելքին և Չինաստանին վերաբերող հարցեր։ Հայաստանը ևս քննարկումների օրակարգում է։ Այդ մասին նիստից առաջ լրագրողներին է ասել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալասը, հայտնում է Factor.am–ը։
«Հայաստանում ընտրություններն են կայանալու։ Ի՞նչ կարող ենք մենք անել նրանց օգնելու համար։ Նրանք մեզնից նմանատիպ օգնություն են խնդրել՝ պայքարելու արտաքին ազդեցության դեմ, ինչպես օգնել ենք Մոլդովային»,- ասել է Կալասը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ դեկտեմբերի 15-ին նախարար Արարատ Միրզոյանը մեկնել է Բրյուսել՝ մասնակցելու ԵՄ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ձևաչափով կայանալիք հանդիպմանը։
Դեկտեմբերի 2–ին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստի արդյունքներով՝ Հայաստանն ու Եվրամիությունը ստորագրել են գործընկերության ռազմավարական օրակարգը։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասը։

On December 15, the foreign ministers of European Union member states gathered in Brussels for the final Foreign Affairs Council meeting of the year. The agenda includes discussions on Ukraine, the Middle East, China**,** and Armenia.
Ahead of the session, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission, Kaja Kallas, told reporters that Armenia had requested support from the EU to counter foreign influence during its upcoming elections.
“There are elections coming up in Armenia. What can we do to help them? They’ve asked us for assistance against foreign interference, just as we helped Moldova,” Kallas stated.
Earlier, it was announced that Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan traveled to Brussels on December 15 to participate in the meeting.
On December 2, Armenia and the EU signed a Strategic Partnership Agenda during the sixth session of the Armenia–EU Partnership Council in Brussels. The agreement was signed by Mirzoyan and Kaja Kallas.