Եվրամիության անդամ պետությունների ԱԳ նախարարները դեկտեմբերի 15–ին Բրյուսելում մասնակցելու են արտաքին գործերի խորհրդի տարվա վերջին նիստին, որտեղ կքննարկեն Ուկրաինային, Մերձավոր Արևելքին և Չինաստանին վերաբերող հարցեր։ Հայաստանը ևս քննարկումների օրակարգում է։ Այդ մասին նիստից առաջ լրագրողներին է ասել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալասը, հայտնում է Factor.am–ը։
«Հայաստանում ընտրություններն են կայանալու։ Ի՞նչ կարող ենք մենք անել նրանց օգնելու համար։ Նրանք մեզնից նմանատիպ օգնություն են խնդրել՝ պայքարելու արտաքին ազդեցության դեմ, ինչպես օգնել ենք Մոլդովային»,- ասել է Կալասը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ դեկտեմբերի 15-ին նախարար Արարատ Միրզոյանը մեկնել է Բրյուսել՝ մասնակցելու ԵՄ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի ձևաչափով կայանալիք հանդիպմանը։
Դեկտեմբերի 2–ին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստի արդյունքներով՝ Հայաստանն ու Եվրամիությունը ստորագրել են գործընկերության ռազմավարական օրակարգը։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասը։

15 Декабрь 2025 - 11:13 AMT
15 декабря в Брюсселе проходит итоговое в этом году заседание Совета ЕС по иностранным делам, в котором участвуют главы МИД стран — членов Евросоюза. Повестка включает вопросы по Украине, Ближнему Востоку, Китаю, а также по Армении.
Перед началом заседания глава дипломатии ЕС и вице-президент Еврокомиссии Кая Каллас заявила журналистам, что Армения обратилась к Евросоюзу с просьбой о содействии в защите выборов от внешнего вмешательства.
«В Армении будут выборы. Что мы можем сделать, чтобы им помочь? Они попросили нас о поддержке против внешнего влияния, как это было в случае с Молдовой», — сказала Каллас.
Ранее стало известно, что министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 15 декабря прибыл в Брюссель для участия в совещании глав МИД стран ЕС.
Напомним, что 2 декабря в Брюсселе Армения и Евросоюз подписали Стратегическую повестку партнёрства по итогам шестого заседания Совета партнёрства Армения—ЕС. Документ подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и глава внешнеполитической службы ЕС Кая Каллас.