ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղով դեպի Հայաստան ցորենի մատակարարումները շարունակվում են։Նա այդ մասին ասել է խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում։
«Շարունակվում են, ճանապարհին հիմա նոր խմբաքանակներ կան»,- ասել է Պապոյանը՝ պատասխանելով մատակարարումների մասին հարցին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Թե որ երկրներից է ներկրվում ցորենը, Պապոյանը չի մանրամասնել։
«Երբ գա, ես տոննաներով կհրապարակեմ։ Այս պահին սրանից ավելին չեմ կարող ասել»,- նշել է Պապոյանը։
Նոյեմբերի 6-ին Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է հասել ռուսական ցորենի խմբաքանակը։ Ռուսաստանից Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղով Հայաստան էր տեղափոխվել մոտ 1000 տոննա ցորեն։ Նոյեմբերի 8-ին արդեն Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան էր հասել ղազախական ցորենի խմբաքանակը՝ կրկին 1000 տոննա։
Մինչ այդ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը վերացրել է իր տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները։
Նոյեմբերի 6-ին ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի տարածքով անցնող երկաթուղային ճանապարհով մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջ ևս 132 վագոն ցորեն կարտահանի Հայաստան։

Министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил, что поставки пшеницы в Армению по железной дороге через территорию Азербайджана продолжаются.
В беседе с журналистами в парламенте Папоян подтвердил, что новые партии пшеницы находятся в пути. Об этом сообщает Арменпресс.
«Поставки продолжаются, сейчас по пути новые партии», — отметил он, добавив, что детали о странах происхождения пока не раскрываются.
«Когда всё поступит, я обнародую данные по тоннажу. Пока не могу сообщить больше», — сказал министр.
6 и 8 ноября в Армению по железной дороге через территорию Азербайджана поступили партии российской и казахстанской пшеницы — по 1 000 тонн каждая. Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев объявил об отмене всех ограничений на транзит грузов в Армению через территорию страны. Министерство транспорта РФ сообщило, что до конца января 2026 года в Армению будет поставлено ещё 132 вагона пшеницы.