ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղով դեպի Հայաստան ցորենի մատակարարումները շարունակվում են։Նա այդ մասին ասել է խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում։
«Շարունակվում են, ճանապարհին հիմա նոր խմբաքանակներ կան»,- ասել է Պապոյանը՝ պատասխանելով մատակարարումների մասին հարցին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Թե որ երկրներից է ներկրվում ցորենը, Պապոյանը չի մանրամասնել։
«Երբ գա, ես տոննաներով կհրապարակեմ։ Այս պահին սրանից ավելին չեմ կարող ասել»,- նշել է Պապոյանը։
Նոյեմբերի 6-ին Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է հասել ռուսական ցորենի խմբաքանակը։ Ռուսաստանից Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղով Հայաստան էր տեղափոխվել մոտ 1000 տոննա ցորեն։ Նոյեմբերի 8-ին արդեն Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան էր հասել ղազախական ցորենի խմբաքանակը՝ կրկին 1000 տոննա։
Մինչ այդ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը վերացրել է իր տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները։
Նոյեմբերի 6-ին ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի տարածքով անցնող երկաթուղային ճանապարհով մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջ ևս 132 վագոն ցորեն կարտահանի Հայաստան։

15 December 2025 - 12:43 AMT
Armenia's Economy Minister Gevorg Papoyan confirmed that railway-based wheat deliveries through Azerbaijan are ongoing. He made the statement while speaking to journalists in parliament, Armenpress reports.
“There are new batches currently on the way,” Papoyan said in response to questions about the continuity of supplies.
He declined to specify the countries of origin but promised to release detailed tonnage data upon arrival: “When the shipments arrive, I’ll provide the tonnage. I can’t share more at this time.”
On November 6 and 8, Armenia received wheat shipments of 1,000 tons each from Russia and Kazakhstan, respectively, transported by rail through Azerbaijani territory. Azerbaijan previously announced it had lifted all transit restrictions on goods bound for Armenia. Russia’s Transport Ministry said up to 132 more wagons of wheat would be shipped to Armenia through Azerbaijan by the end of January 2026.