15 Դեկտեմբեր 2025 - 13:40 AMT
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 15-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նա նշել է, որ օրենքի նախագծով առաջարկվում է 2026 թվականի ընթացքում հնարավորություն տալ էլեկտրական շարժիչով մեքենաներ ներմուծել առանց ԱԱՀ-ի՝ բացառությամբ բեռնատար մեքենաների: Պատգամավորներից ստացվել են առաջարկություններ՝ ավելացնել նաև բեռնատար էլեկտրաշարժիչով մեքենաները, դրանք ևս ավելացվել են այդ ցանկում, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Հիմնական զեկուցողը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ ներկայացնելով պարզաբանումներ օրենքի նախագծով նախատեսվող ժամկետների, ներմուծվող մեքենաների արտադրության տարեթվերի, դիլերներին տրամադրվելիք քվոտաների վերաբերյալ:
Նախագծի ընդունմամբ կստեղծվեն նպաստավոր պայմաններ երկրում էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերումն ու շահագործումը խթանելու, մթնոլորտային օդի աղտոտվածությունը նվազեցնելու համար:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ առաջարկվող փոփոխությամբ կարևոր քայլ է կատարվում:
Լրամշակված նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն: Այն կքննարկվի դեկտեմբերի 16-ին գումարվող Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում:

15 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии Национального собрания по экономическим вопросам министр экономики Геворг Папоян представил во втором чтении проект закона «О внесении дополнения в Налоговый кодекс Республики Армения».
Папоян отметил, что проектом предлагается в течение 2026 года разрешить ввоз электромобилей без уплаты налога на добавленную стоимость (НДС) за исключением грузовых автомобилей. Однако по предложению депутатов в список также были включены электрические грузовики, сообщает 1lurer.am .
Основной докладчик ответил на вопросы депутатов, разъяснив сроки, предусмотренные законопроектом, год выпуска ввозимых транспортных средств и квоты, которые будут предоставлены дилерам.
Принятие проекта создаст благоприятные условия для стимулирования приобретения и эксплуатации электромобилей в стране, а также поможет снизить загрязнение атмосферного воздуха.
Заместитель председателя комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян подчеркнул, что предлагаемое изменение является важным шагом.
Обновлённый проект получил положительное заключение и будет рассмотрен на внеочередном заседании Национального собрания 16 декабря.