Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում, ներկայացնելով «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» նախագիծը, ասել է, որ էլեկտրամոբիլներն ԱԱՀ-ից կազատվեն, եթե ներմուծեն մինչև փետրվարի 1–ը։
Կառավարությունն առաջարկել է 2026 թվականին ԱԱՀ-ից ազատել նաև այն քաղաքացիներին և ընկերություններին, որոնք ներկրում են էլեկտրական շարժիչով բեռնատար մեքենաներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Այս կանոնն ամբողջությամբ պահպանել ենք, լրացրել ենք բեռնատար մեքենաների կետը, և այդ կանոնը կգործի 2026 թվականի փետրվարի 1-ից»,– ասել է Պապոյանը։
Նախարարը հիշեցրել է, որ դեռ հոկտեմբերի 16-ին հայտարարվել է՝ էլեկտրամոբիլներ ներմուծող տնտեսվարողները ևս մեկ տարով կազատվեն ԱԱՀ վճարելու պարտավորությունից։ Արտոնությունն ընդգրկում է 2024 թվականից հետո արտադրված էլեկտրական շարժիչով մեծ, միջին և փոքր ավտոբուսները, մարդատար մեքենաները, մոտոցիկլետները և մոպեդները։
Պապոյանը հայտնել է, որ նախագիծն արդեն ստացել է բազմաթիվ արձագանքներ քաղաքացիներից, որոնցից շատերը նշել են, թե նախապես պատվիրել են 2024-ից շուտ արտադրված մեքենաներ և այժմ մտահոգ են, որ չեն օգտվի արտոնությունից։
«Բայց մենք չէինք էլ հայտարարել, որ երկարացնելու ենք, հետևաբար անձը ներմուծելու համար պատվիրելիս գիտակցել է, որ ԱԱՀ պիտի վճարի։ Հարցադրումները շատ էին, ու մենք, այնուամենայնիվ, ընդառաջեցինք։ Հիմա ասում ենք՝ հաջորդ տարի մինչև փետրվարի 1-ը նրանք էլ ԱԱՀ չեն վճարի։ Այսինքն՝ եթե մինչև փետրվարի 1-ը ներմուծվում է 2020, 2021, 2022, 2023 թվականի մեքենա, ապա կրկին ազատվում է ԱԱՀ-ից»,– հավելել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ իրենք նախապես չէին նախատեսել նման նախաձեռնություն, ուստի ընդունված նախագիծը կարելի է համարել «հաճելի անակնկալ» քաղաքացիների համար։
2026 թվականին Հայաստանը կստանա էլեկտրամոբիլների 15 հազար հատ անմաքս քվոտա։ Մինչ այդ, տրամադրվել էր 8000 քվոտա՝ 5000-ը՝ ֆիզիկական անձանց, իսկ 3000-ը՝ դիլերների համար։

15 Декабрь 2025 - 14:47 AMT
На внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам министр экономики Геворг Папоян, представляя проект закона «О внесении дополнения в Налоговый кодекс РА», сообщил, что электромобили будут освобождены от налога на добавленную стоимость (НДС), если они будут ввезены в страну до 1 февраля.
Как сообщает Sputnik Армения, правительство также предложило в 2026 году освободить от НДС и граждан, и компании, ввозящие грузовые электромобили.
«Мы полностью сохранили существующее правило, дополнив его пунктом о грузовиках. Это правило вступит в силу с 1 февраля 2026 года», — отметил Папоян.
Министр напомнил, что ещё 16 октября было объявлено, что льгота по НДС для импортеров электромобилей будет продлена на год. Освобождение от налога распространяется на автобусы (большие, средние и малые), легковые автомобили, мотоциклы и мопеды с электродвигателями, произведённые после 2024 года.
Папоян добавил, что на проект поступило множество откликов от граждан, многие из которых выразили обеспокоенность тем, что уже заказали автомобили, произведённые до 2024 года, и не смогут воспользоваться льготой.
«Но мы никогда не заявляли, что продлим освобождение, и покупатель должен был понимать, что будет обязан уплатить НДС. Тем не менее, запросов было много, и мы пошли навстречу. Теперь мы говорим: до 1 февраля следующего года эти автомобили также освобождаются от НДС. То есть, если будет ввезён автомобиль 2020, 2021, 2022 или 2023 года выпуска до 1 февраля, он тоже попадёт под льготу», — пояснил министр.
По его словам, изначально такую инициативу не планировали, поэтому принятое решение можно считать «приятным сюрпризом» для граждан.
В 2026 году Армения получит 15 000 беспошлинных квот на электромобили. Ранее было выделено 8000 квот: 5000 — для физических лиц и 3000 — для дилеров.