15 Դեկտեմբեր 2025 - 14:49 AMT
2026 թ․ հունվարի 1-ից անկանխիկ գործարքների դեպքում կենսաթոշակառուներին և նպաստառուներին կտրամադրվի մինչև 20 % հետվճար՝ գործող 12 %-ի փոխարեն։ Արդյունքում՝ կենսաթոշակառուները և նպաստառուները կարող են բարձրացնել սեփական կենսաթոշակը կամ նպաստը մինչև 10,000 դրամով՝ գործող 6000-ի փոխարեն, հայտնում է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նածարարությունը։
Նոյեմբեր ամսվա տվյալներով՝ ծրագրից օգտվում է 366 հազար 432 քաղաքացի․ ծրագրի մեկնարկից մինչ օրս կենսաթոշակային քարտերով իրականացվել է շուրջ 327 մլրդ դրամի անկանխիկ գործարք, և հետվճարի տեսքով շահառուներին վերադարձվել է շուրջ 30 մլրդ դրամ։
2026 թվականի ապրիլի 1-ից բոլոր պետական նպաստների, այդ թվում՝ կենսաթոշակների և երեխայի ծննդով պայմանավորված նպաստների վճարումը կիրականացվի անկանխիկ եղանակով։
Ներկայումս իրենց կենսաթոշակը կամ նպաստը կանխիկ եղանակով են ստանում կենսաթոշակառուների և նպաստառուների 10%-ից էլ պակաս քաղաքացիներ՝ մոտ 58 հազար անձ, որոնք ևս ապրիլի 1-ից հնարավորություն կունենան օգտվել հետվճարի ծրագրից՝ ստանալով իրենց կենսաթոշակը կամ նպաստը անկանխիկ եղանակով։

С 1 января 2026 года пенсионеры и получатели государственных пособий в Армении будут получать до 20% возврата средств (кешбэка) за безналичные операции вместо действующих 12%, сообщает Министерство труда и социальных вопросов.
Таким образом, получатели смогут увеличить свой доход от пенсий или пособий до 10 000 драмов в месяц вместо нынешних 6 000 драмов.
По данным за ноябрь, программой пользуются 366 432 гражданина. С момента запуска через пенсионные карты было совершено безналичных операций на сумму около 327 млрд драмов, из которых около 30 млрд драмов были возвращены получателям в виде кешбэка.
С 1 апреля 2026 года все государственные выплаты, включая пенсии и пособия по рождению ребёнка, будут осуществляться исключительно в безналичной форме.
В настоящее время менее 10% получателей (около 58 000 человек) получают свои выплаты наличными. Эти граждане также смогут воспользоваться программой возврата средств, перейдя на безналичное получение пенсий и пособий с 1 апреля.