Իրանում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդի միջազգային հարցերով խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթիի հետ քննարկել է «Թրամփի ուղին»։ Վելայաթին հայտարարել է, որ «Թրամփի ուղին» փաստացի նույնական է «Զանգեզուրի միջանցքի» նախագծին՝ հավելելով, որ Թեհրանը վճռականորեն դեմ է դրան, հայտնում է Sputnik Արմենիան IRNA գործակալության վրա հղումով։
Իրանն ի սկզբանե դեմ է հանդես եկել միջանցքին, քանի որ Թեհրանը մերժում է տարածաշրջանային սահմանների ցանկացած փոփոխություն և վախենում է իր անվտանգությանը սպառնացող վտանգներից, հայտնել է պարբերականը:
Նրա խոսքով՝ այս սցենարը կարող է հանգեցնել ՆԱՏՕ–ի հայտնվելուն Իրանից դեպի հյուսիս՝ լուրջ ռիսկեր ստեղծելով Հյուսիսային Իրանի և Հարավային Ռուսաստանի անվտանգության համար:
Վելայաթին նշել է նաև, որ ԱՄՆ–ն իր նախագծերի միջոցով գերզգայուն տարածաշրջաններ ներթափանցելու պատմություն ունի։ Այդ նախագծերը ներկայացվում են որպես տնտեսական նախաձեռնություններ, սակայն նման ներգրավվածությունն աստիճանաբար ընդլայնվում է մինչև ռազմական և անվտանգային բնագավառներ:
Իրանում ՀՀ դեսպանությունը բավարարվել է միայն պաշտոնական հաղորդագրությամբ։ Դեսպանությունից հայտնել են, որ դեսպան Հակոբյանն ընդգծել է, որ «Թրամփի ուղին» կյանքի է կոչվելու պետությունների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա և ստեղծելու է լայն հնարավորություններ տարածաշրջանի փոխկապակցվածության ու տնտեսական զարգացման համար։
«ՀՀ դեսպանը վերահաստատել է, որ պաշտոնական Երևանը բարձր է գնահատում վերոնշյալ սկզբունքներն անվերապահորեն հարգելու` Թեհրանի աներկբա դիրքորոշումը և փոխադարձաբար հաշվի է առնում բարեկամ Իրանի անվտանգային ու քաղաքական զգայուն հարցերը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Անդրադառնալով Հայաստան–Իրան երկկողմ հարաբերություններին՝ զրուցակիցներն ընդգծել են այդ հարաբերությունների պատմական ու ռազմավարական բնույթը և փոխադարձ կամքը՝ դրանք առավել խորացնելու ուղղությամբ։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում Ալի Աքբար Վելայաթին ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ու տարածաշրջանի կայունությանը միտված ջանքերը:

В Иране посол РА Григор Акопян встретился с советником по международным вопросам Верховного лидера Исламской революции Али Акбаром Велаяти, чтобы обсудить «Путь Трампа». Велаяти заявил, что «путь Трампа» фактически совпадает с проектом «Зангеузурского коридора», и добавил, что Тегеран решительно выступает против него, сообщает Sputnik Армения со ссылкой на агентство IRNA.
«Иран изначально выступал против коридора, поскольку Тегеран отвергает любые изменения региональных границ и опасается угроз своей безопасности», — сообщило агентство.
По его словам, этот сценарий может привести к появлению НАТО к северу от Ирана, создавая серьезные риски для безопасности Северного Ирана и Южной России.
Велаяти также отметил, что США имеют историю проникновения в сверхчувствительные регионы через свои проекты. Эти проекты представляются как экономические инициативы, однако постепенно расширяются до военных и сферы безопасности.
Посольство РА в Иране ограничилось только официальным сообщением. В посольстве сообщили, что посол Акопян подчеркнул: «Путь Трампа» будет реализован на основе принципов территориальной целостности, суверенитета, законности и взаимности государств и создаст широкие возможности для региональной взаимосвязанности и экономического развития.
«Посол Армении вновь подтвердил, что официальная Ереван высоко ценит безоговорочное уважение Тегераном вышеуказанных принципов и, в свою очередь, учитывает дружественные Ирану вопросы безопасности и политической чувствительности», — говорится в сообщении.
Обсуждая двусторонние отношения между Арменией и Ираном, собеседники подчеркнули их исторический и стратегический характер и взаимную готовность углублять эти отношения.
Также отмечается, что на встрече Велаяти приветствовал усилия по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и укреплению региональной стабильности.