16 Դեկտեմբեր 2025 - 11:02 AMT
Դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Զբոսաշրջության կոմիտեի տարեկան ամփոփիչ միջոցառմանը ունեցած ելույթում խոսել է ոլորտի զարգացման միտումների մասին։
«Ընթացիկ տարին զբոսաշրջության համար եղել է կարգավորումների, կայունացման և առաջընթացի տարի և նշանավորվել է զբոսաշրջային այցելությունների բարձր ցուցանիշներով, իսկ մի շարք ամիսների ընթացքում՝ նույնիսկ պատմական արդյունքներով»,– նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարը շեշտել է, որ արձանագրված դրական դինամիկան արդյունք է կառավարության վարած հետևողական և նպատակային քաղաքականության, որը միտված է շուկաների բազմազանեցմանն ու Հայաստանի միջազգային ճանաչելիության բարձրացմանը։
Միջոցառման ժամանակ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը ներկայացրել է տարվա ընթացքում գրանցված ձեռքբերումները, այդ թվում՝ կազմակերպված խոշոր համաժողովները, փառատոները և միջազգային հարթակներում Հայաստանի ներկայությունը, որն էլ նպաստել է ոլորտի առաջընթացին։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբը, Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը, ինչպես նաև զբոսաշրջային ոլորտի ներկայացուցիչներ ու օտարերկրյա դեսպաններ։

15 декабря министр экономики Армении Геворг Папоян выступил на ежегодном итоговом мероприятии Комитета по туризму, рассказав о ключевых тенденциях развития отрасли.
«Текущий год стал годом регулирования, стабилизации и прогресса в сфере туризма. Он ознаменовался высокими показателями туристических посещений, а в отдельные месяцы — даже историческими результатами», — отметил Папоян.
Министр подчеркнул, что положительная динамика — результат последовательной и целенаправленной политики правительства, направленной на диверсификацию рынков и повышение международной узнаваемости Армении.
Председатель Комитета по туризму Лусине Геворгян представила достижения 2025 года, включая крупные конференции, фестивали и участие Армении в международных мероприятиях, что способствовало развитию сектора.
В мероприятии приняли участие министр здравоохранения Аннаит Аванесян, заместитель председателя парламентской комиссии по экономическим вопросам Бабкен Тунян, постоянный координатор ООН Франсуаза Жакоб, директор Фонда виноградарства и виноделия Армении Заруи Мурадян, а также представители туротрасли и зарубежные дипломаты.