ՀՀ կենտրոնական բանկը դեկտեմբերի 16-ին կայացած խորհրդի նիստում որոշում է կայացրել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նվազեցնել 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 6.50 %։
Այս որոշման հիմքում 2025 թվականի չորրորդ եռամսյակում արձանագրված տնտեսական և գնաճային զարգացումները են։
2025 թ. 4–րդ եռամսյակում Հայաստանում բարձր տնտեսական ակտիվությունը պահպանվում է, որին շարունակում են զգալիորեն նպաստել շինարարության և ծառայությունների ճյուղերը, ինչպես նաև որոշ կարճաժամկետ, ոչ կառուցվածքային գործոններ:
Բացի այդ, 2025 թ. 3–րդ և 4–րդ եռամսյակներում տեղական ապրանքների և ծառայությունների նկատմամբ բարձր արտաքին պահանջարկը պահպանվել է:
«Մակրոտնտեսական ընթացիկ զարգացումների պայմաններում ՀՀ ֆինանսական շուկայի մասնակիցները, ընդհանուր առմամբ, ակնկալում են, որ ՀՀ կենտրոնական բանկը միջնաժամկետ հորիզոնում աստիճանաբար կնվազեցնի քաղաքականության տոկոսադրույքը մինչև 6.25 %»,– նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը վերջին անգամ փոխվել էր 2025 թվականի փետրվարի 4-ին, երբ այն սահմանվել էր 6.75 %։

16 декабря Совет Центрального банка Армении принял решение снизить ставку рефинансирования на 0,25 процентных пункта, установив ее на уровне 6,50%.
Основанием для этого стали экономические и инфляционные процессы, зафиксированные в четвертом квартале 2025 года.
Высокая экономическая активность в Армении продолжилась, чему способствовали, в частности, развитие строительного сектора и сферы услуг, а также ряд краткосрочных, неструктурных факторов.
Кроме того, в третьем и четвертом кварталах 2025 года высокий внешний спрос на армянские товары и услуги сохранился.
«В условиях текущих макроэкономических тенденций участники финансового рынка Армении в целом ожидают, что Центральный банк в среднесрочной перспективе постепенно снизит ставку до 6,25 %», — говорится в сообщении.
Предыдущее изменение ставки произошло 4 февраля 2025 года, когда она была установлена на уровне 6,75 %.