17 Դեկտեմբեր 2025 - 07:32 AMT
Բաքվում ավարտվել է հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու գործերով դատաքննությունը։ Դեկտեմբերի 16–ի նիստում կողմերը հայտնել են, որ չեն առարկում դատաքննության ավարտի և ելույթների փուլի մեկնարկի դեմ։
Դատական նիստի ընթացքում Վարդանյանի փաստաբան Էմիլ Բաբիշևը ներկայացրել է 2 միջնորություն, որոնք մերժվել են, հայտնում է Minval.az-ը։
Նա հիշեցրել է, որ սեպտեմբերի 16‑ի նիստում իր պաշտպանյալը մի շարք միջնորդություններ էր ներկայացրել, մեկը վերաբերում էր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ՄԿԽՄԿ) ներկայացուցչի ներգրավմանը որպես վկա:
Փաստաբանը նշել է, որ պաշտպանությունը համարում է նման մասնակցությունը անհրաժեշտ, քանի որ ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները բազմիցս այցելել են նրա կալանքի վայր, հանդիպել Վարդանյանին, օգնել սնունդ և հագուստ ապահովելու հարցում և ընտանիքի հետ կապ պահելու հարցում: Վարդանյանը հաստատել է, որ աջակցում է այս միջնորդությանը։
Պաշտպանության առաջարկը, ըստ դատախազի, չի կարող պարզել անձի կարգավիճակը և չունի ապացուցողական արժեք, ուստի մեղադրող կողմը խնդրել է մերժել հայցը: Դատարանը, լսելով կողմերին, մերժել է հայցը՝ նշելով, որ այն չի վերաբերում գործին եւ ապացուցողական արժեք չունի:
Հետո փաստաբան Բաբիշևը ներկայացրել է երկրորդ միջնորդությունը՝ նշելով, որ նյութերում կան գրասենյակի և բնակարանի տեսագրություններ ու արձանագրություններ, և առաջարկվում է հարցաքննել քննիչին՝ որպես վկա, պարզելու համար դրանք:
Այս միջնորդությունը ևս մերժվել է՝ նշելով, որ քննիչը չի կարող հարցաքննվել որպես վկա:
Հաջորդ նիստը նշանակվել է դեկտեմբերի 18‑ին:
Ռուբեն Վարդանյանին Բաքուն մեղադրում է Ադրբեջանի դեմ պատերազմ ծրագրելու, նախապատրաստելու և իրագործելու, ահաբեկչության ֆինանսավորման և այլ ծանր հանցագործությունների մեջ, թեև Վարդանյանը երբևէ չի մասնակցել մարտական գործողությունների, նույնիսկ չի եղել Արցախում պատերազմի ժամանակ։

17 December 2025 - 10:07 AMT
The trial of prominent businessman, philanthropist, and former State Minister of Artsakh Ruben Vardanyan has concluded in Baku. During the December 16 session, both sides agreed to move to the final phase of the proceedings, including closing arguments.
Vardanyan’s lawyer Emil Babishov submitted two motions, both of which were denied, according to Minval.az .
One of the motions requested the involvement of a representative from the International Committee of the Red Cross (ICRC) as a witness. Babishov argued that such testimony was necessary because ICRC representatives had visited Vardanyan multiple times in detention, provided him with food and clothing, and facilitated communication with his family. Vardanyan confirmed his support for the motion.
However, the prosecution claimed that such testimony would not clarify the defendant's legal status and lacked evidentiary value. The court agreed and rejected the motion, stating it was unrelated to the case.
The second motion involved calling the investigator as a witness to clarify video and written materials concerning Vardanyan’s office and residence. The court rejected this as well, stating that the investigator could not testify as a witness.
The next hearing is scheduled for December 18.
Baku accuses Vardanyan of planning, preparing, and waging war against Azerbaijan, financing terrorism, and other serious crimes. However, he has never participated in combat nor was he present in Artsakh during the war.