17 Դեկտեմբեր 2025 - 07:32 AMT
Բաքվում ավարտվել է հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու գործերով դատաքննությունը։ Դեկտեմբերի 16–ի նիստում կողմերը հայտնել են, որ չեն առարկում դատաքննության ավարտի և ելույթների փուլի մեկնարկի դեմ։
Դատական նիստի ընթացքում Վարդանյանի փաստաբան Էմիլ Բաբիշևը ներկայացրել է 2 միջնորություն, որոնք մերժվել են, հայտնում է Minval.az-ը։
Նա հիշեցրել է, որ սեպտեմբերի 16‑ի նիստում իր պաշտպանյալը մի շարք միջնորդություններ էր ներկայացրել, մեկը վերաբերում էր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ՄԿԽՄԿ) ներկայացուցչի ներգրավմանը որպես վկա:
Փաստաբանը նշել է, որ պաշտպանությունը համարում է նման մասնակցությունը անհրաժեշտ, քանի որ ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները բազմիցս այցելել են նրա կալանքի վայր, հանդիպել Վարդանյանին, օգնել սնունդ և հագուստ ապահովելու հարցում և ընտանիքի հետ կապ պահելու հարցում: Վարդանյանը հաստատել է, որ աջակցում է այս միջնորդությանը։
Պաշտպանության առաջարկը, ըստ դատախազի, չի կարող պարզել անձի կարգավիճակը և չունի ապացուցողական արժեք, ուստի մեղադրող կողմը խնդրել է մերժել հայցը: Դատարանը, լսելով կողմերին, մերժել է հայցը՝ նշելով, որ այն չի վերաբերում գործին եւ ապացուցողական արժեք չունի:
Հետո փաստաբան Բաբիշևը ներկայացրել է երկրորդ միջնորդությունը՝ նշելով, որ նյութերում կան գրասենյակի և բնակարանի տեսագրություններ ու արձանագրություններ, և առաջարկվում է հարցաքննել քննիչին՝ որպես վկա, պարզելու համար դրանք:
Այս միջնորդությունը ևս մերժվել է՝ նշելով, որ քննիչը չի կարող հարցաքննվել որպես վկա:
Հաջորդ նիստը նշանակվել է դեկտեմբերի 18‑ին:
Ռուբեն Վարդանյանին Բաքուն մեղադրում է Ադրբեջանի դեմ պատերազմ ծրագրելու, նախապատրաստելու և իրագործելու, ահաբեկչության ֆինանսավորման և այլ ծանր հանցագործությունների մեջ, թեև Վարդանյանը երբևէ չի մասնակցել մարտական գործողությունների, նույնիսկ չի եղել Արցախում պատերազմի ժամանակ։

17 Декабрь 2025 - 10:08 AMT
В Баку завершился суд по сфабрикованному делу против известного предпринимателя, благотворителя и бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна. На заседании 16 декабря стороны заявили, что не возражают против завершения судебного следствия и перехода к стадии прений.
Адвокат Варданяна, Эмиль Бабишев, подал два ходатайства, оба из которых были отклонены, сообщает Minval.az .
Одно из ходатайств касалось привлечения представителя Международного комитета Красного Креста (МККК) в качестве свидетеля. Бабишев подчеркнул, что представители МККК неоднократно посещали Варданяна в СИЗО, помогали ему с питанием, одеждой и поддержанием связи с семьёй. Сам Варданян подтвердил, что поддерживает это ходатайство.
Однако прокурор заявил, что участие представителя МККК не поможет прояснить статус обвиняемого и не имеет доказательной силы. Суд согласился и отклонил ходатайство, указав, что оно не относится к делу.
Второе ходатайство касалось допроса следователя как свидетеля для разъяснения записей и протоколов, касающихся офиса и квартиры Варданяна. И это ходатайство было отклонено. Суд отметил, что следователь не может быть допрошен в качестве свидетеля.
Следующее заседание назначено на 18 декабря.
Варданяна обвиняют в планировании, подготовке и ведении войны против Азербайджана, финансировании терроризма и других тяжких преступлениях, несмотря на то что он никогда не участвовал в боевых действиях и не находился в Арцахе во время войны.