17 Դեկտեմբեր 2025 - 08:03 AMT
Ինքնակամ կառույցները հնարավոր կլինի օրինականացնել մինչև 2026–ի ավարտը։ Ազգային ժողովը հավանություն է տվել նախագծին առաջին ընթերցմամբ։
Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը նշել է, որ կան ինքնակամ կառույցներ, որոնք, չնայած կառուցված են եղել նախքան «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ի օրենսդրական փոփոխությունները, սակայն սահմանված ժամկետում չեմ հաշվառվել և չեն օրինականացվել:
«Բազմաթիվ քաղաքացիներ տարբեր պատճառներով չեն կարողացել սահմանված ժամկետներում հաշվառել իրենց կառուցած ինքնակամ կառույցները կամ դրանց կիսակառույց հատվածները:
Նշված ժամկետների ընթացքում քաղաքացիներից շատերը չեն հասցրել ներկայացնել անհրաժեշտ տեղեկությունները եւ փաստաթղթերը, ինչը պայմանավորված է եղել ինչպես օբյեկտիվ հանգամանքներով, այնպես էլ քաղաքացիների իրազեկվածության պակասով»,–ասել է նա։
Նրա խոսքով ««Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» 2021 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-397-Ն օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը միտված է ևս մեկ հնարավորություն ընձեռելու մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը հաշվառել առկա ինքնակամ կառույցները, ընդ որում՝ թե՛ մասնավոր անձանց, թե՛ պետությանը և համայնքին պատկանող:
Եթե մասնավոր անձանց դեպքում նախապայման է սահմանվում ինքնակամ կառույցի՝ 2021 թվականի օրթոլուսանկարներում արտացոլված լինելը, ապա պետությանը կամ համայնքին սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերում առկա ինքնակամերի դեպքում այս կանոնից սահմանվում է բացառություն այն տրամաբանության ներքո, որ պետական եւ համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքը համընդհանուր, հանրային արժեք է:
Նշվել է, որ ետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի վրա օրինականացված ինքնակամ կառույցները ենթակա չեն օտարման կամ այլ իրավունքներով տրամադրման, կարող են հանդիսանալ բացառապես պետական, համայնքային կամ պետական, համայնքային 100 տոկոս մասնակցությամբ կազմակերպությունների, կամ պետության, համայնքի կողմից հիմնադրված կազմակերպությունների սեփականություն:
Հարակից զեկուցող, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ալխաս Ղազարյանը, ներկայացնելով հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, նշել է, որ սպասված նախագիծ է և հորդորել օրենքի նախագծի շահառուներին լինել ավելի ուշադիր և ժամկետի սահմաններում օրինականացնել ինքնակամ կառույցները:

17 Декабрь 2025 - 10:09 AMT
Национальное собрание Армении в первом чтении одобрило законопроект, позволяющий узаконить самовольные постройки до конца 2026 года.
Как пояснил глава Кадастрового комитета Сурен Товмасян, речь идёт о зданиях, построенных до вступления в силу законодательных изменений от 16 декабря 2021 года, которые не были своевременно зарегистрированы.
«Многие граждане по разным причинам не смогли в установленные сроки зарегистрировать построенные ими самовольные объекты или их незавершённые части. Это было связано как с объективными обстоятельствами, так и с недостаточной информированностью», — отметил Товмасян.
Проект изменений направлен на то, чтобы предоставить частным лицам, государственным и общинным органам ещё одну возможность зарегистрировать существующие самовольные постройки до 31 декабря 2026 года. Для частных владельцев обязательным условием является отображение объекта на ортофотоснимках 2021 года. Однако для строений на государственной или общинной земле делается исключение, исходя из принципа, что такая собственность представляет общественную ценность.
Узаконенные постройки на земле, находящейся в госсобственности, не подлежат отчуждению или передаче другим лицам. Они могут принадлежать только государству, общине или организациям, полностью принадлежащим этим структурам.
Сопредставитель, член постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Алхас Казарян, представив положительное заключение комиссии, отметил, что проект является ожидаемым и призвал бенефициаров быть внимательными и успеть узаконить постройки в установленные сроки.