17 Դեկտեմբեր 2025 - 09:22 AMT
2026–ի ապրիլի 1-ից բոլոր տեսակի կենսաթոշակներն ու նպաստները վճարվելու են բացառապես անկանխիկ եղանակով, սակայն քաղաքացիներն այսօր էլ կարող են դիմել և անցում կատարել անկանխիկ տարբերակին՝ սկսելով օգտվել նաև հետվճարի համակարգից, որը հունվարի 1-ից դառնալու է 20 տոկոս։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակ Նվեր Կոստանյանը՝ հերքելով «Հրապարակ» օրաթերթի հրապարակումը։
«Ամենամեծ սուտը վերաբերում է մեր մոտ 58,000 այն քաղաքացիներին, որոնք այսօր իրենց կենսաթոշակը կամ նպաստը ստանում են կանխիկ եղանակով։ Ապրիլի 1-ից բոլոր տեսակի կենսաթոշակները և նպաստները վճարվելու են անկանխիկ, բայց մեր քաղաքացիները այսօր էլ հնարավորություն ունեն դիմել և անցնել անկանխիկ վճարման եղանակի՝ սկսելով օգտվել նաև հետվճարի ծրագրից։
Ուստի հոդվածի վերնագրում նշված պնդումը, թե «թոշակառուներին քցեցին 30,000 դրամով» ակնհայտ կեղծիք է, քանի որ մեր քաղաքացիները կարող են չսպասել ապրիլի 1-ին և այսօր էլ անցում կատարելով անկանխիկ վճարման տարբերակին՝ սկսել օգտվել սեփական կենսաթոշակը կամ նպաստը ամսական մինչև 10,000 դրամ բարձրացնելու հնարավորությունից»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հունվարի 1-ից անկանխիկ գործարքների դեպքում կենսաթոշակառուներին և նպաստառուներին կտրամադրվի մինչև 20 % հետվճար՝ գործող 12 %-ի փոխարեն։ Արդյունքում՝ կենսաթոշակի կամ նպաստի չափը կարող է բարձրանալ մինչև 10,000 դրամով՝ գործող 6000-ի փոխարեն։

17 Декабрь 2025 - 10:58 AMT
С 1 апреля 2026 года все виды пенсий и социальных пособий в Армении будут выплачиваться исключительно в безналичной форме. Однако граждане уже сегодня могут подать заявление на переход и начать пользоваться системой возврата средств, размер которой с 1 января увеличится до 20%. Об этом на своей странице в Facebook сообщил пресс-секретарь министра труда и социальных вопросов Нвер Костанян, опровергнув публикацию газеты «Грапарак».
«Самая большая ложь касается около 58 000 граждан, которые сегодня получают свои пенсии или пособия наличными. С 1 апреля все выплаты будут безналичными, но уже сейчас есть возможность перейти на новую систему и начать получать возврат», — отметил он.
Костанян назвал ложным заголовок статьи, в котором утверждалось, что «пенсионеров обманули на 30 000 драмов», подчеркнув, что граждане могут не ждать 1 апреля и уже сейчас начать получать до 10 000 драмов дополнительно к пенсии или пособию.
С 1 января при безналичных операциях размер возврата увеличится с 12% до 20%, что позволит получать до 10 000 драмов в месяц вместо нынешнего максимума в 6 000 драмов.