Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն, անդրադառնալով Ադրբեջանից Վրաստանի տարածքով տարանցման թեմային, ասել է, որ կարևորում են Երևանի և Բաքվի շահերը, բայց իրենց շահերն էլ ունեն, հայտնում է Media.az-ը։
«Մեզ համար կարևոր են թե՛ ադրբեջանական, թե՛ հայկական կողմերի շահերը։ Մենք ունենք նաև մեր շահերը, և ես կարծում եմ, որ, բանակցությունների արդյունքներից ելնելով, մենք հեշտությամբ կգտնենք լավագույն լուծումը, որը կծառայի բոլոր երեք երկրների շահերին», – ասել է Կոբախիձեն։
Նա նշել է, որ Թուրքմենստանում Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովի հետ բանակցությունների հիմնական թեման Ադրբեջանից Վրաստանի տարածքով տարանցման վերջնական համաձայնեցումն է եղել։
Կոբախիձեն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը Վրաստանի համար առանձնահատուկ բարեկամ է։
«Մեր կառավարությունների միջև ձևավորվել են բացառապես բարեկամական հարաբերություններ, ուստի մեզ համար դժվար չի լինի լեզու գտնել ցանկացած հարցի շուրջ», – ընդգծել է Վրաստանի վարչապետը։
Ավելի վաղ Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարությունը հայտարարել է, որ Վրաստանը տուրքեր չի գանձի դեպի ՀՀ ադրբեջանական նավթամթերքի առաջին տարանցման համար։ Մինչ այդ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, թե Վրաստանն իբր Ադրբեջանից Հայաստան նավթի հնարավոր տարանցման համար պահանջել է 92 դոլար մեկ տոննայի դիմաց։
Դոհայում ընթացող միջազգային ֆորումի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքական հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել էր, որ Երևանն ու Բաքուն քննարկում են Ադրբեջանից Հայաստան նավթի ու նավթամթերքի արտահանման հարցը։ Ըստ նրա՝ Գաբալայում կայացած հանդիպմանն են նավթի արտահանման թեմային անդրադարձել։ Ալիևի օգնականն այս քննարկումներն աննախադեպ է որակել՝ առանց այլ մանրամասներ հաղորդելու։

Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе, говоря о транзите из Азербайджана через территорию Грузии, отметил, что Тбилиси считает важными интересы как Баку, так и Еревана, но и свои интересы также остаются приоритетными. Об этом сообщает Media.az .
«Для нас важны интересы как азербайджанской, так и армянской сторон. Но у нас есть и свои интересы. Думаю, что по итогам переговоров мы легко найдём наилучшее решение, которое будет соответствовать интересам всех трёх стран», — заявил он.
Он уточнил, что в ходе встречи в Туркменистане с премьером Азербайджана Али Асадовым основным предметом обсуждений стала финализация соглашения о транзите азербайджанских товаров через Грузию.
Кобахидзе подчеркнул, что Азербайджан является особым партнёром для Грузии.
«Между нашими правительствами установлены исключительно дружественные отношения, поэтому нам не составит труда найти общий язык по любому вопросу», — добавил премьер.
Ранее Министерство экономики и устойчивого развития Грузии заявило, что не будет взимать пошлины за первый транзит азербайджанских нефтепродуктов в Армению. До этого азербайджанские СМИ сообщали, что Тбилиси якобы потребовал $92 за тонну возможного транзита.
На международном форуме в Дохе помощник президента Азербайджана по внешнеполитическим вопросам Хикмет Гаджиев сообщил, что Ереван и Баку обсуждают экспорт нефти и нефтепродуктов из Азербайджана в Армению. По его словам, этот вопрос затрагивался на встрече в Габале. Гаджиев назвал обсуждения беспрецедентными, не раскрывая подробностей.