17 Դեկտեմբեր 2025 - 11:54 AMT
Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է Եվրասիական տնտեսական միության արդյունաբերական կոոպերացիայի ֆինանսական աջակցության մեխանիզմի շրջանակում իրականացվող նախագծերում։Այդ մասին Մասել է ԵՏՀ արդյունաբերության ու ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ Գոհար Բարսեղյանը, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
՝Նա մանրամասնել է, որ Հայաստանը մասնակցում է 16 կոոպերացիոն նախագծերից երկուսին՝ հանդես գալով որպես ինժեներական և շինարարական աշխատանքների կատարող։
Ըստ նախարարի՝ հայկական ընկերությունները ներգրավված են բարձր տեխնոլոգիական արտադրության ստեղծման նախագծում՝ երկաթուղային տրանսպորտի բաղադրիչների, այդ թվում՝ բարձր արագությամբ գնացքների տարրերի արտադրության համար, ինչպես նաև Թաթարստանի Հանրապետությունում վերելակային սարքավորումների բաղադրիչների արտադրության գործարանի կառուցման նախագծում։
«Ակնկալվում է, որ մինչև 2026 թվականը արդյունաբերական կոոպերացիայի աջակցության համար ուղղվող միջոցների ընդհանուր ծավալը կհասնի մոտ 9 մլրդ ռուբլու։ Զուգահեռաբար Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը շարունակում է կատարելագործել համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի ընտրության և դրանց իրականացման ֆինանսական աջակցության կարգը՝ ապահովելու իրավակիրառման հստակ և արդյունավետ պրակտիկա»,- եզրափակել է նախարարը։
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը լրագրողների հետ զրույցում ավելի վաղ ասել էր, որ ռուսական բիզնեսը սկսել է զգուշավոր վերաբերվել Հայաստանի հետ աշխատանքին՝ ընդգծելով, որ այս տարի երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը նկատելիորեն նվազել է։ Օվերչուկը նշել է, որ չնայած երկու երկրների միջև լավ կապերը պահպանվում են, 2025 թվականին արձանագրվել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառության էական նվազում։

17 Декабрь 2025 - 13:44 AMT
Армения активно вовлечена в реализацию проектов в рамках механизма финансовой поддержки промышленной кооперации Евразийского экономического союза. Об этом заявила член Коллегии ЕЭК по промышленности и агропромышленному комплексу Гоар Барсегян, передаёт «Арменпресс».
По словам Барсегян, Армения участвует в двух из 16 проектов, выступая исполнителем инженерных и строительных работ.
Армянские компании задействованы в создании высокотехнологичного производства компонентов для железнодорожного транспорта, включая детали для высокоскоростных поездов, а также в строительстве завода по выпуску лифтового оборудования в Республике Татарстан.
«Ожидается, что к 2026 году общий объём средств, направленных на поддержку промышленной кооперации, составит около 9 миллиардов рублей. Параллельно ЕЭК продолжает совершенствовать порядок отбора и финансовой поддержки совместных проектов, обеспечивая чёткую и эффективную правоприменительную практику», — заявила Барсегян.
Ранее в интервью журналистам вице-премьер России Алексей Оверчук отметил, что российский бизнес стал с осторожностью относиться к работе с Арменией. По его словам, несмотря на сохраняющиеся хорошие отношения между странами, в 2025 году зафиксировано значительное снижение товарооборота между Арменией и Россией.