17 Դեկտեմբեր 2025 - 11:54 AMT
Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է Եվրասիական տնտեսական միության արդյունաբերական կոոպերացիայի ֆինանսական աջակցության մեխանիզմի շրջանակում իրականացվող նախագծերում։Այդ մասին Մասել է ԵՏՀ արդյունաբերության ու ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ Գոհար Բարսեղյանը, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
՝Նա մանրամասնել է, որ Հայաստանը մասնակցում է 16 կոոպերացիոն նախագծերից երկուսին՝ հանդես գալով որպես ինժեներական և շինարարական աշխատանքների կատարող։
Ըստ նախարարի՝ հայկական ընկերությունները ներգրավված են բարձր տեխնոլոգիական արտադրության ստեղծման նախագծում՝ երկաթուղային տրանսպորտի բաղադրիչների, այդ թվում՝ բարձր արագությամբ գնացքների տարրերի արտադրության համար, ինչպես նաև Թաթարստանի Հանրապետությունում վերելակային սարքավորումների բաղադրիչների արտադրության գործարանի կառուցման նախագծում։
«Ակնկալվում է, որ մինչև 2026 թվականը արդյունաբերական կոոպերացիայի աջակցության համար ուղղվող միջոցների ընդհանուր ծավալը կհասնի մոտ 9 մլրդ ռուբլու։ Զուգահեռաբար Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը շարունակում է կատարելագործել համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի ընտրության և դրանց իրականացման ֆինանսական աջակցության կարգը՝ ապահովելու իրավակիրառման հստակ և արդյունավետ պրակտիկա»,- եզրափակել է նախարարը։
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը լրագրողների հետ զրույցում ավելի վաղ ասել էր, որ ռուսական բիզնեսը սկսել է զգուշավոր վերաբերվել Հայաստանի հետ աշխատանքին՝ ընդգծելով, որ այս տարի երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը նկատելիորեն նվազել է։ Օվերչուկը նշել է, որ չնայած երկու երկրների միջև լավ կապերը պահպանվում են, 2025 թվականին արձանագրվել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառության էական նվազում։

Armenia is actively participating in projects under the Eurasian Economic Union’s (EAEU) financial support mechanism for industrial cooperation, said Gohar Barseghyan, Member of the Board for Industry and Agro-Industrial Complex at the Eurasian Economic Commission (EEC), Armenpress reports.
According to Barseghyan, Armenia is involved in two of the 16 industrial cooperation projects, contributing as an engineering and construction partner.
Armenian companies are taking part in developing high-tech manufacturing for railway components, including parts for high-speed trains. Additionally, they are helping build a facility in Tatarstan for producing elevator system components.
“By 2026, total funding for industrial cooperation is expected to reach nearly 9 billion rubles. At the same time, the EEC continues to refine the selection and funding procedures for joint projects to ensure a clear and effective legal framework,” she said.
Earlier, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk noted a decline in Armenia–Russia trade in 2025 and stated that Russian businesses are now more cautious in working with Armenia, despite overall good bilateral relations.