Հունգարիան հանել է վետոն Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակում Հայաստանին 20 միլիոն եվրոյի աջակցության տրամադրման որոշումից։ Այդ մասին X-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է «Ազատություն» ռադիոկայանի եվրոպական խմբագիր Ռիկարդ Յոզվիակը։
«Այս շաբաթ Հունգարիան վերջապես հանեց իր վետոն դեռևս մարտին ՀՀ–ի համար առաջարկված 20 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնության փաթեթից՝ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակում»,- գրել է նա։
Նախօրեին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել էր, որ Եվրամիության բոլոր անդամ պետությունները հասել են քաղաքական համաձայնության՝ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Որոշումը հաստատվելու է հունվարին։
Հայաստանը 2024 թվականի հուլիսին արդեն ստացել էր 10 միլիոն եվրո՝ դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու նպատակով, ինչը ներառել էր նաև բժշկական օգնության ամբուլատորիա և համապատասխան ծառայություններ ու կարողություններ։
2025 թվականի մարտին Հայաստանը ներկայացրել էր երկրորդ հայտը՝ հիմնադրամից նոր աջակցություն ստանալու նպատակով։ Այնուամենայնիվ, Եվրամիության ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ընթացքում Հունգարիան արգելափակել էր այդ որոշումը։
Հունգարիայի ԱԳ նախարար Պետեր Սիյարտոն այն ժամանակ հաստատել էր արգելափակման փաստը՝ նշելով, թե իրենք դեմ չեն Հայաստանի աջակցությանը, սակայն հավասար չափով աջակցություն, ըստ նրանց, պետք է տրամադրվի նաև Ադրբեջանին։

17 December 2025 - 13:17 AMT
Hungary has officially withdrawn its veto on a €20 million military assistance package for Armenia under the European Peace Facility (EPF), according to Rikard Jozwiak, Europe editor at Radio Free Europe/Radio Liberty. The support package was initially proposed in March 2025.
“This week, Hungary finally lifted its veto on the €20 million EU military support package for Armenia under the EPF,” Jozwiak wrote on X.
The Armenian Foreign Ministry’s spokesperson, Ani Badalyan, confirmed earlier that EU member states had reached a political agreement on providing this assistance. The final decision is expected to be approved in January.
In July 2024, Armenia had already received €10 million under the EPF to establish a field modular camp, including medical facilities and related support infrastructure.
In March 2025, Armenia submitted a second request for further support. However, Hungary blocked the decision at the time. Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártó confirmed the move, arguing that any support for Armenia should be matched with equal assistance to Azerbaijan.