Հունգարիան հանել է վետոն Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակում Հայաստանին 20 միլիոն եվրոյի աջակցության տրամադրման որոշումից։ Այդ մասին X-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է «Ազատություն» ռադիոկայանի եվրոպական խմբագիր Ռիկարդ Յոզվիակը։
«Այս շաբաթ Հունգարիան վերջապես հանեց իր վետոն դեռևս մարտին ՀՀ–ի համար առաջարկված 20 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնության փաթեթից՝ Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի շրջանակում»,- գրել է նա։
Նախօրեին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել էր, որ Եվրամիության բոլոր անդամ պետությունները հասել են քաղաքական համաձայնության՝ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Որոշումը հաստատվելու է հունվարին։
Հայաստանը 2024 թվականի հուլիսին արդեն ստացել էր 10 միլիոն եվրո՝ դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու նպատակով, ինչը ներառել էր նաև բժշկական օգնության ամբուլատորիա և համապատասխան ծառայություններ ու կարողություններ։
2025 թվականի մարտին Հայաստանը ներկայացրել էր երկրորդ հայտը՝ հիմնադրամից նոր աջակցություն ստանալու նպատակով։ Այնուամենայնիվ, Եվրամիության ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ընթացքում Հունգարիան արգելափակել էր այդ որոշումը։
Հունգարիայի ԱԳ նախարար Պետեր Սիյարտոն այն ժամանակ հաստատել էր արգելափակման փաստը՝ նշելով, թե իրենք դեմ չեն Հայաստանի աջակցությանը, սակայն հավասար չափով աջակցություն, ըստ նրանց, պետք է տրամադրվի նաև Ադրբեջանին։

Венгрия сняла своё вето с решения о предоставлении Армении 20 миллионов евро военной помощи через Европейский фонд мира. Об этом сообщил в X европейский редактор радио «Свобода» Рикард Йожвяк.
«На этой неделе Венгрия наконец-то сняла своё вето с предложенного ещё в марте пакета помощи Армении на сумму 20 миллионов евро в рамках Европейского фонда мира», — написал он.
Ранее пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян сообщила, что все страны ЕС достигли политической договорённости по вопросу предоставления помощи Армении через фонд. Утверждение решения ожидается в январе.
В июле 2024 года Армения уже получила 10 миллионов евро от фонда на создание модульного лагеря с медицинской амбулаторией и соответствующими службами.
В марте 2025 года Армения представила второй запрос на дополнительную помощь. Однако Венгрия тогда наложила вето. Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто подтвердил блокировку, отметив, что, по мнению Будапешта, поддержка должна предоставляться в равной степени и Азербайджану.