Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի նախագահությամբ քննարկվել է հարկային վարչարարության արդյունքում քրեական վարույթների նախաձեռնման պրակտիկան։
Քննարկմանը մասնակցել են պետական տարբեր մարմինների, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի միությունները ներկայացնող մասնակիցներ։
Մանրամասն վերլուծվել է, թե ինչպես են հարկային վերահսկողական գործընթացների տարբեր փուլերում, երբ առաջանում են լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ, Պետական եկամուտների կոմիտեի հաղորդումների հիմքով սկսվում քրեական վարույթներ տնտեսվարողների նկատմամբ։
Գործարար ոլորտը ներկայացնող միավորումների ներկայացուցիչները նշել են մտահոգություններ՝ ընդգծելով, որ նման գործելակերպի հետևանքով որոշ տնտեսվարողներ ստիպված են լինում չվիճարկել իրենց առաջադրված պարտավորությունները՝ այդ կերպ փորձելով խուսափել հնարավոր քրեական հետապնդումից։
Պատասխանատու մարմիններն իրենց հերթին ներկայացրել են արդեն իրականացված ու ընթացիկ նախաձեռնությունները, ինչպես նաև առաջարկներ՝ ուղղված համակարգի բարելավմանը։ Դրանք ներառել են առաջարկներ՝ լրացուցիչ պարտավորությունների շեմի վերանայման, հարկային ստուգումների համար ողջամիտ ժամկետի ձևակերպման, ինչպես նաև հաղորդման անհրաժեշտության սահմանման՝ միայն այն պարագայում, երբ առկա է հստակ հանցակազմ՝ հարկերից խուսափելու նպատակով։
Քննարկելով կարգավորման հնարավոր ուղիները՝ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը շեշտադրել է, որ անհրաժեշտ է ձևավորել մեխանիզմներ, որոնք միաժամանակ կաջակցեն հարկային կարգապահությանը և չեն սահմանափակի գործարարների հնարավորությունները՝ պաշտպանելու իրենց օրինական շահերը։
Հանդիպման ավարտին ձեռք է բերվել փոխըմբռնում՝ շարունակել քննարկումները՝ ուղղված հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը։ Համաձայնեցվել է, որ 2026 թվականի սկզբին ամփոփվելու են այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքները և սահմանվելու են հետագա քայլերը։

Под председательством вице-премьера Тиграна Хачатряна состоялось обсуждение практики возбуждения уголовных дел на основе налогового администрирования.
Во встрече приняли участие представители различных государственных органов, а также объединений частного сектора.
Была проведена детальная аналитика того, как на разных этапах налогового контроля, при выявлении дополнительных налоговых обязательств, по сообщениям Комитета государственных доходов возбуждаются уголовные дела в отношении хозяйствующих субъектов.
Представители бизнес-ассоциаций выразили обеспокоенность, подчеркнув, что в результате такой практики некоторые предприниматели вынуждены отказаться от обжалования налоговых претензий, чтобы избежать возможного уголовного преследования.
В ответ ответственные органы представили как уже реализованные, так и текущие инициативы, а также предложения по совершенствованию системы. В числе инициатив — пересмотр порога дополнительных обязательств, установление разумных сроков налоговых проверок, а также чёткие критерии необходимости подачи сообщения о преступлении — только при наличии явного состава преступления, направленного на уклонение от уплаты налогов.
Обсуждая возможные пути урегулирования, вице-премьер Тигран Хачатрян подчеркнул важность выработки механизмов, которые одновременно будут способствовать налоговой дисциплине и не ограничат предпринимателей в защите своих законных интересов.
По итогам встречи достигнуто взаимопонимание о продолжении обсуждений для разрешения проблемы. Стороны согласовали, что в начале 2026 года будет подведён итог проделанной работы и определены дальнейшие шаги.