18 Դեկտեմբեր 2025 - 07:51 AMT
Նշվում է, որ համաձայն նոյեմբերի 28-ին Գաբալա քաղաքում Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսթաֆաևի և Հայաստանի փոխվարչապետ Մգեր Գրիգորյանի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ ՀՀ կուղարկվի SOCAR պետական նավթային ընկերության կողմից արտադրված АИ-95 տեսակի բենզինով լցված 22 վագոն, հայտնում է ադրբեջանական APA-ն:
Նշվում է, որ ադրբեջանական նավթամթերքի արտահանումը Հայաստան ունի բացառապես առևտրային բնույթ, և բենզինը կվաճառվի միջազգային շուկայական գներով։
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի որոշմամբ Վրացական երկաթուղիներին հանձնարարվել է անհապաղ՝ մեկանգամյա հիմունքներով, անվճար կերպով իրականացնել բեռների երկաթուղային փոխադրումը։
Նշվում է, որ Ադրբեջանից Հայաստան նավթամթերքների արտահանումը արտացոլում է խաղաղ գործընթացի տնտեսական շահութաբերության հայեցակարգը և կարևոր քայլ է երկու երկրների միջև տնտեսական և առևտրային կապերի ձևավորման ուղղությամբ, կնպաստի տարածաշրջանում տնտեսական համագործակցության զարգացմանը և ապագայում տարածաշրջանային երկրների միջև կապերի ընդլայնմանը։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հաստատել էր, որ օրեր առաջ Գաբալայում Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի հետ քննարկել են Ադրբեջանից Հայաստան նավթի ու նավթամթերքի արտահանման հարցը: Այն հարցին ի պատասխան, թե արդյո՞ք Երևանն ու Բաքուն արդեն պայմանավորվել են Ադրբեջանից վառելիքի ներկրման շուրջ, փոխվարչապետը պատասխանել է. «Այո, քննարկումներ եղել են, համագործակցության հնարավորություններ կան»։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահի Արտաքին քաղաքական հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևն էր հայտարարել, որ սահամանզատման գործընթացին զուգահեռ փոխվարչապետերը քննարկել են նաև երկու երկրների միջև փոխադարձ առևտրի որոշակի ոլորտներ։ Եվ որ այժմ քննարկվող ոլորտներից մեկը նավթի և նավթամթերքի արտահանումն է Ադրբեջանից Հայաստան:

18 декабря из Азербайджана в Армению будет отправлена первая партия нефтепродуктов, сообщает азербайджанское агентство APA.
Согласно достигнутой 28 ноября договорённости между вице-премьерами Азербайджана Шахином Мустафаевым и Армении Мгером Григоряном, в Армению поступит 22 вагона бензина АИ-95, произведённого государственной нефтяной компанией SOCAR.
Отмечается, что экспорт топлива из Азербайджана носит исключительно коммерческий характер, а бензин будет реализовываться по международным рыночным ценам.
По распоряжению премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе, Грузинским железным дорогам поручено оперативно и бесплатно осуществить транспортировку груза на разовой основе.
Подчёркивается, что экспорт нефтепродуктов из Азербайджана в Армению отражает концепцию экономической целесообразности мирного процесса и является важным шагом к формированию экономических и торговых связей между двумя странами. Это будет способствовать развитию регионального экономического сотрудничества и укреплению связей между странами региона в будущем.
Вице-премьер Мгер Григорян ранее подтвердил, что в Габале обсуждал с вице-премьером Азербайджана Шахином Мустафаевым вопрос экспорта нефти и нефтепродуктов из Азербайджана в Армению, заявив: «Да, обсуждения были, есть возможности для сотрудничества».
Ранее помощник президента Азербайджана по внешнеполитическим вопросам Хикмет Гаджиев сообщал, что параллельно с процессом делимитации границ вице-премьеры обсуждали также возможные направления взаимной торговли, включая экспорт нефти и нефтепродуктов из Азербайджана в Армению.