18 Դեկտեմբեր 2025 - 11:03 AMT
2025 թվականի նոյեմբերի 17-ից մինչև 2030 թվականի նոյեմբերի 17-ը Չինաստանից Հայաստան ներկրվող որոշ տեսակի ապրանքների նկատմամբ սահմանվել են մաքսատուրքից ազատման արտոնություններ։ Կառավարությունը համապատասխան որոշում է ընդունել։
ԵԱՏՄ կանոնակարգերով Հայաստանի համար սահմանվել է տարեկան 250 տոննա ծավալով հակագնագցման տուրքի (դեմպինգ) վճարումից ազատում ՀՀ տարածք ներմուծվող Չինաստանի ծագում ունեցող չոր նյութի վերահաշվարկով 80 % կամ ավելի զանգված ունեցող տիտանի երկօքսիդ պարունակող գունանյութերի և պատրաստուկների համար։
Այս որոշմամբ կապահովվի Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի 2025 թվականի հոկտեմբերի 14-ի որոշման կատարումը։

18 Декабрь 2025 - 12:40 AMT
С 17 ноября 2025 года по 17 ноября 2030 года на отдельные виды товаров китайского происхождения, ввозимые в Армению, будут действовать льготы по освобождению от уплаты таможенной пошлины. Соответствующее решение приняло правительство.
В соответствии с правилами Евразийского экономического союза, для Армении установлен годовой лимит в 250 тонн на беспошлинный ввоз пигментов и смесей, содержащих диоксид титана с массовой долей сухого вещества 80% и выше, происходящих из Китая.
Это решение направлено на реализацию постановления Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 октября 2025 года.