18 Դեկտեմբեր 2025 - 13:20 AMT
«Այո՛, ես էլ տեսա, որ Ադրբեջանի արտադրության նավթամթերքով շարժակազմը շարժվել է և գալիս է Հայաստան։ Ողջունում եմ այդ զարգացումը»,– նշել է վարչապետը, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Փաշինյանի խոսքով՝ առևտուրը տեղի է ունենում մասնավոր ընկերությունների միջև, բայց ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունն է, որ քաղաքական պայմաններ է ստեղծել դրա համար։
«Շատ մանրամասների չեմ տիրապետում, բայց գիտեմ, որ մեկ գնացք է գալիս: Գիտեմ, որ վրացական երկաթուղու սակագնի հետ կապված որոշակի հարցեր կան, և հույս ունեմ՝ այդ հարցերը կամ կկարգավորվեն, կամ, եթե չկարգավորվեն, տնտեսվարողներն այլընտրանքային ձևեր կփնտրեն՝ ներմուծումն ու արտահանումն ապահովելու համար, եթե այդ գործարքները հետաքրքրեն»,–ասել է նա։
Ադրբեջնական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ դեկտեմբերի 18-ին նավթամթերքի առաջին խմբաքանակը կուղարկվի Ադրբեջանից Հայաստան։ Նշվում է, որ համաձայն նոյեմբերի 28-ին Գաբալա քաղաքում Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսթաֆաևի և Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ ՀՀ կուղարկվի SOCAR պետական նավթային ընկերության կողմից արտադրված АИ-95 տեսակի բենզինով լցված 22 վագոն:

18 Декабрь 2025 - 13:41 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян поприветствовал факт отправки поезда, загруженного нефтепродуктами из Азербайджана, в Армению.
«Да, я тоже видел, что поезд с нефтепродуктами азербайджанского производства отправился и направляется в Армению. Приветствую это развитие событий», — заявил премьер, сообщает «Radar Armenia».
По словам Пашиняна, торговля осуществляется между частными компаниями, однако именно установленный мир между Арменией и Азербайджаном создал для этого политические предпосылки.
«Я не владею всеми деталями, но знаю, что идет один поезд. Знаю, что есть определённые вопросы, связанные с тарифами грузинской железной дороги, и надеюсь, что они будут урегулированы. Если же нет — надеюсь, что хозяйствующие субъекты найдут альтернативные пути для обеспечения импорта и экспорта, если эти сделки представляют интерес», — добавил он.
Азербайджанские СМИ сообщили, что 18 декабря будет отправлена первая партия нефтепродуктов из Азербайджана в Армению. Указывается, что в соответствии с соглашением, достигнутым 28 ноября в Габале между вице-премьером Азербайджана Шахином Мустафаевым и вице-премьером Армении Мгером Григоряном, в Армению будут направлены 22 вагона, заполненных бензином марки АИ-95, произведенным государственной нефтяной компанией SOCAR.