18 Դեկտեմբեր 2025 - 14:11 AMT
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության միջազգային համագործակցության գլխավոր խորհրդի կոմիտեի նիստում ասել է, որ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը անկեղծ խոստովանություն է արել՝ խոստանալով, որ Եվրամիությունը կօգնի Հայաստանին 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ պայքարել «վնասակար արտաքին միջամտության դեմ, ինչպես դա արել են Մոլդովայում»։
«Կայա Կալասը հրապարակավ խոստացել է, որ Եվրամիությունը «կօգնի Հայաստանին պայքարել վնասակար օտարերկրյա միջամտության դեմ, ինչպես դա արել են Մոլդովայում»։ Սա անկեղծ խոստովանություն է, մեղայական»,– ասել է Լավրովը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարը նշել է, որ ԵԱՀԿ ժողովրդավարական ինստիտուտների և մարդու իրավունքների բյուրոն վաղուց քաղաքական ճնշման գործիքի է վերածվել, իսկ այն զեկույցները, որոնք պատրաստում են ընտրությունների դիտորդական առաքելությունները, աշխարհաքաղաքական նկատառումներ ունեն։
«Եթե հաղթում է ոչ արևմտամետ թեկնածու, ապա տրվում են ամենախիստ գնահատականները` ընդհուպ մինչև կրկնակի քվեարկություն։ Եթե հաղթում է Արևմուտքի կողմից ակտիվորեն «առաջ տարվող» մեկը, դա փառաբանվում է որպես «ժողովրդավարության հաղթանակ»։ Ընտրությունների վերաբերյալ այդ եզրակացությունները նախապես են պատրաստում։ Բոլորը գիտեն այդ մասին։ Այդ ամենը ԵՄ-ի կողմից բնութագրվում է որպես «ընտրական դիտորդության ոսկե չափանիշ»», – հայտարարել է նա։
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հայտարարել է, որ ԵՄ–ն ՀՀ–ին 15 մլն եվրո կտրամադրի մի քանի ծրագրեր իրականացնելու համար` ականազերծման հետ կապված աշխատանքներ, ինչպես նաև հիբրիդային պատերազմի շրջանակում աջակցություն։

Министр иностранных дел России Сергей Лавров на заседании комитета Генсовета партии «Единая Россия» по международному сотрудничеству заявил, что глава дипломатии ЕС Кая Каллас сделала «откровенное признание», пообещав, что Европейский союз поможет Армении на парламентских выборах 2026 года бороться с «вредным внешним вмешательством, как это было в Молдове».
«Кая Каллас публично пообещала, что Евросоюз поможет Армении бороться с вредным иностранным вмешательством, как это происходило в Молдове. Это откровенное признание», — сказал Лавров, передает «Спутник Армения».
Глава российского МИД также заявил, что Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ давно превратилось в инструмент политического давления, а отчеты, которые готовят миссии наблюдателей на выборах, имеют геополитическую направленность.
«Если побеждает кандидат, не ориентирующийся на Запад, даются самые жесткие оценки вплоть до требований о повторном голосовании. А если побеждает тот, кого активно продвигает Запад, это воспевается как “победа демократии”. Такие выводы готовятся заранее. Все это знают. Тем не менее, ЕС называет это “золотым стандартом” избирательного наблюдения», — отметил он.
Высокий представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас ранее сообщила, что ЕС предоставит Армении 15 миллионов евро на реализацию ряда программ, включая разминирование и поддержку в условиях гибридной войны.