18 Դեկտեմբեր 2025 - 14:11 AMT
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության միջազգային համագործակցության գլխավոր խորհրդի կոմիտեի նիստում ասել է, որ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը անկեղծ խոստովանություն է արել՝ խոստանալով, որ Եվրամիությունը կօգնի Հայաստանին 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ պայքարել «վնասակար արտաքին միջամտության դեմ, ինչպես դա արել են Մոլդովայում»։
«Կայա Կալասը հրապարակավ խոստացել է, որ Եվրամիությունը «կօգնի Հայաստանին պայքարել վնասակար օտարերկրյա միջամտության դեմ, ինչպես դա արել են Մոլդովայում»։ Սա անկեղծ խոստովանություն է, մեղայական»,– ասել է Լավրովը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարը նշել է, որ ԵԱՀԿ ժողովրդավարական ինստիտուտների և մարդու իրավունքների բյուրոն վաղուց քաղաքական ճնշման գործիքի է վերածվել, իսկ այն զեկույցները, որոնք պատրաստում են ընտրությունների դիտորդական առաքելությունները, աշխարհաքաղաքական նկատառումներ ունեն։
«Եթե հաղթում է ոչ արևմտամետ թեկնածու, ապա տրվում են ամենախիստ գնահատականները` ընդհուպ մինչև կրկնակի քվեարկություն։ Եթե հաղթում է Արևմուտքի կողմից ակտիվորեն «առաջ տարվող» մեկը, դա փառաբանվում է որպես «ժողովրդավարության հաղթանակ»։ Ընտրությունների վերաբերյալ այդ եզրակացությունները նախապես են պատրաստում։ Բոլորը գիտեն այդ մասին։ Այդ ամենը ԵՄ-ի կողմից բնութագրվում է որպես «ընտրական դիտորդության ոսկե չափանիշ»», – հայտարարել է նա։
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հայտարարել է, որ ԵՄ–ն ՀՀ–ին 15 մլն եվրո կտրամադրի մի քանի ծրագրեր իրականացնելու համար` ականազերծման հետ կապված աշխատանքներ, ինչպես նաև հիբրիդային պատերազմի շրջանակում աջակցություն։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, speaking at a meeting of the General Council Committee on International Cooperation of the United Russia party, said that EU foreign policy chief Kaja Kallas made a candid confession by pledging the European Union’s support to Armenia in the 2026 parliamentary elections to counter "harmful foreign interference, as was done in Moldova."
“Kaja Kallas publicly promised that the EU would ‘help Armenia fight harmful foreign interference, just as it did in Moldova.’ This is a frank confession,” Lavrov said, according to Sputnik Armenia.
Lavrov further criticized the OSCE’s Office for Democratic Institutions and Human Rights, saying it has long become a tool of political pressure, and that the reports prepared by election observation missions are driven by geopolitical considerations.
“If a non-Western-aligned candidate wins, the harshest assessments follow, even calling for re-elections. But if someone strongly supported by the West wins, it is hailed as a ‘victory of democracy.’ These conclusions are prepared in advance. Everyone knows this. And yet the EU calls this the ‘gold standard of election monitoring,’” he stated.
EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas previously announced that the EU will provide Armenia with €15 million for several programs, including demining operations and hybrid warfare support.