18 Դեկտեմբեր 2025 - 14:21 AMT
Եվրախորհրդարանը կոչ է արել Ադրբեջանին ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին։ Դեկտեմբերի 18–ին ընդունված բանաձևը նաև քննադատել է Ադրբեջանի գործող վարչակազմին՝ ազգային անվտանգության պաշտպանության քողի տակ ընդդիմախոսներին ճնշելու, լրագրողներին, խաղաղության պաշտպան ակտիվիստներին ու իրավապաշտպաններին ազատազրկելու համար։
«Բաքվի հետ հարաբերությունների հետագա առաջընթացը պետք է շաղկապվի այս ուղղությամբ կատարվելիք քայլերի հետ», – հայտարարել են Եվրախորհրդարանի պատգամավորները, հայտնում է «Ազատությունը»։
Փաստաթուղթը մատնանշում է հատկապես Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վաղեմի կողմնակից, գիտնական Բահրուզ Սամեդովի և թալիշ հետազոտող Իքբալ Աբիլովի ձերբակալությունները՝ դրանք որակելով ապօրինի: Եվրոպացի պատգամավորները փաստում են, որ նրանց դատավարությունը տեղի է ունեցել փակ դռների հետևում, խախտվել են արդար դատավարության չափանիշները և անմեղության կանխավարկածը։ Միակ ապացույցը, որը ներկայացվել է դատարանում, երիտասարդ գիտնականների կապերն են հայ գործընկերների հետ։ Նրանք դատապարտվել են 15-18 տարվա ազատազրկման՝ պետական դավաճանության մեղադրանքով։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարվել է, որ մոտ 20,000 մարդու համաներում է նախատեսվում, սակայն, ըստ փորձագետների, նրանց թվում դժվար թե լինեն քաղբանտարկյալները։

18 December 2025 - 15:23 AMT
The European Parliament has called on Azerbaijan to release all political prisoners. In a resolution adopted on December 18, the body also condemned the current Azerbaijani administration for suppressing dissent under the guise of national security, including the imprisonment of journalists, peace advocates, and human rights defenders.
“Further progress in relations with Baku must be linked to actions taken in this direction,” stated members of the European Parliament, as reported by RFE/RL.
The resolution specifically highlights the arrests of Bahruz Samedov, a scholar and long-time proponent of Armenia-Azerbaijan normalization, and Talysh researcher Iqbal Abilov. Their detentions were labeled unlawful. According to MEPs, their trials were held behind closed doors, violated fair trial standards, and ignored the presumption of innocence. The only evidence presented in court was their contact with Armenian colleagues. Both were sentenced to 15–18 years in prison on charges of high treason.
Azerbaijani President Ilham Aliyev has announced a planned amnesty for around 20,000 people, though experts say political prisoners are unlikely to be included.