18 Դեկտեմբեր 2025 - 14:21 AMT
Եվրախորհրդարանը կոչ է արել Ադրբեջանին ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին։ Դեկտեմբերի 18–ին ընդունված բանաձևը նաև քննադատել է Ադրբեջանի գործող վարչակազմին՝ ազգային անվտանգության պաշտպանության քողի տակ ընդդիմախոսներին ճնշելու, լրագրողներին, խաղաղության պաշտպան ակտիվիստներին ու իրավապաշտպաններին ազատազրկելու համար։
«Բաքվի հետ հարաբերությունների հետագա առաջընթացը պետք է շաղկապվի այս ուղղությամբ կատարվելիք քայլերի հետ», – հայտարարել են Եվրախորհրդարանի պատգամավորները, հայտնում է «Ազատությունը»։
Փաստաթուղթը մատնանշում է հատկապես Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վաղեմի կողմնակից, գիտնական Բահրուզ Սամեդովի և թալիշ հետազոտող Իքբալ Աբիլովի ձերբակալությունները՝ դրանք որակելով ապօրինի: Եվրոպացի պատգամավորները փաստում են, որ նրանց դատավարությունը տեղի է ունեցել փակ դռների հետևում, խախտվել են արդար դատավարության չափանիշները և անմեղության կանխավարկածը։ Միակ ապացույցը, որը ներկայացվել է դատարանում, երիտասարդ գիտնականների կապերն են հայ գործընկերների հետ։ Նրանք դատապարտվել են 15-18 տարվա ազատազրկման՝ պետական դավաճանության մեղադրանքով։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարվել է, որ մոտ 20,000 մարդու համաներում է նախատեսվում, սակայն, ըստ փորձագետների, նրանց թվում դժվար թե լինեն քաղբանտարկյալները։

Прогресс в отношениях с Баку должен зависеть от соблюдения прав человека, заявили в Европарламенте.
Европейский парламент призвал власти Азербайджана освободить всех политических заключенных. В резолюции, принятой 18 декабря, также резко осуждаются действия действующего режима, который под предлогом защиты национальной безопасности преследует оппозицию, заключает под стражу журналистов, правозащитников и сторонников мира.
«Дальнейшее развитие отношений с Баку должно быть увязано с шагами в этом направлении», — заявили депутаты Европарламента, сообщает «Азатутюн».
В документе особо упоминаются аресты ученого Бахруза Самедова, давно выступающего за нормализацию отношений с Арменией, и исследователя талышей Икбала Абилова. Их задержания названы незаконными. Европейские депутаты отмечают, что судебные процессы проходили за закрытыми дверями, с нарушением стандартов справедливого суда и презумпции невиновности. Единственным доказательством, представленным в суде, было их сотрудничество с армянскими коллегами. По обвинению в госизмене они получили 15–18 лет тюрьмы.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев объявил об амнистии, которая может коснуться около 20 000 человек, но эксперты считают, что политзаключенные в нее не попадут.