19 Դեկտեմբեր 2025 - 08:09 AMT
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը հայտարարել է, որ Հայաստանը պահպանում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) դաշնակցի կարգավիճակը, և հանրապետությունը ցանկացած պահի կարող է վերադառնալ ակտիվ մասնակցության։
«Հայաստանը եղել է և մնում է մեր դաշնակիցը։ Մենք հույս ունենք, որ տեսանելի ապագայում Հայաստանը կվերադառնա ՀԱՊԿ-ում լիարժեք մասնակցության։ Դրա համար կան բոլոր պայմաններն ու նախադրյալները. մենք ելնում ենք նրանից, որ Հայաստանի ժողովուրդը շահագրգռված է Եվրասիայում համընդհանուր անվտանգության տարածք ստեղծելու մեջ։ Ավելին, նոյեմբերին Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն արեց, որ հանրապետության՝ ՀԱՊԿ կազմից դուրս գալու հարցn օրակարգում չէ»,-ասել է նա՝ պատասխանելով Հայաստանի՝ դաշինքից դուրս գալու հնարավորության մասին հարցին, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը կազմակերպությունում, ինչն արտացոլում է երկրի քաղաքական ղեկավարության ներկայիս դիրքորոշումը։
«Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի Հանրապետությունը դադարեցրել է կազմակերպությունում իր աշխատանքը, ինչն արտացոլում է տվյալ պահին Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության դիրքորոշումը ՀԱՊԿ-ի հանդեպ։ Սա անկախ և ինքնիշխան պետության որոշում է, որի վրա որևէ այլ պետություն կամ կազմակերպություն չի կարող ազդեցություն ունենալ», — ընդգծել է Տասմագամբետովը։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Երևանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներում, քանի որ, ըստ նրա, այդ կազմակերպությունը սպառնալիք է ստեղծել հանրապետության ինքնիշխանության համար։ Անցած տարվա դեկտեմբերին նա հայտարարել էր, որ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի հարաբերություններն անցել են անդառնալիության կետը։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Վարշավայում կայացած անվտանգության միջազգային ֆորումի ընթացքում հայտարարել էր, որ Երևանը գնահատում է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու որոշման հետ կապված բոլոր ռիսկերը։

Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности Имамгали Тасмагамбетов заявил, что Армения сохраняет статус союзника в ОДКБ, несмотря на приостановку участия, и может в любой момент вернуться к активной деятельности.
«Армения была и остается нашим союзником. Мы надеемся, что в обозримом будущем Армения вернется к полноценному участию в ОДКБ. Для этого есть все условия и предпосылки. Мы исходим из того, что народ Армении заинтересован в создании общего пространства безопасности на евразийском пространстве. Более того, в ноябре МИД Армении заявил, что вопрос выхода из ОДКБ не стоит на повестке дня», — сказал он в ответ на вопрос о возможном выходе Армении из альянса, передает ТАСС.
По его словам, Армения приостановила участие в работе организации, что отражает нынешнюю позицию политического руководства страны.
«Как известно, Республика Армения приостановила свою работу в организации, что отражает на данном этапе позицию армянского политического руководства в отношении ОДКБ. Это суверенное решение независимого государства, на которое ни одно другое государство или организация не может повлиять», — подчеркнул Тасмагамбетов.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявлял, что Ереван приостановил участие в работе ОДКБ, поскольку, по его словам, организация создала угрозу суверенитету страны. В декабре прошлого года он также заявил, что отношения Армении с ОДКБ достигли точки невозврата. На международном форуме по вопросам безопасности в Варшаве министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отметил, что правительство оценивает все риски, связанные с возможным выходом из ОДКБ.