19 Դեկտեմբեր 2025 - 08:09 AMT
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը հայտարարել է, որ Հայաստանը պահպանում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) դաշնակցի կարգավիճակը, և հանրապետությունը ցանկացած պահի կարող է վերադառնալ ակտիվ մասնակցության։
«Հայաստանը եղել է և մնում է մեր դաշնակիցը։ Մենք հույս ունենք, որ տեսանելի ապագայում Հայաստանը կվերադառնա ՀԱՊԿ-ում լիարժեք մասնակցության։ Դրա համար կան բոլոր պայմաններն ու նախադրյալները. մենք ելնում ենք նրանից, որ Հայաստանի ժողովուրդը շահագրգռված է Եվրասիայում համընդհանուր անվտանգության տարածք ստեղծելու մեջ։ Ավելին, նոյեմբերին Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն արեց, որ հանրապետության՝ ՀԱՊԿ կազմից դուրս գալու հարցn օրակարգում չէ»,-ասել է նա՝ պատասխանելով Հայաստանի՝ դաշինքից դուրս գալու հնարավորության մասին հարցին, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը կազմակերպությունում, ինչն արտացոլում է երկրի քաղաքական ղեկավարության ներկայիս դիրքորոշումը։
«Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի Հանրապետությունը դադարեցրել է կազմակերպությունում իր աշխատանքը, ինչն արտացոլում է տվյալ պահին Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության դիրքորոշումը ՀԱՊԿ-ի հանդեպ։ Սա անկախ և ինքնիշխան պետության որոշում է, որի վրա որևէ այլ պետություն կամ կազմակերպություն չի կարող ազդեցություն ունենալ», — ընդգծել է Տասմագամբետովը։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Երևանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներում, քանի որ, ըստ նրա, այդ կազմակերպությունը սպառնալիք է ստեղծել հանրապետության ինքնիշխանության համար։ Անցած տարվա դեկտեմբերին նա հայտարարել էր, որ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի հարաբերություններն անցել են անդառնալիության կետը։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Վարշավայում կայացած անվտանգության միջազգային ֆորումի ընթացքում հայտարարել էր, որ Երևանը գնահատում է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու որոշման հետ կապված բոլոր ռիսկերը։

Collective Security Treaty Organization (CSTO) Secretary General Imangali Tasmagambetov stated that Armenia continues to hold the status of an ally within the bloc and may resume active participation at any time.
“Armenia has been and remains our ally. We hope that in the foreseeable future, Armenia will return to full participation in the CSTO. All conditions and prerequisites for that are in place. We believe that the Armenian people are interested in creating a common security space in Eurasia. Moreover, Armenia’s Foreign Ministry announced in November that leaving the CSTO is not on the agenda,” he said, responding to questions about a possible Armenian withdrawal, according to TASS.
Tasmagambetov acknowledged that Armenia has frozen its participation in the organization, reflecting the current stance of the country's political leadership.
“As is known, Armenia has suspended its work in the CSTO, which reflects the current position of its political leadership toward the organization. This is a sovereign decision of an independent state, and no other country or organization can influence it,” he emphasized.
Earlier, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said Yerevan had frozen its participation in the CSTO, claiming the organization had posed a threat to Armenia’s sovereignty. In December last year, he stated that Armenia’s relationship with the CSTO had reached the point of no return. At a security forum in Warsaw, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said the government is evaluating all risks associated with a potential withdrawal from the CSTO.