ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ Հայաստան-Վրաստան սահմանը՝ Այրում կայարանով, հատում է ադրբեջանական ծագման A95 տեսակի բենզինը, որի ընդհանուր ծավալը կազմում է 1300 տոննա:
«Այս րոպեներին Հայաստան-Վրաստան սահմանն է հատում (Այրում կայարան) 1300 տոննա ծավալով 22 վագոն ադրբեջանական ծագման A95 բենզինը, որը Հայաստան է եկել Ադրբեջան-Վրաստան-Հայաստան երկաթգծով։
Թերևս, սա ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունից հետո, այլև, առհասարակ, անկախությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առաջին առևտրատնտեսական գործարքն է»,–գրել է նա։
Ադրբեջնական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ դեկտեմբերի 18-ին նավթամթերքի առաջին խմբաքանակը կուղարկվի Ադրբեջանից Հայաստան։ Նշվում է, որ համաձայն նոյեմբերի 28-ին Գաբալա քաղաքում Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսթաֆաևի և Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ ՀՀ կուղարկվի SOCAR պետական նավթային ընկերության կողմից արտադրված АИ-95 տեսակի բենզինով լցված 22 վագոն։

19 Декабрь 2025 - 11:57 AMT
Министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил на своей странице в Facebook, что на границе Армении и Грузии (станция Айрум) проходит партия азербайджанского бензина АИ-95 объемом 1300 тонн.
«В эти минуты границу пересекают 22 вагона, содержащие 1300 тонн азербайджанского бензина АИ-95, прибывшие в Армению по маршруту Азербайджан–Грузия–Армения.
Возможно, это первая торгово-экономическая сделка между Арменией и Азербайджаном не только после установления мира, но и в целом со времён независимости», — написал он.
*Ранее азербайджанские СМИ сообщили, что 18 декабря из Азербайджана в Армению будет отправлена первая партия нефтепродуктов. Согласно договорённости, достигнутой 28 ноября в городе Габала между заместителями премьер-министров Армении и Азербайджана — Мгером Григоряном и Шахином Мустафаевым, будет направлено 22 вагона бензина АИ-95 производства государственной нефтяной компании SOCAR.
Премьер-министр Никол Пашинян поприветствовал факт поставки нефтепродуктов из Азербайджана в Армению.*