ՀԱԵ Ամերիկայի Արևելյան թեմի առաջնորդն ու Թեմական խորհուրդը հայտարարություն են տարածել եկեղեցու շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների առնչությամբ։Նրանք կոչ են արել հարգել եկեղեցու կանոններն ու արարողակարգերը։
Նշվում է, որ խորապես մտահոգ են Հայաստանում տեղի ունեցող դեպքերով, որոնք առնչվում են պետությանն ու եկեղեցու միջև սրվող իրավիճակին, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Այս երկու հիմնարար հաստատությունները՝ հայկական սփյուռքի հետ միասին, անհրաժեշտ են մեր ազգի գոյատևման համար։ Ազգային միասնության և զսպվածության կոչ ենք ուղղում։
Հայաստանի Սահմանադրությունն ու իր ժողովրդավարական գործընթացները պետք է հարգվեն, ինչպես նաև Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ամբողջական ինքնավարությունը, կանոններն ու արարողակարգերը, որոք դարերի ընթացքում եղել են մեր եկեղեցու անսասան հենասյուները»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպած և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ին հանգստի կոչելու պահանջով հավաքվելու կոչ արած 10 եպիսկոպոսները դեկտեմբերի 18–ին Էջմիածնում հանդես են եկել հայտարարությամբ և արագ հեռացել։ Միևնույն ժամանակ Մայր Տաճարի ներսում ընթանում էր ժամերգությունը՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի մասնակցությամբ։
«Սուրբ Էջմիածնի առջև ոտնձգության հերթական փորձը կատարվեց այսօր, ցավոք, նաև մեր որոշ եկեղեցականների միջոցով, սակայն հավատավոր մեր ժողովրդի զավակները մնում են աներեր ու աներկյուղ։ Այս աղմուկը, որ բարձրացվում է եկեղեցում երբեք չի կարող խաթարել մեր առաքելությունը, մեր ծրագրերը, որոնք կոչված են մեր երեկեղեցու պայծառության և մեր երկրի շինությանը»,–ասել է Գարեգին Բ–ն։

19 Декабрь 2025 - 14:59 AMT
Предстоятель и Епархиальный совет Восточной епархии Армянской Апостольской Церкви в США распространили заявление в связи с последними событиями вокруг Армянской Церкви. В документе содержится призыв к уважению церковных канонов и обрядов.
Как передаёт Panorama.am , представители епархии выразили глубокую обеспокоенность событиями, происходящими в Армении, особенно на фоне усиливающегося напряжения между государством и Церковью.
«Эти две фундаментальные структуры — вместе с армянской диаспорой — необходимы для выживания нашей нации. Мы призываем к национальному единству и сдержанности», — говорится в заявлении.
В документе подчёркивается необходимость уважения как Конституции Армении и демократических процессов, так и полной автономии Армянской Апостольской Церкви, её канонов и ритуалов, которые веками служили незыблемыми опорами Церкви.
18 декабря десять епископов, ранее потребовавших отставки Католикоса Всех Армян Гарегина II, прибыли в Эчмиадзин после встречи с премьер-министром Николом Пашиняном. Они сделали заявление и быстро покинули территорию. В то же время в Соборе проходила служба под руководством Католикоса.
Гарегин II заявил в ответ: «Очередная попытка посягательства перед Святым Эчмиадзином произошла сегодня, к сожалению, также при участии некоторых наших священнослужителей. Однако верные чада нашего народа остаются непоколебимыми и бесстрашными. Этот шум, поднимаемый в церкви, никогда не сможет нарушить нашу миссию и наши программы, направленные на прославление церкви и благоустройство нашей страны».