ՀԱԵ Ամերիկայի Արևելյան թեմի առաջնորդն ու Թեմական խորհուրդը հայտարարություն են տարածել եկեղեցու շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների առնչությամբ։Նրանք կոչ են արել հարգել եկեղեցու կանոններն ու արարողակարգերը։
Նշվում է, որ խորապես մտահոգ են Հայաստանում տեղի ունեցող դեպքերով, որոնք առնչվում են պետությանն ու եկեղեցու միջև սրվող իրավիճակին, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Այս երկու հիմնարար հաստատությունները՝ հայկական սփյուռքի հետ միասին, անհրաժեշտ են մեր ազգի գոյատևման համար։ Ազգային միասնության և զսպվածության կոչ ենք ուղղում։
Հայաստանի Սահմանադրությունն ու իր ժողովրդավարական գործընթացները պետք է հարգվեն, ինչպես նաև Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ամբողջական ինքնավարությունը, կանոններն ու արարողակարգերը, որոք դարերի ընթացքում եղել են մեր եկեղեցու անսասան հենասյուները»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպած և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ին հանգստի կոչելու պահանջով հավաքվելու կոչ արած 10 եպիսկոպոսները դեկտեմբերի 18–ին Էջմիածնում հանդես են եկել հայտարարությամբ և արագ հեռացել։ Միևնույն ժամանակ Մայր Տաճարի ներսում ընթանում էր ժամերգությունը՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի մասնակցությամբ։
«Սուրբ Էջմիածնի առջև ոտնձգության հերթական փորձը կատարվեց այսօր, ցավոք, նաև մեր որոշ եկեղեցականների միջոցով, սակայն հավատավոր մեր ժողովրդի զավակները մնում են աներեր ու աներկյուղ։ Այս աղմուկը, որ բարձրացվում է եկեղեցում երբեք չի կարող խաթարել մեր առաքելությունը, մեր ծրագրերը, որոնք կոչված են մեր երեկեղեցու պայծառության և մեր երկրի շինությանը»,–ասել է Գարեգին Բ–ն։

19 December 2025 - 14:58 AMT
The Primate and Diocesan Council of the Eastern Diocese of the Armenian Church of America have issued a statement addressing recent events concerning the Armenian Apostolic Church, calling for respect for its canons and sacred protocols.
Expressing deep concern over developments in Armenia, the Diocese noted rising tensions between the state and the Church, according to Panorama.am .
“These two fundamental institutions, along with the Armenian diaspora, are essential to the survival of our nation. We call for national unity and restraint,” the statement reads.
It emphasized the importance of respecting both Armenia’s Constitution and its democratic processes, as well as the full autonomy, traditions, and centuries-old rituals of the Armenian Apostolic Church, which have served as unshakable pillars throughout its history.
On December 18, ten bishops who had earlier demanded that Catholicos Karekin II step down gathered in Etchmiadzin following a meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan. They issued a brief statement and quickly left. Meanwhile, Catholicos Karekin II was presiding over a religious service in the Mother Cathedral.
In response, Karekin II stated: “Another attempt to assault Holy Etchmiadzin occurred today, regrettably also through some of our clergy. But the faithful children of our nation remain steadfast and fearless. This noise raised within the Church can never derail our mission or our programs for the Church’s glory and the building of our nation.”