Հայաստան նավթամթերքի ներմուծումն իրականացնող «ՄեգաԹրեյդ» ընկերությունը պարզաբանել է, որ ադրբեջանական վառելիքի մատակարարումը միտված է շուկայի դիվերսիֆիկացմանը, մրցակցային միջավայրի ամրապնդմանը և սպառողներին առավել մատչելի առաջարկ ապահովելուն՝ պահպանելով որակի և անվտանգության բոլոր պահանջները, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության համապատասխան կառույցների միջև ձեռք բերված համաձայնության և սահմանված ընթացակարգերի շրջանակում ընկերությունը իրականացնելու է նավթամթերքի ներմուծում Հայաստանի Հանրապետություն։
Ներմուծված նավթամթերքը հասանելի կլինի RanOil ցանցի բենզալցակայաններում, ինչը շոշափելիորեն կնպաստի վառելիքի գների նվազմանը և ոլորտում ավելի թափանցիկ գնագոյացման ձևավորմանը։ Մենք կարևորում ենք մատակարարման կայունությունն ու կանխատեսելիությունը և համոզված ենք, որ նոր աղբյուրների ներգրավումը կնպաստի վառելիքի շուկայի հավասարակշռությանը և կամրապնդի մեր երկրի էներգետիկ ու տնտեսական դիմակայունությունը»,-նշված է մեկնաբանության մեջ։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանն, անդրադառնալով Ադրբեջանից վառելանյութի ներմուծմանը և դրա հնարավոր հետևանքներին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «վառելիք գնելով Բաքվից՝ ՀՀ–ն ուղղակիորեն ֆինանսավորում է Ադրբեջանի զինված ուժերին»։
Ադրբեջնական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ դեկտեմբերի 18-ին նավթամթերքի առաջին խմբաքանակը կուղարկվի Ադրբեջանից Հայաստան։ Նշվում է, որ համաձայն նոյեմբերի 28-ին Գաբալա քաղաքում Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսթաֆաևի և Հայաստանի փոխվարչապետ Մhեր Գրիգորյանի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ ՀՀ կուղարկվի SOCAR պետական նավթային ընկերության կողմից արտադրված АИ-95 տեսակի բենզինով լցված 22 վագոն։ Գնացքն արդեն ՀՀ–ում է։

20 Декабрь 2025 - 07:33 AMT
Армянская компания по импорту нефтепродуктов «МегаТрейд» заявила, что поставка азербайджанского топлива направлена на диверсификацию рынка, укрепление конкурентной среды и предоставление более доступных предложений для потребителей, при соблюдении всех стандартов качества и безопасности.
«В рамках достигнутых договорённостей между соответствующими структурами Республики Армения и Республики Азербайджан и установленных процедур компания будет осуществлять импорт нефтепродуктов в РА», — говорится в заявлении, сообщает «Арменпресс».
Импортируемое топливо будет реализовываться на автозаправках сети RanOil. По оценке компании, это ощутимо поспособствует снижению цен на топливо и формированию более прозрачного ценообразования в отрасли.
«Мы придаём большое значение стабильности и предсказуемости поставок и убеждены, что привлечение новых источников поспособствует сбалансированности топливного рынка и укреплению энергетической и экономической устойчивости нашей страны», — подчеркнули в компании.
Председатель партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян в Facebook заявил, что, покупая топливо у Баку, Армения «непосредственно финансирует вооружённые силы Азербайджана».
Премьер-министр Никол Пашинян поприветствовал факт отправки поезда с нефтепродуктами из Азербайджана в Армению.
Азербайджанские СМИ сообщили, что 18 декабря из Азербайджана в Армению была отправлена первая партия топлива. Согласно достигнутой 28 ноября в Габале договорённости между вице-премьером Азербайджана Шахином Мустафаевым и вице-премьером Армении Мгером Григоряном, в Армению направлены 22 вагона с бензином марки АИ-95, произведённым государственной нефтяной компанией SOCAR. Поезд уже прибыл в РА.