ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Սանկտ Պետերբուրգում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում իր «գնահատանքն է հայտնել Ադրբեջանի նախագահին» և ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «երկկողմ առևտրի մեկնարկի համար պայմանների ստեղծումը կարող է դիտարկվել խաղաղության հաստատման առաջնային ձեռքբերումներից»:
Նա նշել է, որ տեղի ունեցած դրական ու կառուցողական զարգացումները տարածաշրջանի բոլոր պետությունների համար բացել են նոր հնարավորությունների դռներ։
«Թույլ տվեք ընդգծել տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտում համագործակցության զարգացման հեռանկարները՝ փոխադարձության, իրավահավասարության, ինքնիշխանության և ազգային իիրավազորությունների սկզբունքների հիման վրա։
Այս համատեքստում, ցանկանում եմ նշել, որ տեղի ունեցող բարենպաստ և կառուցողական փոփոխություններն ավելի լայն տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար նոր հնարավորություններ են ստեղծում՝ նպաստելով տնտեսական կայունության ամրապնդմանը և տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ընդլայնմանը։
Այս առումով, գնահատանքս եմ հայտնում Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահին` Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան բեռների տարանցումն ապաշրջափակելու, ինչպես նաև երկկողմ առևտրի մեկնարկի համար պայմաններ ստեղծելու որոշման համար։ Սա տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու առաջին նշանակալի նվաճումներից մեկն է»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է այն փաստը, որ Ադրբեջանից դեպի Հայաստան նավթամթերքով բեռնված գնացք է ուղևորվել։ Ադրբեջնական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ դեկտեմբերի 18-ին նավթամթերքի առաջին խմբաքանակը կուղարկվի Ադրբեջանից Հայաստան։ Նշվում է, որ համաձայն նոյեմբերի 28-ին Գաբալա քաղաքում Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսթաֆաևի և Հայաստանի փոխվարչապետ Մhեր Գրիգորյանի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ ՀՀ կուղարկվի SOCAR պետական նավթային ընկերության կողմից արտադրված АИ-95 տեսակի բենզինով լցված 22 վագոն։ Գնացքն արդեն ՀՀ–ում է։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանն, անդրադառնալով Ադրբեջանից վառելանյութի ներմուծմանը և դրա հնարավոր հետևանքներին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «վառելիք գնելով Բաքվից՝ ՀՀ–ն ուղղակիորեն ֆինանսավորում է Ադրբեջանի զինված ուժերին»։

22 Декабрь 2025 - 06:52 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая в Санкт-Петербурге на заседании Высшего Евразийского экономического совета, выразил «признательность президенту Азербайджана» и подчеркнул, что «создание условий для начала двусторонней торговли между Арменией и Азербайджаном может рассматриваться как одно из первоочередных достижений на пути к установлению мира».
По его словам, произошедшие позитивные и конструктивные изменения «открывают двери новых возможностей для всех стран региона».
«Позвольте подчеркнуть перспективы развития сотрудничества в сфере транспорта и логистики на основе принципов взаимности, равноправия, суверенитета и национальной юрисдикции.
В этом контексте хочу отметить, что благоприятные и конструктивные изменения создают новые возможности для всех стран более широкого региона, способствуя укреплению экономической стабильности и расширению региональных коммуникаций.
В этой связи выражаю признательность президенту Азербайджанской Республики за решение разблокировать транзит грузов в Армению через территорию Азербайджана, а также за создание условий для начала двусторонней торговли. Это одно из первых значимых достижений на пути к установлению мира и стабильности в регионе», — заявил премьер-министр.
Премьер-министр Никол Пашинян приветствовал тот факт, что в Армению прибыл поезд с нефтепродуктами из Азербайджана. Азербайджанские СМИ ранее сообщили, что 18 декабря будет отправлена первая партия топлива. Согласно договоренности, достигнутой 28 ноября в городе Габала между вице-премьером Азербайджана Шахином Мустафаевым и вице-премьером Армении Мгером Григоряном, в Армению поступят 22 вагона, заполненных бензином марки АИ-95, произведённым государственной нефтяной компанией SOCAR. Поезд уже прибыл в Армению.
Председатель партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян, комментируя ввоз топлива из Азербайджана и его возможные последствия, написал на своей странице в Facebook, что «покупая топливо у Баку, Армения напрямую финансирует вооруженные силы Азербайджана».