22 Դեկտեմբեր 2025 - 06:41 AMT
Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցելու են ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ ֆորմալ գագաթնաժողովին։
«Այս երկու օրերի ընթացքում Պուտինն առանձին կզրուցի բոլորի հետ։ Միշտ այսպիսի ոչ ֆորմալ օրերը ուղեկցվում են առանձին ոչ ֆորմալ երկկողմ շփումներով։ Սրանում է նման ձևաչափի արժեքը», – ասել է Պեսկովը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մենք սպասում ենք, մենք պատրաստվում ենք», – ասել է նա։
ԱՊՀ ոչ ֆորմալ գագաթնաժողովն անցնում է Սանկտ Պետերբուրգում դեկտեմբերի 21–ին և 22–ին։
Մինչդեռ ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ Ալիևը չի մեկնել Սանկտ Պետերբուրգ, հայտնում է Minval.az-ը։
Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմից հայտնել են, որ Ալիևը չի մասնակցել Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին, քանի որ Ադրբեջանը ԵԱՏՄ անդամ չէ։
Ինչ վերաբերում է ԱՊՀ ոչ ֆորմալ գագաթնաժողովին, ապա վարչակազմում նշել են, որ Ադրբեջանի նախագահը չի կարողանալու մասնակցել հանդիպմանը՝ ծանրաբեռնված աշխատանքային գրաֆիկի պատճառով։
Փաշինյանն Սանկտ Պետերբուրգում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում իր «գնահատանքն էր հայտնել Ադրբեջանի նախագահին» և ընդգծել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «երկկողմ առևտրի մեկնարկի համար պայմանների ստեղծումը կարող է դիտարկվել խաղաղության հաստատման առաջնային ձեռքբերումներից»: Նա նշել էր, որ տեղի ունեցած դրական ու կառուցողական զարգացումները տարածաշրջանի բոլոր պետությունների համար բացել են նոր հնարավորությունների դռներ։

22 Декабрь 2025 - 06:58 AMT
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков ранее сообщил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев примут участие в неформальном саммите глав государств СНГ.
«В течение этих двух дней Путин проведет отдельные беседы со всеми. Такие неформальные встречи всегда сопровождаются отдельными двусторонними контактами. В этом и заключается ценность такого формата», — сказал Песков, передает ТАСС.
«Мы ждем, мы готовимся», — добавил он.
Неформальный саммит СНГ проходит в Санкт-Петербурге 21–22 декабря.
Однако позже стало известно, что президент Алиев не прибыл в Санкт-Петербург, сообщает Minval.az .
В администрации президента Азербайджана пояснили, что Алиев не принял участия в заседании Высшего Евразийского экономического совета, так как Азербайджан не является членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Что касается неформального саммита СНГ, в администрации отметили, что президент Азербайджана не сможет участвовать во встрече из-за напряженного рабочего графика.
Ранее в Санкт-Петербурге премьер-министр Никол Пашинян выразил «признательность президенту Азербайджана» и подчеркнул, что создание условий для начала двусторонней торговли между Арменией и Азербайджаном может рассматриваться как одно из приоритетных достижений на пути к установлению мира. Он отметил, что позитивные и конструктивные изменения открывают новые возможности для всех стран региона.