22 Դեկտեմբեր 2025 - 07:37 AMT
ԱՄՆ–ն հետ է կանչում դեսպաններին մոտ 30 երկրից, այդ թվում ՀՀ–ից` նրանք բոլորն իրենց պաշտոնները ստանձնել են նախորդ նախագահ Ջո Բայդենի օրոք, հայտնում է Associated Press-ը:
Այդ մասին լրատվամիջոցին հայտնել է Պետդեպարտամենտի երկու պաշտոնյա, անանուն մնալու պայմանով։ Նշվում է, որ դեսպանները չեն դադարեցնի իրենց դիվանագիտական գործունեությունը, այլ, ԱՄՆ վերադառնալով, կարող են զբաղեցնել այլ դիվանագիտական պաշտոններ։
Պետդեպարտամենտը հրաժարվել է մանրամասնել կոնկրետ թվերը կամ նշել ներգրավված դեսպաններին, սակայն դա համարել է «ստանդարտ գործընթաց ցանկացած վարչակազմում»: Նշվել է նաև, որ դեսպանը «նախագահի անձնական ներկայացուցիչն է և նախագահի իրավունքն է՝ ապահովել, որ այդ երկրներում լինեն այնպիսի անձինք, ովքեր առաջ են տանում America First օրակարգը»:
Առավելապես մեծ թվով՝ 13 դեսպան հետ է կանչվելու Աֆրիկայից։
Ասիայում դեսպաններ հետ կկանչվեն հետևյալ երկրներից՝ Ֆիջի, Լաոս, Մարշալլյան կղզիներ, Պապուա Նոր Գվինիա, Ֆիլիպիններ և Վիետնամ:

22 Декабрь 2025 - 09:55 AMT
США отзывают своих послов из примерно 30 стран, в том числе из Армении. Все они были назначены во времена предыдущего президента Джо Байдена, передает Associated Press со ссылкой на двух чиновников Госдепартамента, пожелавших остаться анонимными.
Сообщается, что послы не прекращают дипломатическую деятельность, а могут занять другие должности в дипломатической системе США после возвращения.
Госдепартамент отказался раскрыть точное число или имена дипломатов, однако подчеркнул, что речь идет о «стандартной процедуре при любой администрации». Было также отмечено, что посол является «личным представителем президента, и президент вправе обеспечить, чтобы за рубежом его интересы представляли люди, продвигающие повестку America First».
Больше всего отзывов ожидается из африканских стран — 13 послов.
В Азии будут отозваны послы из следующих стран: Фиджи, Лаос, Маршалловы Острова, Папуа-Новая Гвинея, Филиппины и Вьетнам.
В Европе изменения затронут всего четыре страны: Армению, Северную Македонию, Черногорию и Словакию.