22 Դեկտեմբեր 2025 - 07:37 AMT
ԱՄՆ–ն հետ է կանչում դեսպաններին մոտ 30 երկրից, այդ թվում ՀՀ–ից` նրանք բոլորն իրենց պաշտոնները ստանձնել են նախորդ նախագահ Ջո Բայդենի օրոք, հայտնում է Associated Press-ը:
Այդ մասին լրատվամիջոցին հայտնել է Պետդեպարտամենտի երկու պաշտոնյա, անանուն մնալու պայմանով։ Նշվում է, որ դեսպանները չեն դադարեցնի իրենց դիվանագիտական գործունեությունը, այլ, ԱՄՆ վերադառնալով, կարող են զբաղեցնել այլ դիվանագիտական պաշտոններ։
Պետդեպարտամենտը հրաժարվել է մանրամասնել կոնկրետ թվերը կամ նշել ներգրավված դեսպաններին, սակայն դա համարել է «ստանդարտ գործընթաց ցանկացած վարչակազմում»: Նշվել է նաև, որ դեսպանը «նախագահի անձնական ներկայացուցիչն է և նախագահի իրավունքն է՝ ապահովել, որ այդ երկրներում լինեն այնպիսի անձինք, ովքեր առաջ են տանում America First օրակարգը»:
Առավելապես մեծ թվով՝ 13 դեսպան հետ է կանչվելու Աֆրիկայից։
Ասիայում դեսպաններ հետ կկանչվեն հետևյալ երկրներից՝ Ֆիջի, Լաոս, Մարշալլյան կղզիներ, Պապուա Նոր Գվինիա, Ֆիլիպիններ և Վիետնամ:

The United States is recalling its ambassadors from around 30 countries, including Armenia, all of whom were appointed during the presidency of Joe Biden, according to the Associated Press. The information was shared by two U.S. State Department officials who requested anonymity.
The diplomats are not being dismissed but are expected to return to the U.S., where they may take on other diplomatic assignments.
The State Department declined to disclose the exact number of ambassadors involved or to name them, stating that this is “a standard process under any administration.” It was emphasized that ambassadors serve as “the personal representatives of the president, and it is the president’s prerogative to ensure that individuals who advance the America First agenda serve in these roles.”
The largest group affected—13 ambassadors—are from African nations.
In Asia, ambassadors will be recalled from Fiji, Laos, the Marshall Islands, Papua New Guinea, the Philippines, and Vietnam.
In Europe, ambassadorial changes will take place in only four countries: Armenia, North Macedonia, Montenegro, and Slovakia.