Քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ընթացքում Քաղաքաշինական հատուկ ծրագրերի վարչության պետ Ալիկ Վարդազարյանը հայտնել է, որ 2025 թվականին քաղաքաշինական ծրագրերից մուտքագրված եկամուտներն անցել են նախանշված սահմանը։
«Քաղաքաշինական ծրագրերին տված հավանության արդյունքում հավաքագրված եկամուտները 2025 թվականին ծրագրավորված է եղել 17.1 մլդ դրամ, սակայն փաստացի հավաքագրվել է 18.7 մլրդ»,-քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ հայտնել է Քաղաքաշինական հատուկ ծրագրերի վարչության պետ Ալիկ Վարդազարյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա ներկայացրած թվերից երևում է, որ միայն 2025-ին քաղաքապետարանը հավանություն է տվել 110 խոշոր քաղաքաշինական նախագծի, երկարաձգել է 241 շինարարական թույլտվություն, տրամադրել 88 նոր շինթույլտվություն, ինչպես նաև իրականացրել է 107 նախագծի վերահամաձայնեցում։
Վարդազարյանը նշել է, որ քանդման աշխատանքների համար ևս տրվել է 17 խոշոր ծրագրի թույլտվություն։
Նրա խոսքով՝ քաղաքաշինական խոշոր ծրագրերից մուտքագրված եկամուտները գերազանցել են ծրագրավորված չափը մոտ 1 միլիարդ 513 միլիոն դրամով։
Երևանի քաղաքապետարանի դեկտեմբերի 8-ի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ ներկայացվել էին 2025 թվականի նոյեմբեր ամսվա օդի որակի վերաբերյալ ցուցանիշները, որոնք ստացվել են քաղաքում տեղադրված չափման սարքերից։ Ըստ այդմ՝ նոյեմբերին Երևանի շինհրապարակներում տեղադրված օդի մոնիթորինգի 184 կայանից ստացված տվյալների համաձայն՝ օդի ինդեքսի միջինացված արժեքը PM 2.5-ի համար կազմել է 142, իսկ PM 10-ի համար՝ 64: Այս արժեքները գտնվում են չափավոր կամ զգայուն խմբերի համար անառողջ միջակայքում:

На оперативном совещании мэрии начальник управления специальных градостроительных программ Алик Вардазарян сообщил, что доходы от реализации городских программ в 2025 году превысили запланированный уровень.
«План по доходам от утверждённых градостроительных программ на 2025 год составлял 17,1 миллиарда драмов, фактически же поступило 18,7 миллиарда», — отметил Вардазарян, сообщает Panorama.am .
Согласно представленным данным, в 2025 году мэрия Еревана утвердила 110 крупных градостроительных проектов, продлила 241 разрешение на строительство, выдала 88 новых и повторно согласовала 107 проектов.
Также было выдано 17 разрешений на снос крупных объектов.
Превышение доходов от строительных программ составило около 1 миллиарда 513 миллионов драмов по сравнению с запланированными показателями.
На заседании 8 декабря были также представлены данные о качестве воздуха в Ереване за ноябрь 2025 года. Согласно данным 184 мониторинговых станций, установленных на стройплощадках города, средний индекс PM 2.5 составил 142, а PM 10 — 64. Эти показатели находятся в диапазоне, вредном для чувствительных групп населения.