22 Դեկտեմբեր 2025 - 10:45 AMT
Ադրբեջանից ներկրված բենզինը դեկտեմբերի 23–ից վաճառվելու է Ran Oil բենզալցակայանների ցանցում։ Այդ մասին ասել է «Մեգա Թրեյդ» ընկերության տնօրեն Կարեն Հայրիյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
«Ռան Օիլ»-ը հանդիսանում է «Մեգա Թրեյդի» սեփականությունը։ «Կարծում եմ՝ մեր հաճախորդները վաղվանից կարող են գնել։ Նախատեսում ենք վաճառել մանրածախ շուկայում՝ «Ռան Օիլ» ցանցում։ Մեր հաճախորդները իրենց գրպանի վրա կզգան գնի տարբերությունը։ Նախնական նախատեսել ենք, որ մեկ լիտրը վաճառվելու է 440 դրամ՝ «Պրեմիում» տեսակի բենզինը։ Հիմա շուկայում միջին գինը 520 դրամ է»,-ասել է Հայրիյանը՝ շեշտելով, որ այս պահին մատչելի վառելիք վաճառելու հնարավորություն կա։
«Մեգա Թրեյդ» ընկերությունը մտնում է «Սիլ կոնցեռնի» կազմի մեջ, որը պատկանում է Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին։ Ընկերությունը ներկրել է Ադրբեջանից 600 տոննա բենզին։ Ընդհանուր առմամբ Հայաստան է տեղափոխվել 22 վագոն բենզին։ Բացի «Մեգա Թրեյդից», ներկրողներից ևս մեկ ընկերություն կա, սակայն դրա անունը դեռ չի հրապարակվել։
Ինչ վերաբերում է նրան, թե ինչպես են ներմուծմամբ զբաղվող կազմակերպությունները իմացել ադրբեջանական բենզինի ներմուծման հնարավորության մասին, Կարեն Հայրիյանը տվել է հետևյալ պարզաբանումը․ «Մենք գնումը կատարել ենք վառելիքի վերավաճառքով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունից, պայմանագիրը կնքել ենք իրենց հետ, բայց, որ ծագումն ադրբեջանական է, այո՛»։
Նա նաև ընդգծել է, որ բենզինի ներկրումը շարունակական բնույթ է ունենալու։
Բենզինը Հայաստան է տեղափոխվել Վրաստանի տարածքով։ Կարեն Հայրիյանի փոխանցմամբ՝ այս անգամ Վրաստանի կառավարությունը տարանցման վճար չի պահանջել, իսկ ապագայում սահմանվելիք հնարավոր գումարի վերաբերյալ որևէ հստակություն չկա։ Նրա խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը ներկայումս զբաղվում է այդ հարցով։
«Ներկա պահին հստակեցված ոչինչ չկա։ Ես որքանով տեղյակ եմ կառավարությունը ակտիվ բանակցություններ է վարում այդ խնդիրը լուծելու համար, հուսով եմ կստացվի բանակցությունների արդյունքում ստանալ այնպիսի տարանցման սակագին, որ մեր քաղաքացիների համար մատչելի վառելիք ներկրենք։ Ես որքանով որ տեղեկացված եմ, այս պահին սահմանված տարանցման սակագին չկա»,- ասել է նա։
Համաձայն նոյեմբերի 28-ին Գաբալա քաղաքում Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսթաֆաևի և Հայաստանի փոխվարչապետ Մhեր Գրիգորյանի հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ ՀՀ է ներկրվել SOCAR պետական նավթային ընկերության կողմից արտադրված АИ-95 տեսակի բենզինով լցված 22 վագոն։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է այն փաստը, որ Ադրբեջանից դեպի Հայաստան նավթամթերքով բեռնված գնացք է ուղևորվել։

Starting December 23, Azerbaijani-imported gasoline will be sold at Ran Oil fuel stations in Armenia, according to Karen Hayriyan, director of Mega Trade, as reported by Factor.am.
Ran Oil is owned by Mega Trade, which is part of the Sil Concern group belonging to the family of MP Khachatur Sukiasyan from the ruling Civil Contract party.
“We believe customers can start buying the fuel tomorrow. The product will be offered in our Ran Oil retail network. Our clients will feel the price difference in their pockets. We plan to sell the premium-grade fuel at 440 AMD per liter, while the current market average is 520 AMD,” Hayriyan said, noting that affordable pricing is possible at this stage.
Mega Trade imported 600 tons of gasoline from Azerbaijan—22 rail tankers in total. Another company has also imported Azerbaijani fuel, but its name has not yet been disclosed.
Regarding how importers knew this opportunity was available, Hayriyan explained: “We purchased the fuel through an international reseller. We signed the contract with them, but yes, the origin is Azerbaijani.”
He emphasized that the import of Azerbaijani gasoline will be ongoing.
The fuel was transported through Georgia. According to Hayriyan, this time the Georgian government did not impose a transit fee. There is currently no clarity about future charges, but Armenia’s government is actively negotiating to keep fuel prices affordable for citizens.
At the moment, there is no fixed transit fee. As far as I know, the government is negotiating to secure terms that will allow continued affordable imports,” he said.
This fuel delivery follows the November 28 agreement in Gabala between Azerbaijani Deputy PM Shahin Mustafayev and Armenian Deputy PM Mher Grigoryan, under which 22 tankers of AI-95 gasoline produced by SOCAR were shipped to Armenia. Prime Minister Nikol Pashinyan welcomed the arrival of the fuel train from Azerbaijan.
Edmon Marukyan, leader of the Bright Armenia party, criticized the move, writing on Facebook that “by purchasing fuel from Baku, Armenia is directly funding the Azerbaijani armed forces.