Քաղաքաշինության կոմիտեն սահմանել է մթնոլորտային օդի վրա ազդեցության նվազեցման նոր պահանջներ:
Դրանք առաջիկայում կհրապարակվեն հարթակում և կմտնեն գործողության մեջ, հայտնում է Քաղաքաշինության կոմիտեն։
Կոմիտեն նշել է, որ նոր դրույթները նախատեսում են ավելի արդյունավետ միջոցառումներ շրջակա միջավայրի պահպանման համար՝ հիմնված արդի տեխնոլոգիաների կիրառման վրա շինարարական աշխատանքների բոլոր փուլերում։ Մասնավորապես, շինարարության ամբողջ ընթացքը պետք է ուղեկցվի շինհրապարակի արտանետումների վերահսկմամբ՝ իրականացնելով փոշենստեցման գործողություններ և օգտագործելով ցածր արտանետումներով ու փոշեճնշիչ սարքավորումներ։
Նոր նորմերը մանրամասն նկարագրում են օդի մաքրման համակարգերի կիրառման պայմանները, որոնց թվում են փոշեորսիչները, փոշեճնշիչ սարքերը և ջրային մառախուղ ստեղծող միջոցները։ Դրանցից բացի, սահմանվել է նաև պարտադիր պահանջ՝ շինհրապարակի կահավորումն ապահովել օդի որակի մոնիթորինգային սարքավորումներով։
Շինհրապարակի կազմակերպման ժամանակ սահմանվել է դրույթ, ըստ որի ժամանակավոր ճանապարհները պետք է պատված լինեն բետոնով կամ այլ ամուր ծածկույթներով, իսկ մնացած հողածածկ մակերեսները՝ խճով, ինչը կանխելու է փոշու առաջացումը ճանապարհային և հողային մակերեսներից։
Նորմերում ամրագրված են նաև պահանջներ, որոնք վերաբերում են շինհրապարակի պատշաճ կահավորմանը, կանոնավոր մաքրմանը, փոշեպաշտպան պատնեշների ու ցանցերի կիրառմանը, ինչպես նաև նյութերի փոխադրման ու պահպանման կանոններին։
Շինարարության ընթացքում առաջացող փոշու և ծխի կառավարման միջոցառումների ամրագրումը շինարարական նորմերում հնարավորություն է տվել կանխել ինչպես Երևանում, այնպես էլ հանրապետության տարածքում իրականացվող ինտենսիվ շինարարության բացասական ազդեցությունը մթնոլորտային օդի վրա՝ դրանով նվազեցնելով շինարարության դերը օդի աղտոտվածության խնդիրներում։
«Շինարարական արտադրության կազմակերպում» նորմերի նոր տարբերակի մշակումը ընդգրկված է եղել Քաղաքաշինության կոմիտեի համակարգմամբ ձևավորված և արդիականացվող նորմերի տարեկան ցանկում։ Այն հետագայում ներառվել է նաև ՀՀ Կառավարության կողմից հաստատված «Մթնոլորտային օդի պահպանության բնագավառում 2025-2030 թվականների համալիր միջոցառումների ծրագիր» որոշման մեջ։

Armenia has introduced new construction norms aimed at reducing the impact on ambient air quality, according to the Urban Development Committee.
The updated standards will soon be published on the platform and will take effect shortly, the Committee announced.
These new provisions call for more effective environmental protection measures during construction, based on the application of modern technologies across all project phases. Specifically, construction sites must implement emission control strategies such as dust suppression and the use of low-emission machinery and dust-reducing equipment.
The norms detail the conditions for using air purification systems, including dust collectors, suppression devices, and equipment that generates water mist. Additionally, the regulations require construction sites to be equipped with air quality monitoring instruments.
One of the provisions mandates that temporary roads within construction sites must be paved with concrete or other durable materials. Exposed soil surfaces must be covered with gravel to prevent dust from being generated by vehicles and wind.
The updated norms also include requirements for proper site arrangement, regular cleaning, the use of dust barriers and nets, and clear rules for transporting and storing construction materials.
By formally regulating dust and smoke control measures in construction norms, Armenia aims to mitigate the negative environmental impact of intensive construction activities both in Yerevan and across the country, helping reduce the sector’s contribution to air pollution.
The updated version of the “Organization of Construction Production” norms is part of the annual list of revised standards coordinated by the Urban Development Committee. It is also included in the Armenian Government’s decision on the “2025–2030 Comprehensive Program of Measures for Air Quality Protection.”