Turkish Airlinesավիաընկերությունը 2026 թվականից կանոնավոր չվերթեր կիրականացնի Ստամբուլից Երևան: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը:
«Turkish Airlines-ը 2026 թվականի մարտի 11–ից կսկսի ամենօրյա կանոնավոր չվերթերը Ստամբուլ–Երևան-Ստամբուլ երթուղով»,–գրել է Քըլըչը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ թուրքական ազգային ավիափոխադրողը ծրագրում է թռիչքներ դեպի Երևանի ուղղությամբ։ Այդ մասին տեղեկացրել էին ընկերության ներկայացուցիչները։ Դրանից հետո ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հաստատել էր այդ լուրը՝ նշելով, որ հստակ մեկնարկի ժամկետներ դեռևս հայտնի չեն եղել։
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան, իսկ 1993 թվականից Անկարան փակել է սահմանը։
Երևանը և Անկարան 2021 թվականի դեկտեմբերին ազդարարել են, որ պատրաստ են գործնական քայլերով առաջ շարժվել հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհով։ Դրա շրջանակում երկու կողմերն էլ հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակել՝ Անկարան՝ Վաշինգտոնում իր նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչին, իսկ Հայաստանը՝ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանին։ 2022 թվականի հուլիսին Վիեննայում կողմերը պայմանավորվել են բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար, ինչպես նաև սկսել բեռների ուղիղ ավիափոխադրումներ, սակայն այդ պայմանավորվածությունները դեռ չեն իրագործվել։
2025 թվականի սեպտեմբերին Սերդար Քըլըչը այցելել է Հայաստան։ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ կողմերը քննարկել են 2022 թվականի հուլիսի 1-ի հանդիպման արդյունքում սահմանահատումների շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման ընթացքը, և հատուկ ներկայացուցիչները համաձայնել են արագացնել այդ գործընթացը։

23 Декабрь 2025 - 07:09 AMT
С 2026 года авиакомпания «Turkish Airlines» планирует начать выполнение регулярных рейсов из Стамбула в Ереван.
Как сообщил специальный представитель Турции по нормализации отношений с Арменией Сердар Кылыч, ежедневные регулярные рейсы Стамбул–Ереван–Стамбул стартуют 11 марта 2026 года, передаёт «Sputnik Армения».
Ранее стало известно, что национальный перевозчик Турции намерен открыть рейсы в направлении Еревана. Об этом сообщили представители авиакомпании. Позднее председатель постоянной комиссии НС Армении по внешним связям Саркис Ханданян подтвердил эту информацию, уточнив, что точные сроки начала полётов пока неизвестны.
Между Арменией и Турцией отсутствуют дипломатические отношения, а граница со стороны Анкары остаётся закрытой с 1993 года.
Ереван и Анкара в декабре 2021 года заявили о готовности к нормализации отношений и практическим шагам в этом направлении. В рамках этого процесса стороны назначили специальных представителей: Турция — бывшего посла в США Сердара Кылыча, Армения — вице-спикера парламента Рубена Рубиняна. В июле 2022 года в Вене стороны договорились об открытии границы для граждан третьих стран и начале прямых грузовых перевозок, однако эти договорённости до сих пор не реализованы.
В сентябре 2025 года Сердар Кылыч посетил Армению. МИД РА сообщил, что стороны обсудили выполнение договорённостей, достигнутых 1 июля 2022 года по вопросам пересечения границы, и выразили готовность ускорить этот процесс.