Turkish Airlinesավիաընկերությունը 2026 թվականից կանոնավոր չվերթեր կիրականացնի Ստամբուլից Երևան: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցով Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը:
«Turkish Airlines-ը 2026 թվականի մարտի 11–ից կսկսի ամենօրյա կանոնավոր չվերթերը Ստամբուլ–Երևան-Ստամբուլ երթուղով»,–գրել է Քըլըչը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ թուրքական ազգային ավիափոխադրողը ծրագրում է թռիչքներ դեպի Երևանի ուղղությամբ։ Այդ մասին տեղեկացրել էին ընկերության ներկայացուցիչները։ Դրանից հետո ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հաստատել էր այդ լուրը՝ նշելով, որ հստակ մեկնարկի ժամկետներ դեռևս հայտնի չեն եղել։
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան, իսկ 1993 թվականից Անկարան փակել է սահմանը։
Երևանը և Անկարան 2021 թվականի դեկտեմբերին ազդարարել են, որ պատրաստ են գործնական քայլերով առաջ շարժվել հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհով։ Դրա շրջանակում երկու կողմերն էլ հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակել՝ Անկարան՝ Վաշինգտոնում իր նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչին, իսկ Հայաստանը՝ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանին։ 2022 թվականի հուլիսին Վիեննայում կողմերը պայմանավորվել են բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար, ինչպես նաև սկսել բեռների ուղիղ ավիափոխադրումներ, սակայն այդ պայմանավորվածությունները դեռ չեն իրագործվել։
2025 թվականի սեպտեմբերին Սերդար Քըլըչը այցելել է Հայաստան։ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ կողմերը քննարկել են 2022 թվականի հուլիսի 1-ի հանդիպման արդյունքում սահմանահատումների շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման ընթացքը, և հատուկ ներկայացուցիչները համաձայնել են արագացնել այդ գործընթացը։

23 December 2025 - 07:08 AMT
The airline will launch daily flights between Istanbul and Yerevan beginning March 11, 2026, according to Serdar Kılıç, Turkey’s special envoy for normalization talks with Armenia, as reported by Sputnik Armenia.
Earlier reports indicated that the Turkish national carrier was planning to establish a route to Yerevan, a development confirmed by Armenian Parliament Foreign Affairs Committee Chair Sargis Khandanyan, though the exact start date was previously unknown.
Armenia and Turkey have no diplomatic relations, and Ankara has kept the land border closed since 1993.
Yerevan and Ankara declared in December 2021 their readiness to take practical steps toward normalization. Both sides appointed special envoys: Turkey named its former ambassador to Washington, Serdar Kılıç, and Armenia appointed Ruben Rubinyan, Deputy Speaker of the National Assembly. In July 2022, the two sides agreed in Vienna to open the border to third-country nationals and begin direct cargo transportation, but these agreements have yet to be implemented.
In September 2025, Kılıç visited Armenia. According to the Armenian Foreign Ministry, the sides discussed progress on implementing the July 2022 agreements and agreed to accelerate the process.