Սիրիայի Հալեպ քաղաքում դեկտեմբերի 22-ին տեղի ունեցած բախումներից հետո իրավիճակը ներկայում խաղաղ է, և տեղի հայ բնակչության շրջանում տուժածներ չկան։ Այդ մասին հայտնել է Բերիո Հայոց թեմի խոսնակ, Սիրիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Մարիա Գաբրիելյանը՝ ներկայացնելով Հալեպում տիրող իրավիճակի ընդհանուր պատկերը, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
Գաբրիելյանի խոսքով՝ բախումները բռնկվել են կեսօրին և շարունակվել մինչև ուշ գիշեր։
«Այդուհանդերձ, կեսգիշերից հետո իրադրությունն ամբողջովին խաղաղ էր։ Հիմա վիճակը հանդարտ է, խանութները բաց են և մարդիկ սովորական կյանքով շարունակում են ապրել»,-նշել է Գաբրիելյանը։
Նա հավելել է, որ ստեղծված լարվածության պայմաններում Հալեպի նահանգապետը որոշում է կայացրել հայտարարել արձակուրդ՝ դեկտեմբերի 23-ին դպրոցներն ու պետական կառույցները փակ են։
«Հայ համայնքում տուժածներ չկան՝ չնայած, որ քրդական շրջանները շատ մոտ են մեր շրջաններին»,-մանրամասնել է Բերիո Հայոց թեմի խոսնակը։
Դեկտեմբերի 22-ին քրդերի գլխավորած «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» և կառավարական ուժերի միջև տեղի ունեցած բախումներից հետո կողմերը հրադադարի համաձայնության են եկել։ Հայտնի էր նաև, որ ՍԴՈւ ստորաբաժանումների կողմից քաղաքային թաղամասերում խաղաղ բնակիչների վրա իրականացված հարձակումների հետևանքով զոհվել են մայր ու երեխա, իսկ վիրավորվել է 15 քաղաքացի։

После вооружённых столкновений 22 декабря в сирийском городе Aлеппо между курдскими и правительственными силами обстановка стабилизировалась. Среди армянской общины пострадавших нет, сообщила пресс-секретарь Армянского прелатства Алеппо, бывший депутат парламента Сирии Мария Габриелян, передаёт «Арменпресс».
По её словам, столкновения начались днём и продолжались до глубокой ночи.
«Тем не менее, после полуночи обстановка полностью нормализовалась. Сейчас всё спокойно, магазины работают, люди живут обычной жизнью», — рассказала Габриелян.
Из-за напряжённой ситуации губернатор Алеппо распорядился объявить 23 декабря выходным днём — школы и госучреждения были закрыты.
«В армянской общине пострадавших нет, несмотря на то, что курдские районы расположены очень близко к нашим», — добавила она.
Напомним, что после столкновений между возглавляемыми курдами силами «Демократических сил Сирии» (СДС) и правительственными войсками стороны достигли соглашения о прекращении огня. Ранее сообщалось, что в результате атак подразделений СДС на мирных жителей в жилых кварталах погибли мать и ребёнок, ещё 15 человек получили ранения.