Սիրիայի Հալեպ քաղաքում դեկտեմբերի 22-ին տեղի ունեցած բախումներից հետո իրավիճակը ներկայում խաղաղ է, և տեղի հայ բնակչության շրջանում տուժածներ չկան։ Այդ մասին հայտնել է Բերիո Հայոց թեմի խոսնակ, Սիրիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Մարիա Գաբրիելյանը՝ ներկայացնելով Հալեպում տիրող իրավիճակի ընդհանուր պատկերը, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
Գաբրիելյանի խոսքով՝ բախումները բռնկվել են կեսօրին և շարունակվել մինչև ուշ գիշեր։
«Այդուհանդերձ, կեսգիշերից հետո իրադրությունն ամբողջովին խաղաղ էր։ Հիմա վիճակը հանդարտ է, խանութները բաց են և մարդիկ սովորական կյանքով շարունակում են ապրել»,-նշել է Գաբրիելյանը։
Նա հավելել է, որ ստեղծված լարվածության պայմաններում Հալեպի նահանգապետը որոշում է կայացրել հայտարարել արձակուրդ՝ դեկտեմբերի 23-ին դպրոցներն ու պետական կառույցները փակ են։
«Հայ համայնքում տուժածներ չկան՝ չնայած, որ քրդական շրջանները շատ մոտ են մեր շրջաններին»,-մանրամասնել է Բերիո Հայոց թեմի խոսնակը։
Դեկտեմբերի 22-ին քրդերի գլխավորած «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» և կառավարական ուժերի միջև տեղի ունեցած բախումներից հետո կողմերը հրադադարի համաձայնության են եկել։ Հայտնի էր նաև, որ ՍԴՈւ ստորաբաժանումների կողմից քաղաքային թաղամասերում խաղաղ բնակիչների վրա իրականացված հարձակումների հետևանքով զոհվել են մայր ու երեխա, իսկ վիրավորվել է 15 քաղաքացի։

After the December 22 clashes in the Syrian city of Aleppo between Kurdish and government forces, the situation has returned to calm, with no Armenian casualties reported. This was confirmed by Maria Gabrielian, spokesperson for the Armenian Prelacy of Aleppo and a former member of the Syrian Parliament, according to Armenpress.
Gabrielian stated that the clashes began at noon and continued late into the night.
“However, after midnight, the situation was completely calm. Things are now peaceful. Shops are open, and life has resumed its usual course,” she said.
In light of the tensions, the governor of Aleppo declared December 23 a public holiday, closing schools and government offices.
“There are no victims among the Armenian community, even though the Kurdish neighborhoods are located very close to ours,” Gabrielian added.
The clashes involved the Kurdish-led Syrian Democratic Forces (SDF) and government troops. A ceasefire was reached following the violence. Reports stated that SDF units had targeted civilians in urban areas, resulting in the deaths of a mother and child and injuring 15 others.