«Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի համապատասխան որոշմամբ սահմանվել է հակագնագցման տուրք ԵԱՏՄ տարածք ներմուծվող՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ծագում ունեցող և ԵԱՏՄ ԱՏԳ ԱԱ 8545 11 002 0 ծածկագրին դասվող 520 մմ-ից ավելի, բայց ոչ ավելի, քան 650 մմ տրամագծով շրջանաձև լայնական հատույթով կամ այլ լայնական հատույթով 2700 սմ2-ից ավելի, բայց ոչ ավելի, քան 3300 սմ2 մակերեսով վառարաններում օգտագործվող գրաֆիտացված էլեկտրոդների նկատմամբ:
Միաժամանակ, որոշմամբ նախատեսվել է, որ Հայաստանը կարող է այս ապրանքը ներմուծել տարեկան մինչև 700 տոննայի չափով՝ առանց այդ տուրքի վճարման»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Տրված արտոնությունը կգործի հինգ տարի և կկիրառվի միայն այն տնտեսվարողների համար, ովքեր նշված ապրանքը ներմուծելիս կունենան ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից տրամադրված եզրակացություն, որը կհաստատի ներմուծման նպատակային նշանակությունը։

Согласно решению Коллегии Евразийской экономической комиссии, на графитированные электроды китайского происхождения, классифицируемые по коду ЕАЭС 8545 11 002 0 и используемые в печах, установлена антидемпинговая пошлина. Речь идёт об электродах с диаметром более 520 мм, но не превышающим 650 мм, и с площадью поперечного сечения более 2700 см², но не более 3300 см².
Однако решением предусмотрено, что Армения сможет ввозить данную продукцию в объёме до 700 тонн в год без уплаты пошлины.
Льгота действует пять лет и распространяется только на те хозяйствующие субъекты, которые при импорте предоставят заключение Министерства экономики Армении, подтверждающее целевое назначение продукции.