«Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի համապատասխան որոշմամբ սահմանվել է հակագնագցման տուրք ԵԱՏՄ տարածք ներմուծվող՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ծագում ունեցող և ԵԱՏՄ ԱՏԳ ԱԱ 8545 11 002 0 ծածկագրին դասվող 520 մմ-ից ավելի, բայց ոչ ավելի, քան 650 մմ տրամագծով շրջանաձև լայնական հատույթով կամ այլ լայնական հատույթով 2700 սմ2-ից ավելի, բայց ոչ ավելի, քան 3300 սմ2 մակերեսով վառարաններում օգտագործվող գրաֆիտացված էլեկտրոդների նկատմամբ:
Միաժամանակ, որոշմամբ նախատեսվել է, որ Հայաստանը կարող է այս ապրանքը ներմուծել տարեկան մինչև 700 տոննայի չափով՝ առանց այդ տուրքի վճարման»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Տրված արտոնությունը կգործի հինգ տարի և կկիրառվի միայն այն տնտեսվարողների համար, ովքեր նշված ապրանքը ներմուծելիս կունենան ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից տրամադրված եզրակացություն, որը կհաստատի ներմուծման նպատակային նշանակությունը։

According to a decision by the Eurasian Economic Commission Board, an anti-dumping duty has been imposed on certain graphite electrodes originating from China and imported into the Eurasian Economic Union (EAEU).
The duty applies to electrodes with a diameter over 520 mm but no more than 650 mm and a cross-sectional area between 2700 cm² and 3300 cm², used in furnaces and classified under EAEU code 8545 11 002 0.
However, Armenia has been granted an exemption, allowing it to import up to 700 tons of these electrodes annually without paying the duty. The exemption will be valid for five years.
It applies only to economic operators who obtain a special certificate from the Armenian Ministry of Economy confirming the intended use of the imported product.