Մետրոպոլիտենի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման համար նախատեսված ֆինանսական միջոցների մի մասն օգտագործվել է 45 նոր տրոլեյբուսի ձեռքբերման նպատակով։ Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Երևանի ավագանու նիստում ասել է, որ «Աջափնյակ» կայարանի նախագիծը մեր նորանկախ շրջանի ամենաբարդ ենթակառուցվածքային նախաձեռնություններից է և դասվում է 5-րդ ռիսկայնության կարգում։ Ըստ նրա՝ միայն դրա փորձաքննությունը տևել է մոտ մեկ տարի, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Աննա Ավետիսյանը նշել է, որ 2025 թվականի բյուջեով ի սկզբանե այս նախագծի համար նախատեսված էր 9.6 միլիարդ դրամ, սակայն ճշգրտումներից հետո գումարը կրճատվել է մինչև 1.6 միլիարդ, իսկ 2026 թվականի բյուջեով քաղաքապետարանը նախատեսում է հատկացնել ևս 2 միլիարդ դրամ։
Ավինյանը պարզաբանել է, որ այդ միջոցների զգալի մասը ուղղվել է տրանսպորտային ոլորտի արդիականացմանը՝ մասնավորապես՝ 45 նոր 12 մետրանոց տրոլեյբուսի գնմանը։
«Քանի որ տրանսպորտային ոլորտի զարգացման համար գումարներ էին, դրանց էական մասն ուղղվել է 45 տրոլեյբուսի գնմանը։ Հաջորդ տարի ապրիլ-մայիսին կունենանք 45 նոր տրոլեյբուս Երևանում։
Ինչ վերաբերում է հաջորդ տարվա գումարին, դրա տրամաբանությունը հետևյալն է. անհրաժեշտ է կառավարության առանձին որոշում՝ մետրոպոլիտենի կառուցման մրցույթի շրջանակներում հատուկ պայմաններ ավելացնելու համար, քանի որ ծավալը շատ մեծ է, և ստանդարտ ընթացակարգով կոշտ կառավարման խնդիր կլինի կոռուպցիայի կանխարգելման տեսանկյունից։ 2 միլիարդը նախատեսված է առաջին հերթին տեխնիկական վերահսկողի մրցույթի և որոշ չափով այլ գործառույթների իրականացման համար»,–ասել է Ավինյանը։
Քաղաքապետը նաև նշել է, որ նախատեսվում է մետրոպոլիտենի նոր հանգույցի կառուցում, որը, ըստ հաշվարկների, կբերի ուղևորահոսքի 22–25 տոկոս աճի։
Սեպտեմբերի 18–ին Ավինյանը հայտարարել էր, որ «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման ծրագիրը անցել է բոլոր անհրաժեշտ փորձաքննությունները, և շինարարական աշխատանքները կարող են սկսվել 2026-ին։ Երևանի մետրոյի զարգացման ու նոր կայարանի կառուցման նախագիծ մշակելու մասին քաղաքապետարանը հայտարարել է դեռևս 2018–ին։

Мэр Еревана Тигран Авинян сообщил, что часть средств, изначально предназначенных для строительства станции метро «Ачапняк», была направлена на покупку 45 новых троллейбусов.
По его словам, этот проект является одной из самых сложных инфраструктурных инициатив новейшего времени и отнесён к пятой категории риска. Авинян добавил, что только экспертиза проекта заняла около года, передаёт «Пастинфо».
Член фракции «Мать Армения» Анна Аветисян указала, что в бюджете на 2025 год изначально было предусмотрено 9,6 млрд драмов, но после корректировок сумма уменьшилась до 1,6 млрд. В проекте бюджета на 2026 год предусмотрено ещё 2 млрд драмов.
Авинян пояснил, что значительная часть этих средств пошла на модернизацию транспортной системы, в частности, на закупку 45 новых 12-метровых троллейбусов.
«Так как средства были выделены на транспорт, большая их часть направлена на покупку троллейбусов. В апреле-мае следующего года мы получим 45 новых троллейбусов для Еревана», — сказал мэр.
Что касается следующего года, он уточнил: «Эти 2 миллиарда драмов в первую очередь пойдут на проведение тендера по выбору технического надзора и частично — на другие функции. Для строительства станции потребуется отдельное постановление правительства о введении специальных условий тендера, так как стандартная процедура не подходит для проекта такого масштаба — с точки зрения антикоррупционного контроля».
Мэр также отметил, что новая станция метро, по расчётам, увеличит пассажиропоток на 22–25%.
18 сентября Авинян заявил, что проект прошёл все необходимые экспертизы и строительство может начаться в 2026 году. О намерении построить новую станцию метро мэрия Еревана объявила ещё в 2018 году.