23 Դեկտեմբեր 2025 - 14:13 AMT
Երևանի ավագանու դեկտեմբերի 23-ի նիստում քննարկվել է 2026 թվականի բյուջեի նախագիծը, որի շրջանակում ասֆալտապատման ընթացիկ աշխատանքների համար կտրամադրվի 2 մլրդ 615 մլն դրամ։ Բացի այդ, Իսակով-Արշակունյաց պողոտայի կառուցման համար կհատկացվի ավելի քան 7 մլրդ 521 մլն դրամ։
Նախագծով փողոցների միջին նորոգման նպատակով կտրամադրվի 1 մլրդ 677 մլն դրամ։ Սարալանջ-Ավետիսյան-Փափազյան փողոցների հատման խաչմերուկի հիմնանորոգման համար հատկացումը կկազմի մոտ 337 մլն դրամ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Մայրաքաղաքի ճանապարհային բարելավման շրջանակում շարունակվելու են Նուբարաշենի վերջնամասում փլուզված հատվածի վերականգնման աշխատանքները։ Կիևյան և Լամբադա կամուրջների հիմնանորոգման համար կտրամադրվի 965 մլն դրամ։
Մայրուղիների, թեքահարթակների և եզրաքարերի կառուցման, վերակառուցման ու վերականգնման համար բյուջեով նախատեսվել է 1 մլրդ 125 մլն դրամ։ Այդ ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է վերանորոգել նաև Ամիրյան փողոցի մայթերը։

На заседании ереванского городского совета 23 декабря был обсужден проект бюджета на 2026 год, в котором предусмотрено значительное финансирование дорожных работ.
На текущие работы по асфальтированию выделяется 2 млрд 615 млн драмов. Более 7 млрд 521 млн драмов направят на строительство проспекта Исаков–Аршакуняц.
Также предусмотрено 1 млрд 677 млн драмов на средний ремонт улиц. На капитальный ремонт перекрестка Сараландж–Аветисян–Папазян будет выделено около 337 млн драмов, сообщает «Арменпресс».
В рамках улучшения дорожной инфраструктуры столицы продолжатся восстановительные работы на обрушенном участке в конце Нубарашена. На капитальный ремонт мостов Киевян и Ламбада запланировано 965 млн драмов.
На строительство, реконструкцию и восстановление магистралей, пандусов и бордюров в бюджете заложено 1 млрд 125 млн драмов. В рамках этой программы планируется также отремонтировать тротуары на улице Амирян.