23 Դեկտեմբեր 2025 - 14:13 AMT
Երևանի ավագանու դեկտեմբերի 23-ի նիստում քննարկվել է 2026 թվականի բյուջեի նախագիծը, որի շրջանակում ասֆալտապատման ընթացիկ աշխատանքների համար կտրամադրվի 2 մլրդ 615 մլն դրամ։ Բացի այդ, Իսակով-Արշակունյաց պողոտայի կառուցման համար կհատկացվի ավելի քան 7 մլրդ 521 մլն դրամ։
Նախագծով փողոցների միջին նորոգման նպատակով կտրամադրվի 1 մլրդ 677 մլն դրամ։ Սարալանջ-Ավետիսյան-Փափազյան փողոցների հատման խաչմերուկի հիմնանորոգման համար հատկացումը կկազմի մոտ 337 մլն դրամ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Մայրաքաղաքի ճանապարհային բարելավման շրջանակում շարունակվելու են Նուբարաշենի վերջնամասում փլուզված հատվածի վերականգնման աշխատանքները։ Կիևյան և Լամբադա կամուրջների հիմնանորոգման համար կտրամադրվի 965 մլն դրամ։
Մայրուղիների, թեքահարթակների և եզրաքարերի կառուցման, վերակառուցման ու վերականգնման համար բյուջեով նախատեսվել է 1 մլրդ 125 մլն դրամ։ Այդ ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է վերանորոգել նաև Ամիրյան փողոցի մայթերը։

During the December 23 session of the Yerevan City Council, the draft 2026 budget was discussed, outlining major allocations for roadworks and infrastructure.
A total of 2.615 billion drams will be allocated for ongoing asphalt paving projects. Additionally, more than 7.521 billion drams have been earmarked for the construction of the Isakov-Arshakunyats Avenue.
The project includes 1.677 billion drams for medium-level street repairs. The overhaul of the Saralanj-Avetisyan-Papazyan intersection is budgeted at approximately 337 million drams, according to Armenpress.
Restoration of the collapsed section at the end of Nubarashen will continue as part of the city’s broader road improvement agenda. Meanwhile, 965 million drams have been set aside for the renovation of Kievyan and Lambada bridges.
For the construction, reconstruction, and repair of highways, ramps, and curbstones, the budget allocates 1.125 billion drams. This programwill also include the renovation of sidewalks on Amiryan Street.