24 Դեկտեմբեր 2025 - 08:27 AMT
Ադրբեջանից Հայաստան բենզին ներկրած երկրորդ ընկերությունը եղել է «Շիշա ուորլդ» ՍՊԸ-ն։ Այդ մասին հայտնել են Պետական եկամուտների կոմիտեից, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի համաձայն, ընկերությունը հիմնադրվել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 20-ին։ Միակ բաժնետերը Սամվել Մկրտչյանն է։
Նշվում է, որ ընկերության հետ կապ հաստատել չի հաջողվել։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանական բենզին ներկրող մյուս ընկերությունը «Մեգա Թրեյդն» է, որը ՀՀ ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին պատկանող «Սիլ կոնցեռնի» կազմում է։
«Մեգա Թրեյդն» Ադրբեջանից 600 տոննա բենզին է ներկրել։ Ընդհանուր ՀՀ է ներմուծվել 22 վագոն բենզին։ Սուքիասյանների «Մեգա Թրեյդ» ընկերությանը պատկանող «Ran oil» բենզալցակայաններում երեկվանից լիտրը 430 դրամով արդեն վաճառվում է ադրբեջանական «Պրեմիում» տեսակի բենզինը։

The second company that imported gasoline from Azerbaijan into Armenia was “Shisha World” LLC, the State Revenue Committee has said, Factor.am reports.
According to the State Register of Legal Entities, the company was founded on December 20, 2022. Its sole shareholder is Samvel Mkrtchyan.
It is noted that attempts to establish contact with the company were unsuccessful.
Earlier, it became known that the other company importing Azerbaijani gasoline is Mega Trade, which is part of the Sil Concern group owned by the family of National Assembly Civil Contract faction MP and major businessman Khachatur Sukiasyan.
Mega Trade imported 600 tons of gasoline from Azerbaijan. In total, 22 rail wagons of gasoline were imported into Armenia. Azerbaijani Premium gasoline has been sold since yesterday at 430 drams per liter at Ran Oil gas stations owned by the Sukiasyans’ Mega Trade company.