24 Դեկտեմբեր 2025 - 08:53 AMT
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը ընդունել է Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատան գյուղատնտեսական հարցերով (USDA) առևտրային ներկայացուցիչ Ռիշան Չաուդհրիին, Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանատան գյուղատնտեսական հարցերով (USDA) ավագ մասնագետ Դեմնա Ձիրկվաձեին և Վաշինգտոնում ԱՄՆ գյուղդեպարտամենտի (USDA) աշխատակից, Հայաստանին և Վրաստանին ցուցաբերվող օժանդակության նախագծերի կառավարմամբ զբաղվող Բեն Քեյրնին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանից ԱՄՆ գյուղատնտեսական մթերքների, հատկապես անասնաբուժական և բուսասանիտարական ծագման արտադրանքի b>արտահանմանն առնչվող հարցերը, ինչպես նաև լաբորատոր հնարավորությունների զարգացմանը, համակարգերի թվայնացմանը և ապրանքների հետագծելիությանն ուղղված նախաձեռնությունները։
Ռիշան Չաուդհրին ընդգծել է, որ ԱՄՆ գյուղդեպարտամենտը պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին նշված ոլորտներում ի հայտ եկած և հնարավոր խնդիրների լուծման գործընթացում։
ՍԱՏՄ ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը հյուրերին տեղեկացրել է, որ Հայաստանը սկսել է «ePhyto» ծրագրին միանալու նախապատրաստական աշխատանքները, և արդեն նախատեսվել է, որ համակարգը կգործարկվի 2026 թվականին, ինչը հայ արտադրողների համար էապես դյուրին է դարձնելու դեպի ԱՄՆ գյուղմթերքների արտահանման ընթացքը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են խորացնել երկու երկրների լիազոր մարմինների միջև համագործակցությունը, որը միաժամանակ նպաստել է շուկայի բազմակողմանի զարգացմանը և արտահանման հնարավորությունների ընդլայնմանը։

24 Декабрь 2025 - 09:15 AMT
Руководитель Службы безопасности пищевых продуктов Армении Тигран Петросян принял торгового представителя по сельскому хозяйству (USDA) посольства США в Анкаре Ришана Чаудхри, старшего специалиста по сельскому хозяйству (USDA) посольства США в Грузии Демну Дзирквадзе, а также сотрудника Министерства сельского хозяйства США Бена Кэрни, занимающегося управлением проектами поддержки Армении и Грузии из Вашингтона.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с экспортом сельскохозяйственной продукции из Армении в Соединенные Штаты, в частности продукции ветеринарного и фитосанитарного происхождения, а также инициативы по развитию лабораторных возможностей, цифровизации систем и обеспечению прослеживаемости товаров.
Ришан Чаудхри подчеркнул, что Министерство сельского хозяйства США готово оказывать содействие Службе безопасности пищевых продуктов Республики Армения в процессе решения выявленных и возможных проблем в указанных сферах.
Руководитель Службы безопасности пищевых продуктов Тигран Петросян сообщил, что Армения начала подготовительные работы по присоединению к программе ePhyto, и уже предусмотрено, что система будет запущена в 2026 году, что существенно упростит процесс экспорта армянской сельхозпродукции в США.
По итогам встречи стороны договорились углублять сотрудничество между уполномоченными органами двух стран, что будет способствовать многоплановому развитию рынков и расширению экспортных возможностей.