24 Դեկտեմբեր 2025 - 08:53 AMT
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը ընդունել է Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատան գյուղատնտեսական հարցերով (USDA) առևտրային ներկայացուցիչ Ռիշան Չաուդհրիին, Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանատան գյուղատնտեսական հարցերով (USDA) ավագ մասնագետ Դեմնա Ձիրկվաձեին և Վաշինգտոնում ԱՄՆ գյուղդեպարտամենտի (USDA) աշխատակից, Հայաստանին և Վրաստանին ցուցաբերվող օժանդակության նախագծերի կառավարմամբ զբաղվող Բեն Քեյրնին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանից ԱՄՆ գյուղատնտեսական մթերքների, հատկապես անասնաբուժական և բուսասանիտարական ծագման արտադրանքի b>արտահանմանն առնչվող հարցերը, ինչպես նաև լաբորատոր հնարավորությունների զարգացմանը, համակարգերի թվայնացմանը և ապրանքների հետագծելիությանն ուղղված նախաձեռնությունները։
Ռիշան Չաուդհրին ընդգծել է, որ ԱՄՆ գյուղդեպարտամենտը պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին նշված ոլորտներում ի հայտ եկած և հնարավոր խնդիրների լուծման գործընթացում։
ՍԱՏՄ ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը հյուրերին տեղեկացրել է, որ Հայաստանը սկսել է «ePhyto» ծրագրին միանալու նախապատրաստական աշխատանքները, և արդեն նախատեսվել է, որ համակարգը կգործարկվի 2026 թվականին, ինչը հայ արտադրողների համար էապես դյուրին է դարձնելու դեպի ԱՄՆ գյուղմթերքների արտահանման ընթացքը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են խորացնել երկու երկրների լիազոր մարմինների միջև համագործակցությունը, որը միաժամանակ նպաստել է շուկայի բազմակողմանի զարգացմանը և արտահանման հնարավորությունների ընդլայնմանը։

Head of the Food Safety Inspectorate of Armenia Tigran Petrosyan met with U.S. Department of Agriculture (USDA) Trade Representative at the U.S. Embassy in Ankara Rishan Choudhri, senior USDA specialist at the U.S. Embassy in Georgia Demna Dzirqvadze, and USDA official Ben Cairney, who manages assistance projects for Armenia and Georgia from Washington.
During the meeting, the sides discussed issues related to the export of agricultural products from Armenia to the United States, particularly products of veterinary and phytosanitary origin, as well as initiatives aimed at developing laboratory capacities, digitalizing systems, and ensuring product traceability.
Rishan Choudhri emphasized that the U.S. Department of Agriculture is ready to support Armenia’s Food Safety Inspectorate in addressing existing and potential challenges in these areas.
Food Safety Inspectorate head Tigran Petrosyan informed the guests that Armenia has begun preparatory work to join the ePhyto program and that the system is planned to be launched in 2026, which will significantly facilitate the export process of Armenian agricultural products to the United States.
At the conclusion of the meeting, the parties agreed to deepen cooperation between the authorized bodies of the two countries, which is expected to contribute to diversified market development and the expansion of export opportunities.