24 Դեկտեմբեր 2025 - 10:27 AMT
Համաշխարհային բանկի Գործադիր տնօրենների խորհուրդն հաստատել է 250 միլիոն դոլարի ֆինանսավորում՝ աջակցելու «Հայաստանում բնակարանային աջակցության և հիփոթեքային շուկայի զարգացման ծրագրին»։
Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակը հայտնել է, որ այս գործառնության նպատակն է ապահովել մատչելի բնակարանային հասանելիությունը փախստական ընտանիքների համար և ամրապնդել երկրի բնակարանային և հիփոթեքային համակարգերը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ֆինանսավորման փաթեթը ներառել է երկու դրամաշնորհ՝ «Արտոնյալ ֆինանսավորման գլոբալ հիմնադրամի» կողմից՝ 24.4 միլիոն դոլարի չափով, և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի ավելցուկային ֆինանսավորմամբ «Կենսունակ մոլորակ հիմնադրամի» կողմից՝ 10 միլիոն դոլարի չափով։
«Այս ծրագրի հիմնական նպատակն է աջակցել հայ ընտանիքներին երկարաժամկետ բնակարանային պայմանների ձեռք բերման հարցում, ինչպես նաև նպաստել երկրի բնակարանային շուկայի կայունացմանն ու ոլորտի տնտեսական ցուցանիշների բարելավմանը։ Մենք համատեղում ենք կարճաժամկետ օգնությունն այնպիսի ներդրումների հետ, որոնք առաջիկա տարիների ընթացքում կամրապնդեն Հայաստանում գործող համակարգերը», – նշել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Ֆաբրիցիո Ձարկոնեն։
Բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրին օժանդակելու նպատակով այս նախաձեռնությունն անհապաղ վարձակալության աջակցություն է տրամադրել ավելի քան 40,000 փախստականների և հիփոթեքային սուբսիդիաների միջոցով օգնել է մոտ 6500 փախստական ընտանիքի ձեռք բերել մշտական բնակարաններ։ Այն նաև ֆինանսական աջակցություն է տրամադրել Ազգային հիփոթեքային ընկերությանը (ԱՀԸ)՝ բնակարանային ծրագրի շրջանակում հիփոթեքային վարկեր առաջարկող առևտրային բանկերի վերաֆինանսավորումը հեշտացնելու և փախստականների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի կառավարման համակարգերն արդիականացնելու համար։
Ծրագիրն նաև ամրապնդելու է ինստիտուցիոնալ և բնակարանային քաղաքականության շրջանակներն և բարելավել է ԱՀԸ-ի կորպորատիվ կառավարումը։
Ծրագիրն իրականացվելու է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և Ազգային հիփոթեքային ընկերության ղեկավարությամբ՝ կառավարության վերահսկիչ կոմիտեի ռազմավարական վերահսկողության ներքո։
«Ծրագիրը փոխլրացնում է զարգացման գործընկերների ոլորտային ծրագրերը, այդ թվում՝ Ասիական զարգացման բանկի զուգահեռ աջակցությունը։ Այն նաև համահունչ է միջազգային զարգացման գործընկերների, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի (ՄԱԿՓԳ), ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ), Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների մարդասիրական օգնություն տրամադրելու, փախստականների ինտեգրումը հեշտացնելու և կենսապահովման միջոցները ընդլայնելու շարունակական ջանքերին։ Միասին այս ներդրումները կընդլայնեն բնակարանային ֆինանսավորման հասանելիությունը, կխթանեն մասնավոր հատվածի ներդրումները հիփոթեքային շուկայում և կօգնեն Հայաստանին առաջ շարժվել դեպի ավելի դիմակայուն, երկարաժամկետ և ներառական բնակարանային համակարգ»,- ասված է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ։

24 December 2025 - 12:11 AMT
The Board of Executive Directors of the World Bank has approved $250 million in financing to support the “Housing Support and Mortgage Market Development Program in Armenia.”
The World Bank’s Armenia office said the operation aims to ensure access to affordable housing for refugee families and to strengthen the country’s housing and mortgage systems, Armenpress reports.
The financing package includes two grants: $24.4 million from the Global Concessional Financing Facility and $10 million from the Livable Planet Fund through surplus financing of the International Bank for Reconstruction and Development.
“The main objective of this program is to help Armenian families secure long-term housing and to contribute to stabilizing the housing market and improving sector performance. We are combining short-term assistance with investments that will strengthen systems in Armenia over the coming years,” said Fabrizio Zarcone.
To support the state housing assistance program, the initiative has already provided immediate rental support to more than 40,000 refugees and helped around 6,500 refugee families acquire permanent housing through mortgage subsidies. It has also extended financial support to the National Mortgage Company to facilitate refinancing by commercial banks offering mortgage loans under the program and to modernize management systems for refugee housing assistance.
The program will further strengthen institutional and housing policy frameworks and improve the corporate governance of the National Mortgage Company.
Implementation will be led by the Ministry of Labor and Social Affairs and the National Mortgage Company, under strategic oversight by the government’s Control Committee.
The program complements sectoral initiatives by development partners, including parallel support from the Asian Development Bank. It also aligns with ongoing humanitarian and integration efforts by international partners such as the UNHCR, the UNDP, the IOM, and civil society organizations. Together, these investments are expected to expand access to housing finance, stimulate private-sector participation in the mortgage market, and help Armenia move toward a more resilient, long-term, and inclusive housing system.