24 Դեկտեմբեր 2025 - 10:54 AMT
ՌԴ–ն դիտարկում է Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան մատակարարվող բեռների անվանացանկն ընդլայնելու հնարավորությունը։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում։
Օվերչուկը նշել է, որ հացահատիկից բացի, քննարկվում են պարարտանյութերի մատակարարման, ինչպես նաև Հայաստանից Ռուսաստան բեռների տեղափոխման տարբերակները, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել, մենք դա իսկապես կարևոր ենք համարում` ռուսական հացահատիկով բեռնված առաջին գնացքը Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով տեղափոխվել է Հայաստան։ Այսինքն՝ ավելի քան 30 տարվա ընթացքում առաջին անգամ, Հայաստանի ու Ադրբեջանի անկախ գոյության ընթացքում առաջին անգամ, անցել է հացահատիկով բեռնված առաջին գնացքը», – ասել է նա։
Փոխվարչապետի ճշտմամբ՝ ներկայումս իրականացվել է տվյալ տրանսպորտային միջանցքի օգտագործման հնարավորության մանրամասն մշակում այլ տեսակի բեռների, այդ թվում՝ հանքային պարարտանյութերի փոխադրման համար։
Բացի այդ, Օվերչուկը հիշեցրել է, որ ավելի վաղ Ադրբեջանից Հայաստան երկաթուղային ճանապարհով ուղարկվել է նավթամթերքներով բեռնված կազմ։ Միաժամանակ Մոսկվան և Երևանը քննարկել են հակադարձ ուղղությամբ փոխադրումների՝ Հայաստանից Ռուսաստան, Ադրբեջանի տարածքով տարանցման հեռանկարները։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ նման քայլերը դեռ վերջերս քիչ հավանական էին թվում, սակայն ներկայումս դրանք սկսել են ստանալ գործնական բովանդակություն։
Դեկտեմբերի 23–ին հայտնի դարձավ, որ ՌԴ–ից Ադրբեջանի տարածքով հացահատիկի նոր խմբաքանակ է ուղարկվել ՀՀ։
Դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը լրագրողներին ասել էր, որ Ադրբեջանից Հայաստան առաքվող ցորենի նոր խմբաքանակներ կան, որոնք ներկա պահին ճանապարհին են։ Նրա խոսքով` հայ գործարարների հետ քննարկվել է նաև նույն երթուղով կոնյակ արտահանելու տարբերակը, բայց բիզնեսը նպատակահարմար չի գտել շշալցված արտադրանքի արտահանումը ցամաքային ճանապարհով։

Russia is considering the possibility of expanding the list of goods supplied to Armenia via the territory of Azerbaijan, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk said on the air of the Russia 24.
Overchuk noted that, in addition to grain, the supply of fertilizers is being discussed, as well as options for transporting cargo from Armenia to Russia, Sputnik Armenia reports.
“A very important event has taken place, which we truly consider significant: the first train loaded with Russian grain has passed to Armenia through the territories of Azerbaijan and Georgia. That is, for the first time in more than 30 years, during the period of independent existence of Armenia and Azerbaijan, the first train carrying grain has passed,” he said.
According to the deputy prime minister, detailed work has now been carried out on the possibility of using this transport corridor for other types of cargo, including mineral fertilizers.
Overchuk also recalled that earlier a train carrying petroleum products had been sent from Azerbaijan to Armenia by rail. At the same time, Moscow and Yerevan have discussed prospects for reverse transit — transporting goods from Armenia to Russia via Azerbaijani territory.
He added that such steps seemed unlikely until recently, but are now beginning to take on practical substance.
On December 23, it became known that a new batch of grain from Russia had been sent to Armenia via Azerbaijan.
Earlier, on December 15, Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan told journalists that new shipments of wheat from Azerbaijan to Armenia were currently en route. According to him, Armenian business representatives also discussed the option of exporting brandy along the same route, but found the overland export of bottled products impractical.