24 Դեկտեմբեր 2025 - 10:54 AMT
ՌԴ–ն դիտարկում է Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան մատակարարվող բեռների անվանացանկն ընդլայնելու հնարավորությունը։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում։
Օվերչուկը նշել է, որ հացահատիկից բացի, քննարկվում են պարարտանյութերի մատակարարման, ինչպես նաև Հայաստանից Ռուսաստան բեռների տեղափոխման տարբերակները, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Կարևոր իրադարձություն է տեղի ունեցել, մենք դա իսկապես կարևոր ենք համարում` ռուսական հացահատիկով բեռնված առաջին գնացքը Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով տեղափոխվել է Հայաստան։ Այսինքն՝ ավելի քան 30 տարվա ընթացքում առաջին անգամ, Հայաստանի ու Ադրբեջանի անկախ գոյության ընթացքում առաջին անգամ, անցել է հացահատիկով բեռնված առաջին գնացքը», – ասել է նա։
Փոխվարչապետի ճշտմամբ՝ ներկայումս իրականացվել է տվյալ տրանսպորտային միջանցքի օգտագործման հնարավորության մանրամասն մշակում այլ տեսակի բեռների, այդ թվում՝ հանքային պարարտանյութերի փոխադրման համար։
Բացի այդ, Օվերչուկը հիշեցրել է, որ ավելի վաղ Ադրբեջանից Հայաստան երկաթուղային ճանապարհով ուղարկվել է նավթամթերքներով բեռնված կազմ։ Միաժամանակ Մոսկվան և Երևանը քննարկել են հակադարձ ուղղությամբ փոխադրումների՝ Հայաստանից Ռուսաստան, Ադրբեջանի տարածքով տարանցման հեռանկարները։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ նման քայլերը դեռ վերջերս քիչ հավանական էին թվում, սակայն ներկայումս դրանք սկսել են ստանալ գործնական բովանդակություն։
Դեկտեմբերի 23–ին հայտնի դարձավ, որ ՌԴ–ից Ադրբեջանի տարածքով հացահատիկի նոր խմբաքանակ է ուղարկվել ՀՀ։
Դեկտեմբերի 15-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը լրագրողներին ասել էր, որ Ադրբեջանից Հայաստան առաքվող ցորենի նոր խմբաքանակներ կան, որոնք ներկա պահին ճանապարհին են։ Նրա խոսքով` հայ գործարարների հետ քննարկվել է նաև նույն երթուղով կոնյակ արտահանելու տարբերակը, բայց բիզնեսը նպատակահարմար չի գտել շշալցված արտադրանքի արտահանումը ցամաքային ճանապարհով։

Россия рассматривает возможность расширения перечня грузов, поставляемых в Армению через территорию Азербайджана, заявил заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук в эфире телеканала Россия 24.
По его словам, помимо зерна обсуждаются поставки удобрений, а также варианты перевозки грузов из Армении в Россию, сообщает Sputnik Армения.
«Произошло действительно важное событие, которое мы считаем значимым: первый поезд с российским зерном прошел в Армению через территории Азербайджана и Грузии. То есть впервые за более чем 30 лет, за весь период независимого существования Армении и Азербайджана, прошел первый поезд с зерном», — отметил Оверчук.
Он уточнил, что в настоящее время детально проработана возможность использования данного транспортного коридора для перевозки других видов грузов, в том числе минеральных удобрений.
Кроме того, Оверчук напомнил, что ранее из Азербайджана в Армению по железной дороге уже отправлялся состав с нефтепродуктами. Параллельно Москва и Ереван обсуждали перспективы транзита в обратном направлении — из Армении в Россию через территорию Азербайджана.
По словам вице-премьера, еще недавно подобные шаги казались маловероятными, однако сейчас они начинают приобретать практическое содержание.
23 декабря стало известно, что из России в Армению через Азербайджан была направлена новая партия зерна.
Ранее, 15 декабря, министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил журналистам, что новые партии пшеницы, поставляемые из Азербайджана в Армению, находятся в пути. По его словам, с армянскими предпринимателями также обсуждался вариант экспорта коньяка по тому же маршруту, однако бизнес счел нецелесообразным вывоз бутилированной продукции сухопутным путем.